Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation since 01/24/18 in all areas

 1. GMTSUite programında loadcell kalibrasyon ve dara alma örneğini bulabilirsiniz. HMI ve PLC programı beraber verilmiştir. GMTSuite_Loadcel_kalibrasyon_VE_DaraAlma_ornegi.rar
  5 points
 2. Merhaba, plc den puls gondererek yapabilirsin. Baska yollari da var , forumdaki ustadlar yardimci olacaktir. Puls gonderme secenegini kabaca aciklamak gerekirse, once servo motor surucusunden pul/dir modunu secmelisin. Surucunun girislerinden birini yön secimi icin secmen gerekir . Bu girise enerji gelirse bir yone gelmezse diger yone donecek. Surucuden sonra plc programinda puls gonderme komutlarini kullanabilirsin. Surekli puls gonderme ve rampali pals . Surekli pulsta, puls frekansi istenilen degere geldigi zaman surekli cikis verir. Rampali pulsta ise kalkis ve durus rampalarini , kalkis durustaki frekansi , sabit hizdaki frekans ve puls sayisini girebilirsin. Puls cikislari icin q0,q1,q2 yi kullanmalisin sende bir motor oldugu icin q0 yani kanal 0 isini gorur. Pals komutlari icin yukselen dusen kenar kullanman gerekir. Ornek 5 tur saga dondu ya , bu hareketin bittigini operandlar sekmesinde hso0 mesgul operandi var,bu bitten anlayabilirsin. Yani puls gonderirken bu bit 1 oluyor, puls gonderme isi sonlandiginnda 0 oluyor. Bu bitin dusen kenarini kullanabilirsin. Selamlar.
  4 points
 3. Merhaba, Microstep ayarının (pals ayarının) yükseltilmesi, titreşimin azaltılması için doğru bir tercih ise de çok yüksek hertz rakamları sürücülerin algılama seviyesinin üzerine çıkmakta bu da kayıp pals manasına gelmektedir. Otomasyon uygulamalarında ve Freze (cnc router) uygulamalarında 1600 pals, 2000 pals veya 3200 pals, lazer gibi uygulamalarda titreşimi iyice azaltmak için 5000 pals veya 8000 pals ayarı tavsiye edilmektedir. Ayrıca Forum sayfamızda yer alan step motorların tork-hız eğri grafiklerine bakarak kullandığınız step motorun etkin ve verimli çalıştığı hız-tork aralığını inceleyebilirsiniz: http://forum.gmtcontrol.com/index.php?/topic/494-step-motor-tork-hız-eğrileri/ Eğer GSTD2860 kullanıyorsanız; 1 adet step sürücüyü ürünlerimiz arasında yer alan 180W 3 ÇIKIŞLI TRAFO (TRF180-220-070-3) ile besleyin. Dev/Dk cinsinden step motorun hız hesabı; Dev/Dk =(Gönderilen Frekans (Hz) x 60 (sn)) / (Sürücü switchlerinden ayarlanan pulse) İyi çalışmalar.
  3 points
 4. merhaba büyüktür komutu ile 7 den sonra 0 yada 1 eşitlemesi yaparak döngü sağlayabilirsin diye düşünüyorum.
  3 points
 5. son güncellemede çevrim komutlarında saniye çevrim var oradan saniye, dakika, saat, gün cevrimi yapıyor. ben önceden Orxan arkadaşın yaptığını ladder da yapmıştım. GMT olayı çözmüş teşekkürler.
  3 points
 6. Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
  3 points
 7. Ekte bulunan örnekte 0.Kanal Analog Girişe verilen analog değerin yarısını 0. Kanal Analog Çıkışa veren program bulunmaktadır. Analog giriş ve çıkış değerlerini kullanmak için yapmanız gereken temel işlem value değerleri üzerinde işlem yapmaktır. Sizin belirlediğiniz konfigürasyon ve skalanıza göre kullanabilirsiniz. Ekte ki konfigürasyon ve skalada 16383 value değeri 10V denk gelmektedir. Analog Giriş Çıkış.gpf Analog Giriş Çıkış.gpf.csv Analog Giriş Çıkış_bck.gbc
  3 points
 8. HMI ile arduino modbus üzerinden haberleşmektedir Detaylar videodır .Kolay gelisin
  3 points
 9. GSR-164R 24VDC besleme 1,8" renkli TFT LCD Ekran 6 kanal 24V DC PNP dijital veya 0...10V DC Analog ayarlanabilen giriş 4 kanal 230V AC 5A röle çıkışı 48kB program hafıza alanı USB üzerinden program yükleme (GSR-COM1 aparatı ile) USB flash disk ile program yükleme (GSR-COM2 aparatı ile) Ondalıklı işlem desteği Maksimum 20kHz program döngü hızı RTC (Real Time Clock) gerçek zaman saati 2kHz Hızlı Sayıcı Girişi (Tüm Girişler) 6 Adet programlanabilen fonksiyon tuşu DIN RAY ve Panel montaj GMTSuite editör yazılımı ile programlayabilme %100 yerli olarak üretimini yaptığımız Ekranlı Mini PLC'lerimizi gururla sunuyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. http://www.gmtcontrol.com/tr/urunler/ekranliminiplc/gsr-164r.html
  3 points
 10. HMI ile Loadcell indikatör modbus ile haberleştirildi. Detaylar videoda kolay gelsin.
  3 points
 11. 2 adet Micno inverter - HMI RS485 haberleşmesi ile start-stop ve frekans yazma, daha önceden yazılan reçetedeki hız değerlerini İnverterlere gönderme örnek programıdır. HMI_INVERTER_HABERLEsME_RECETEDEMO.rar
  3 points
 12. Bu forumun açılması çok iyi oldu,,, şimdiden gelen bütün arkadaşlara başarılar dilerim,,, tekrardan hayırlı olsun 👍
  3 points
 13. 1. DURUM : Dolum işleminin başlaması. 2. DURUM : İkinci hızda dolumun gerçekleşmesi. 3. DURUM : Dolum işleminin bitmesi.
  2 points
 14. GMTSUITE_PID_AÇIKLAMALARI.pdfGMT_PID_EGITIM.gpfGMT_PID_EGITIM.gpfGMT_PID_EGITIM.gpf Merhaba Cansu Hanım, PID ile ilgili dökümana ve örnek GMTSuite programına ekten ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili daha iyi destek almak isterseniz firmayı arayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
  2 points
 15. Selamlar, RTC özel registerları şu şekildedir: LW10000 Saniye (0-59) LW10001 Dakika (0-59) LW10002 Saat (0-23) LW10003 Gün (0-31) LW10004 Ay (0-12) LW10005 Yıl (2000-2037) LW10006 Hafta Günü (0-6) (0=Pazar … 6=Cumartesi) HMI'dan PLC'ye farklı metodlarla veri transferi gerçekleşebilmektedir. Zamanlayıcı fonksiyon komponenti ile olan veri aktarma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle zamanlayıcı komponentini genel pencerede kullanın. --> --> İyi çalışmalar.
  2 points
 16. 8 Değişkenli 10 Adım aşamalı bir reçete uygulamasıdır. Reçete uygulaması örnek program linkten indirebilirsiniz. Site 1.95mb izin verdiği için google drive yüklenmiştir. Buradan indirebilirsiniz.
  2 points
 17. Onu da ben bilmiyorum.
  2 points
 18. Merhaba, 396 ve 496 serilerinde bildiğiniz gibi standart Modbus TCP protokolü bulunmaktadır. GMTSuite -PLC haberleşmesi özel bir yapıya sahiptir. Bu yapı Scada haberleşmesi için uygun değildir.
  2 points
 19. 1- Veri türünüz doğru olmamış olabilir. Signed Int, Double Word, Float vb. veri türü negatif sayıları destekler. 2- Veri türünüz doğrudur. Bu seferde min skalanızı kontrol etmeniz gerekir. Görselde görüldüğü üzere sizin min değeriniz "0" olarak gözüküyor. Haliyle negatif sayı kullanamıyorsunuz.
  2 points
 20. Belli bir periyot içinde ve belli oranda SSR' yi açıp kapamak istiyorsunuz sanırım. Bunun için PWM zaman rölesi kullanabilirsiniz. Ekli örneğe bakın. Örnekte 1sn' lik periyot içinde sizin istediğiniz oranda çıkışı açıp kapayacaktır. Sizin on süresini yuzde değişkenine girmeniz yeterlidir. Örmneğin yuzde değişkenine 20 girerseniz çıkışınız 200ms on, 800ms off olur.
  2 points
 21. Elinizde basınç bilgisini 0...10V olarak veren bir basınç transmitteri mi var? Yoksa set edilen değeri geçtiğinde kontak veren basınç sivici mi?
  2 points
 22. Merhabalar; Programınızı inceledim. Aslında toplamayı yapıyor ve oradaki değer 7 haneli bir rakam. Sizin arttırım değeriniz '' 1 '' olduğu için ufak değişimleri göremiyorsunuz. Arttırım miktarınızı 10000 gibi bir değer yaparsanız toplama işleminin gerçekleştiğini görebilirsiniz. Toplama işleminizde daire içindeki değer 16777200 gibi yaklaşık bir değer. Son hanesi görünmediği için toplama işleminin yapıldığını farkedemiyorsunuz. Arka planda toplama işleminiz yapılıyor. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin.
  2 points
 23. Örnek ile analog okuma değeri istenilen skala aralığına makro veya lineer fonksiyon ile nasıl getirildiği gösterilmiştir. HMI ve PLC programı beraber verilmiştir. GMTSuite_Basit__Makro_demosu.rar
  2 points
 24. İyi günler, 2000 pulse/tur ve 50Khz pulse ile motor 1500 devire çıkmaya çalışacağı için dönmemesi gayet normaldir. Step motorlar yapıları gereği 300 devirin üzerinde ciddi bir güç kaybına uğrar dolayısıyla boşta bile dönemeyebilir. Yüksek devir ihtiyacınız varsa servo motora yönelmeniz gerekecektir. İyi çalışmalar.
  2 points
 25. Merhaba iyi çalışmalar. İstediğiniz örnek ektedir https://dosya.co/a9m2uyp5a1qc/visible&invisible_örnek.rar.html
  2 points
 26. Her ikisi de kısıtlayıcı faktör. Mesela değişken kullanımı %100 olduğunda artık daha fazla değişken ekleyemezsiniz. Ancak değişken eklemeden program yazmaya devam edebilirsiniz.
  2 points
 27. Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
  2 points
 28. Yardım menüsünde ki ilgili bilgiyi buraya ekliyorum.
  2 points
 29. Bu örnekle beraber PID işleminin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için oluşturduğumuz yeni PID fonksiyon bloklarının kullanımını, açıklamaları ile beraber bulabilirsiniz. GMTSUITE_PID.rar
  2 points
 30. Programlarını manuel ve otomatik olarak iki ayrı bölümde yazdıktan sonra, Manuel bölümündeki satırların başına IP0, Otomatik bölümdeki satırların başına IP1 koyarsan olur.
  2 points
 31. Merhabalar ; GMT ekranlı mini ile tasarlanmış projeme ait GMTSuite programı ektedir. Kafanıza takılan soruları bu başlık altından sorabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle. GLC 164R Örnek Program.rar
  2 points
 32. GMT_PID_ÖRNEK.rar Merhabalar; Projemde kullandığım PID kontrol örnek programını sizlere yardımcı olabilmek için açıklamaları ile sizinle paylaşıyorum. Faydalı olması dileğimle .
  2 points
 33. Bu projede temel amaç PLC de analog giriş çıkışın kullanılması ve bu verilerin HMI dan izlenip kontrol edilmesidir. GMTCNT_ANALOG_KULLANIM_PROJE.rar
  2 points
 34. Merhaba Ekteki doküman da GMTSuite ile beraber gelen Mutlak kontrol fonksiyonlarının detaylı açıklamalarını bulabilirsiniz. GMTSuite_Mutlak_Kontrol.pdf
  2 points
 35. Merhabalar, Forum sitemizi yeterince incelemediğinizi düşünüyoruz. 1. Öğrenmek istediğiniz veya bilgi almayı talep ettiğiniz endüstriyel ürün hakkında PLC, HIZ KONTROL CİHAZLARI, HMI (Operatör Panelleri), SERVO MOTOR, STEP MOTOR gibi örnek uygulamaları forumumuz da ilgili konu ile ilgili bilgiye erişebilir, sormak istediklerinizi forum sayfamızdan sormanız halinde hızlı geri dönüş de alabilirsiniz. 2. Forum da örnek uygulamalar ve teknik dökümanlar alt başlıklarına bakabilirsiniz. 3. Ücretsiz olarak firmamızda verilen PLC ve HMI eğitimlerinden yararlanmak için ise www.gmtcontrol.com sayfamızda yer alan iletişim kısmındaki irtibat bilgilerinden iletişime geçmeniz halinde yararlanabilirsiniz. 4. Özellikle döküman veya örnek program hazırlanmasını istediğiniz bir konu varsa belirtirseniz, hazırlayıp paylaşabiliriz. İyi çalışmalar
  2 points
 36. Evet bence de Suite. GMT Soft taki eksiklikleri gidermeye çalışmış Suite ile. Hele değişkenlerin HMI ya import edilme özelliği çok harika.
  2 points
 37. Merhaba Servoyu aynı projede pozisyon ve tork modunda kullanabilirsiniz.C0.6 parametresine fabrika ayarlarında işletim modu olan 3 atanmalıdır.C1.6 parametresine tork kontrol modu olan 4 değerini atanmalıdır. C1.7 ye ise posizyon modu olan -4 atanmalıdır. C0.6 girişine sinyal gelirse c1.6 seçilir.C0.6 girişine sinyal gelmez ise c1.7 seçilir.
  2 points
 38. GLC396 ve GLC496 serisi PLC ler ile Modbus TCP protkolü üzerinden JAVA açık kaynak kodlarına ulaşabileceğiniz demo programdır. GMTCNT_PLC_Modbus_TCP_Java_Eclipse_Demo.rar
  2 points
 39. Merhabalar; Değerler yüksek olduğu için sayma yapamıyorsanız Ekran kısmında Numeric Data sekmesindeki Integer (tamsayı) kısmını arttırıp Max Value değerini arttırın. Resimde Ornek olarak yükledim. İşinize yarayacağını düşünüyorum. Teşekkürler. Siz de İyi ki varsınız İyi Çalışmalar Kolay Gelsin
  2 points
 40. IGS formatından HMI 3D çizim dosyalarına ulaşabilirsiniz. HMI 3D CIZIM DOSYALARI.rar
  2 points
 41. STEP,IGS ve STL formatlarında PLC CPU ların 3D çizimlerine ulaşabilirsiniz. CPU_3D_FILE.rar
  2 points
 42. Konunun özetini yazalım o zaman cep telefonu ile SCADA sayfası açmak için img dosyası ve html sayfalarını sıkıştırır (rar) telefona atarız. Sonra dosya yöneticisi programı ile rar dosyasını açarız. Tavsiye ettiğimiz programlar; Android işletim sisteminde ES File Maneger https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&hl=tr IOS işletim sisteminde https://itunes.apple.com/us/app/documents-by-readdle/id364901807?mt=8 rardan çıkan html sayfalarını aşağıda belirttiğim tarayılardan biri ile açarız. SCADA HTML sayfalarını destekleyen tarayıcılar; Crome Web Browser ( tavsiye ettiğim) ve Opera ; Desteklemeyen tarayıcılar Internet explorer ve Safari kullanmayın.
  2 points
 43. Merhabalar; İsteğiniz üzerine S71200 ile Modbus TCP üzerinden GOP43-07ETE HMI'ın haberleşmesi için örnek programı ekliyorum. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin modbustcp_ornek.rar
  2 points
 44. Merhaba; plc ile ekran haberleşmesini yaptın varsayarak; ekteki programa bakarsan motor start MB0, stop MB1, motor çıkışı için QP0 fiziksel çıkışı mevcut. bu çıkışı ekranda izlemek için de MB 5 sanal röleyi kullandım. start komutu için hmı programında PLC part kısmından bit state switch i sürükleyip ekrana bırak basic attribute sekmesinde sağ tarafta write adres kısmından addr type MB coils i, adresse de 0 ı yazıp OK tıkla. aynı işlemi stop için de yap ama stop mb1 olduğu için adress 1 olacak. motorun durumunu görmek için de (yani MB5 in durumunu) plc part kısmından bit state lamp ı sürükle bırak. basic attribute sekmesinde sol tarafta read adress bölümünde addres type coils, adress de 5 olacak şekilde ayarla. çok oldu ekran kullanmayalı umarım yanlış bilgi vermemişimdir. hatam varsa lütfen düzeltin arkadaşlar. selamlar MOTOR-START STOP.bmp
  2 points
 45. GMTSuite ile yapılan programdaki değişkenlerin HMI üzerinden haberleşilerek ulaşılması için, GMTSuite programındaki register listesini HMI programına nasıl eklenileceğini anlatan videodur.
  2 points
 46. merhaba tumer bey, benzer bir sorunu ben de yasadim. gmt firmasindaki arkadaslarin tavsiyesi sonrasi 0 pozisyona home komutu ile gitme islemi gerceklestirdim. sorunsuz calisiyor, siz de deneyebilirsiniz. kolay gelsin.
  2 points
 47. En basit hali ile GMTScada bir uygulama örneği
  2 points
 48. Merhaba. > PİD için örnek uygulama:0-10 bar 0-10vdc basınç transmitteri ile micno hız kontrol’u 5-50hz arasında.5 barda sabıt tutmak istiyoruz. > > > > P0-03 : (8) hız bilgisi PID. > > PO-10 : 50.0 max.frekans. > > P0-12 : 50.0 max.frekans limit. > > P0-14 : 5.0 min.frekans. > > P0-17 : 0.01 sn kalma zamanı. > > P0-18 : 0.01 sn durma zamanı. > > PA-00 :PID set noktası.Eğer ( 0 ) olur ise.PA-01’den set bılgısı gırılmesı gerekir.Ayrıca ( 3 ) yaparsak hız kontrol cıhazının ustundeki POT’tan set noktası ayarı yapılabilir.Hız bilgisi gibi basınç set değeri artar. > > PA-01 : Set değeri.0-100 arası değer giriyoruz.Bizim set noktamız ( 5 bar ) olduğu için buraya 50 yazıcaz. > > PA-02 : Pıd noktası.Basınc bilgisini veriyoruz.0 yaparsak AI1 , 1 yaparsak AI2 anlamına gelir
  2 points
 49. Merhaba. Mıcno sorunuza start’ta 20 Hz. rampasiz (0.1sn) 20 Hz den 50 Hz. e rampalı calışma parametreleri: P0-03: 4 cihaz üzerindeki pot. P0-03: 2 harici pot ile kontrol. P0-17:15 sn. 1.Kalma zamani. P0-18:15 sn. 1.Durma zamani. P4-24:40.0 - (P0-03:4) ise kullanilir. P4-14:40.0 - (P0-03:2) ise kullanilir. P8-03:0.1 sn. 2.Kalma zamani. P8-04:0.1 sn. 2.Durma zamani. P8-25:20.0 hz. Hızlanma rampa süre değişimi. P8-26:20.0 hz. Yavaşlama rampa süre değişimi. İyi çalişmalar dilerim.
  2 points
×
×
 • Create New...