Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 01/27/20 in all areas

 1. 3 points
  Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
 2. 2 points
  son güncellemede çevrim komutlarında saniye çevrim var oradan saniye, dakika, saat, gün cevrimi yapıyor. ben önceden Orxan arkadaşın yaptığını ladder da yapmıştım. GMT olayı çözmüş teşekkürler.
 3. 2 points
  Yardım menüsünde ki ilgili bilgiyi buraya ekliyorum.
 4. 1 point
  Merhaba, kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum açıkçası, belki yardımınız olur, aşağıdakı macro kodu plc`e yükleyip deneye bilirsiniz. Ben çevrimdışı simulyasyonda denedim dogru-düzgün çalışmadı. Ama HMİ`da dogru çalışıyor. Başka bir yolu taymerlar ve sayaç (artan sayaç) kullanarak zaman (saniye, dakika, saat) almak olar, Ton ya da PWM timer. Ya da her hangi bir timer`ı çalıştırıp sayaçdan (zaman sayaçı) da matematik işlem yaparak almak olar diye düşünüyorum. Benim bildiğim bu kadar. saniye++; if(saniye == 59){ saniye = 0; dakika++; }; if(dakika == 59 && saniye == 59){ saniye = 0; dakika = 0; saat++; };
 5. 1 point
  Örnekte MW değil RW olan HMI dahili hafızası kullanılmış, tetikleme olarak da dahili hafıza biti olan LB kullanılmış, Siz sadece LB bitini PLC nin adresi yapın yeterlidir.. Yada Schedule list komponentini istediğiniz gibi konfigüre edebilirsiniz.
 6. 1 point
 7. 1 point
  Bu örnekle beraber PID işleminin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için oluşturduğumuz yeni PID fonksiyon bloklarının kullanımını, açıklamaları ile beraber bulabilirsiniz. GMTSUITE_PID.rar
 8. 1 point
  Selam aleykum. VNC için 5900 numaralı port açmanız gerekiyor. Yerel ağdan bağlana bildiyseniz, uzaktan da sorun olmaz. 192.168.1.100 ipisini 5900 numaralı porta yönlendirin, bi de firewall`u kapatın, onnan da ola biliyor.
 9. 1 point
  Merhaba, Evet bu konu beni de ilgilendiriyor, ilk olarak ON süresi ve ya OFF süresi seçimi verseydiler iyi olurdu. Açılış deyerini 1 yapmakla, ya bir röle kullanmakla ya da inverse çıkışla olmuyorsa, 2 zaman rölesinnen kendiniz flaşör z/r yapın 🙂 Gmt_Suite_2_timerdan_flashor.gpf
 10. 1 point
  Programlarını manuel ve otomatik olarak iki ayrı bölümde yazdıktan sonra, Manuel bölümündeki satırların başına IP0, Otomatik bölümdeki satırların başına IP1 koyarsan olur.
 11. 1 point
  Resetlemek istediğiniz çıkışları içeren küme oluşturup küme reset fonksiyonu ile aynı anda küme içindeki tüm çıkışları resetleyebilirsiniz.
 12. 1 point
  Merhaba, İlk olarak belirttiğiniz sorunuz için aşağıda yer alan görseller açıklayıcı olacaktır. Ayrıca GMTSoft PLC Editör programınızın kullanım kılavuzunda da yer almaktadır. Operandlar kısmında ilgili bitlerin açıklamaları da belirtilmiştir. Diğer sorunuz için, aşağıdaki görselde yer alan GXM-02A modülü için yapılan açıklamalara bakabilirsiniz, İyi günler.
 13. 1 point
  Merhabalar ; GMT ekranlı mini ile tasarlanmış projeme ait GMTSuite programı ektedir. Kafanıza takılan soruları bu başlık altından sorabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle. GLC 164R Örnek Program.rar
 14. 1 point
  En basit hali ile GMTScada bir uygulama örneği
×
×
 • Create New...