Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 04/03/19 in all areas

 1. 3 points
  merhaba büyüktür komutu ile 7 den sonra 0 yada 1 eşitlemesi yaparak döngü sağlayabilirsin diye düşünüyorum.
 2. 3 points
  Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
 3. 2 points
  Her ikisi de kısıtlayıcı faktör. Mesela değişken kullanımı %100 olduğunda artık daha fazla değişken ekleyemezsiniz. Ancak değişken eklemeden program yazmaya devam edebilirsiniz.
 4. 2 points
  Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
 5. 2 points
  son güncellemede çevrim komutlarında saniye çevrim var oradan saniye, dakika, saat, gün cevrimi yapıyor. ben önceden Orxan arkadaşın yaptığını ladder da yapmıştım. GMT olayı çözmüş teşekkürler.
 6. 2 points
  Yardım menüsünde ki ilgili bilgiyi buraya ekliyorum.
 7. 2 points
  Merhabalar ; GMT ekranlı mini ile tasarlanmış projeme ait GMTSuite programı ektedir. Kafanıza takılan soruları bu başlık altından sorabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle. GLC 164R Örnek Program.rar
 8. 2 points
  İyi günler, Aşağıdaki linkte uygulama ile alakalı tüm açıklamalar mevcuttur. http://forum.gmtcontrol.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=397 İyi çalışmalar.
 9. 2 points
 10. 2 points
  PLC Parts penceresi altında bulunan "Bit Durum Neon Lamba" komponentini sol üst köşeye yerleştirin. Komponentin Özelliler penceresini açın ve Bit Neon Lamba sekmesinden hız, yön ve adım ayarlarını yapın. Etiket sekmesinden Etiket Kullan seçin ve Etiket İçeriği alanına Firma adınızı yazın. Şayet register ile şarta bağlı kontrol edecekseniz ilgili register tanımlamasını yapınız. Görsel Çerçeve için Grafik sekmesinde tanımlamayı değiştirin. Kolay gelsin...
 11. 2 points
  Ekte bulunan örnekte 0.Kanal Analog Girişe verilen analog değerin yarısını 0. Kanal Analog Çıkışa veren program bulunmaktadır. Analog giriş ve çıkış değerlerini kullanmak için yapmanız gereken temel işlem value değerleri üzerinde işlem yapmaktır. Sizin belirlediğiniz konfigürasyon ve skalanıza göre kullanabilirsiniz. Ekte ki konfigürasyon ve skalada 16383 value değeri 10V denk gelmektedir. Analog Giriş Çıkış.gpf Analog Giriş Çıkış.gpf.csv Analog Giriş Çıkış_bck.gbc
 12. 2 points
  merhaba Erdal bey 1. step sürücü pul + ucu kanal 1 puls çıkışına, 2. step sürücü pul + ucu kanal 2 puls çıkışına, 3. step sürücü pul + ucu kanal 3 puls çıkışına bağlanır. Eğer mutlak pozisyonlama yapacaksanız gmt süite sırasıyla ( 0-1-2 çıkışlarının puls çıkışları olması nedeniyle) 3-4-5 nolu çıkışları yön çıkışları olarak atamakta. bu çıkışları da ilgili step sürücülerin dır + uçlarına bağlamanız gerekir. Eğer mutlak pozisyonlama yapmak istemiyorsanız plc de herhangi bir çıkışı yön olarak belirleyebilirsiniz. Pul - ve dır - uçlarına 0 v vermeyi ve direnç bağlamayı unutmayınız iyi çalışmalar.
 13. 2 points
  En basit hali ile GMTScada bir uygulama örneği
 14. 1 point
  TB6600 sinyal girişi 5VDC, PLC sinyal çıkışı 24V. Bu nedenle bir gerilim düşürücü gerekiyor. TB6600 dokümanının 2. sayfasında 24V kullanıldığında 2K Ohm bir direnç önerilmiş. Kendi uygulamalarımda GMT396T ile TB6600 bağlantısında 2.2K Ohm 2W direnç kullandım. Bilginize.
 15. 1 point
  PLC ye bağlanıp program yüklediğinizde GMTSuite programının sağ alt köşede tüm bilgiler görülmektedir.
 16. 1 point
  merhaba, şartlarına uyarsa aşağıdaki gibi yanyana ekleyerek daha az satır oluşturabilirsin kolay gelsin.
 17. 1 point
  Merhabalar GMT PLClerin direk acil stop girişi var mı elimde GMT 196-R PLC var. Acil stop girişi mevcut mudur? Programda her satıra yazmak istemiyorum.
 18. 1 point
  https://dosya.co/a7qv5ru33mn5/sifreli_sayfa_gecisi.rar.html Küçük bir örnek yaptım, linkden indire bilirsiniz, ama örnek V2.5`de yazılmış. 1,6 versiyonunda denemedim. Ancak register adresleri aynı olur diye düşünüyorum. LW10026 adresinde koydugumuz şifreyi LW9040 içerisine yazarsak sayfa geçişi yapa biliyoruz. Yani şifreyi istediyimiz zaman değiştire biliyoruz.
 19. 1 point
  Merhaba, kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum açıkçası, belki yardımınız olur, aşağıdakı macro kodu plc`e yükleyip deneye bilirsiniz. Ben çevrimdışı simulyasyonda denedim dogru-düzgün çalışmadı. Ama HMİ`da dogru çalışıyor. Başka bir yolu taymerlar ve sayaç (artan sayaç) kullanarak zaman (saniye, dakika, saat) almak olar, Ton ya da PWM timer. Ya da her hangi bir timer`ı çalıştırıp sayaçdan (zaman sayaçı) da matematik işlem yaparak almak olar diye düşünüyorum. Benim bildiğim bu kadar. saniye++; if(saniye == 59){ saniye = 0; dakika++; }; if(dakika == 59 && saniye == 59){ saniye = 0; dakika = 0; saat++; };
 20. 1 point
  Örnekte MW değil RW olan HMI dahili hafızası kullanılmış, tetikleme olarak da dahili hafıza biti olan LB kullanılmış, Siz sadece LB bitini PLC nin adresi yapın yeterlidir.. Yada Schedule list komponentini istediğiniz gibi konfigüre edebilirsiniz.
 21. 1 point
 22. 1 point
  Selam aleykum. VNC için 5900 numaralı port açmanız gerekiyor. Yerel ağdan bağlana bildiyseniz, uzaktan da sorun olmaz. 192.168.1.100 ipisini 5900 numaralı porta yönlendirin, bi de firewall`u kapatın, onnan da ola biliyor.
 23. 1 point
  Programlarını manuel ve otomatik olarak iki ayrı bölümde yazdıktan sonra, Manuel bölümündeki satırların başına IP0, Otomatik bölümdeki satırların başına IP1 koyarsan olur.
 24. 1 point
  Merhaba biraz dolayli cozum olacak belki ama, winrarda sıkıstirip sifre koyarsaniz programinizi guvence altina almis olursunuz.
 25. 1 point
 26. 1 point
  CPU' nun Analog Çıkışı donanım olarak 0...20mA' dir. 0...10V kullanabilmeniz için ürün kutusundan çıkan 500 Ohm' luk direnci Çıkışa paralel bağlamalıyız. Ardından Hansem Bey' in söylediği gibi ilgili registerı full sıkalanın yarısında kullanmalıyız.
 27. 1 point
  Geçmiş veri sorgulama kısmı geçmişe dönelik kaydedilen dataları çağırmak içindir. iki methodu vardır. Tarihe göre veya dosyaya göre.
 28. 1 point
  GMTSoft yazılımında CPU üzerinde analog çıkış SI0 nolu registerda, analog giriş SI1 nolu registerdadır. SI0 için 0-16383 arasında değer yazarsanız 0-10V üretmiş olursunuz. SI1 içinde 0-10V sinyaline karşı 0..4095 değerini okursunuz. Bu registerları kullanarak uygulamanızı yapabilirsiniz.
 29. 1 point
  30sn normalde 55sn ye denk geliyor tespitini nasıl yaptınız? Yaptığınız projeyi PLC ye yükleyin, online link kurun, zamanları bu şekilde kontrol edin. Offline simülasyon esnasında saydığınız zamanlar PC den PC ye farklılık gösterebilir.
 30. 1 point
  Logonuzu ekrana taşımanın basit bir yöntemi ekteki dosyada mevcuttur. Tek bir state kullanılmıştır, çoklu state ile ve örneğin lamba komponenti ile kullanarak şarta bağlı logo gösterimi yada düzenli durum değiştiren logo tasarımı yapabilirsiniz. Kolay gelsin. Yeni Microsoft Word Belgesi.docx
 31. 1 point
  PLC - Step ve HMI lı düzenekte, PLC pulse çıkışı ile Step motor sürücü kontrol edilerek pozisyon kontrolü yapılmıştır. Uygulama örnek olarak yapılmıştır. Detaylar aşağıdaki gibidir. 360 derecelik dönüşü 3200 pulse olarak step sürücünden ayarlanmış sistemin; MOD 1 : · İstenilen derece miktarı kadar ilerlemesi sağlanacak. MOD 2 : · Gitmesi istenilen açı mutlak pozisyon kontrol ile sağlanacak. MOD 3: · İstenilen açıya mutlak kontrol ile sadece saat yönünde gitmesi sağlanacak. FİZİKSEL BAĞLANTILAR PLC GLC396T - Sürücü GSTD2860 – Step Motor GSTM86-080-842 · Step Sürücü PUL+ ucu PLC QP0 Çıkışına · Step Sürücü DIR+ ucu PLC QP3 Çıkışına · Step Sürücü PUL- ve DIR- uçları güç kaynağının 24VDC - ucuna bağlanmıştır. · PLC IP0 Girişine Home sensörü bağlanmıştır. PLC_-_Step_ile_Açı_Kontrol_Uygulaması.rar
 32. 1 point
  HMI ile arduino modbus üzerinden haberleşmektedir Detaylar videodır .Kolay gelisin
 33. 1 point
  Merhaba Güven Bey; ADIMLAR Önce projeyi açıyorsunuz. Sonra ayarlar kısmına tıklıyorsunuz. En son olarak donanım konfigürasyonunu seçeneğini tıklıyorsunuz istediğiniz tüm soruların cevabına buradan ulaşabilirsiniz Güven Bey.
 34. 1 point
  mıcno modeller ben kullandım çok memnun kaldım. 0-3000 hz çıkış frekansı var.
 35. 1 point
  Merhaba, Windows unuz da bulunan yada sonradan eklenen font dan kaynaklanan sıkıntıdır. Ekteki font dosyasını Windows fonts klasörüne ekleyip, eklediğiniz fontu seçerseniz düzgün olacaktır. Başka font dosyaları da deneyebilirsiniz. digitalb.ttf
 36. 1 point
  Merhaba Malikenes Bey, Yeni seri HMI'larımız olan TSG serisi PDF gösterici bileşeni sayesinde "pdf"dosyalarınızı açabilmektedir. İyi günler.
 37. 1 point
  Aynı hatta sadece bir adet master bağlantısını yapmak için Pakosan PN901/10 enversör şalter aldım. Şemadaki gibi bağladım. Şalter 1 durumunda iken PLC ve HMI hattında, 2 durumunda iken ise RS485 ve PC hattında modbus aktif oluyor. Bu şekilde sorunu çözdüm. Teşekkürlerimle.
 38. 1 point
  Teşekkür ederim. Komik olan aslında tab karakterinin bu hataya yol açması.Yüksek ihtimalle kodların tokenization sürecinde bug var. Mesela lojik değil (!) de derleme hatasına yol açıyor. Fakat değişkenleri parantez içine alınca sorun halloldu gibi duruyor ama umarım kararsız davranış göstermez. Şurada belirttiğim ve cevap alamadığım sorunda da (ladder ile ilgili) böyle tuhaf bir problem olduğunu düşünüyorum. /* Sorunsuz Çalışan */ if(bit_var_1 == 1) { bit_var_2 = 1; int_var = 123; } /* Yada */ if(bit_var_1 == 1) { (bit_var_2) = 1; (int_var) = 123; } /* Derleme Hatası veren */ if(bit_var_1 == 1) { bit_var_2 = 1; int_var = 123; }
 39. 1 point
  if (bit_var_1 == 1){bit_var_2=0;int_var=123;} Kodunuzu bu şekilde yazdığınızda çalışıyor. Kolay gelsin...
 40. 1 point
  Merhaba, Servonuz default olarak pulse modunda sizlere ulaşır. c 1.6 parametresini pozisyon mod için düzenlediniz mi?
 41. 1 point
  Merhaba, Servo motorunuz poziyon ve hız bilgisini nereden sağlamaktasınız? Bunu da belirtebilirseniz sizlere daha detaylı yardımcı olabiliriz. Servonuza pozisyon ve hız bilgisi vermemiş iseniz motor hareket etmeyecektir. Bu bilgileri haberleşme ile PLC tarafından mı yoksa parametrelere giriş yaparak mı sağladınız? DIN5 default değerlerde "Aktif Komut Sinyali" olarak ayarlı değildir. Bu parametreyi ve diğerlerini düzenlediniz mi? İyi günler, hayırlı iftarlar.
 42. 1 point
  merhaba, gmt süite kullandığını farz edersek programda timer zaman birimini saniye olarak ayarla, süre kısmına bir isim ver ve mobdus adresini aktif et. hmi bölümünde adres tag bölümünden plcde oluşturduğun adresleri aldıktan sonra ekrana bir number input yerleştir. number input ayarlarında "use adres tag" tikini işaretledikten sonra ilgili adres bölümünde timer süresin için belirlediğin adres çıkacaktır. başka model plc kullanıyorsan eğer mantık plc de atadığın adresin ( interger, Word, float) Hmi bölümünde tanıtmandır. umarım yardımcı olmuştur.
 43. 1 point
  mrehaba arkadaşla . Hanifi bey teşekkür edirem proqramı sizin dediyniz kimi kurdum yani inverterle rs485 hmi ile 232 ile haberleçme kurdum cok iyide calışdı hamıya kolay gelsin
 44. 1 point
  PLC~HMI arasında RS232 kullanırken. PLC~Inverter arasında RS485 kullanmanızı öneririm.
 45. 1 point
  GMTCNT Servo Elektronik Gear Açıklamalarını ekteki dokümanda bulabilirsiniz. GMTCNT SERVO SiSTEMLERi iÇiN ELEKTRONiK GEAR (DiŞLi) HESAPLAMASI.pdf
 46. 1 point
  RS485 haberleşmede her bir okuma ve yazma işlemi bir zaman alır ve sırasıyla yapılmalıdır. Örneğin bir invertöre hız komutu gönderme işlemi 100ms tutuyorsa 20 invertör için bu süre 2000ms yani 2sn olacaktır. Bu kaçınılmaz. Mümkünse daha az sorgu yap, sorgu aralarını kısalt ve haberleşme hızını artır.
 47. 1 point
  Ekteki dosya işinize yarar galiba. Kolay Gelsin.. Hareketli Nesne.docx
 48. 1 point
  İyi günler, Manuel kontrol için eklediğiniz plc programının görselini paylaşabilir misiniz. GmtSuit programındaki manuel hareket anlık hız değişimine olanak verir. Pozisyon set komutunun ise hız değerini değiştirip aynı pozisyon değeri için tekrar çağırırsanız onun da hızını değiştirmiş olursunuz. İyi çalışmalar.
 49. 1 point
  2 adet Micno inverter - HMI RS485 haberleşmesi ile start-stop ve frekans yazma, daha önceden yazılan reçetedeki hız değerlerini İnverterlere gönderme örnek programıdır. HMI_INVERTER_HABERLEsME_RECETEDEMO.rar
 50. 1 point
  GMTScada sistemi ile GMTPLC serisi cihazlarla grafiksel olarak izleme ve kontrol yapılabilmesine olanak veren yazılım sistemidir Özellikleri şöyle sıralanabilir ; Kolay programlama : SCADA sayfaları GMTSuite editörü içinde dizayn edilir, dolayısı ile PLC projelerine entegre olarak programlanabilir. Değişik haberleşme prokolleri ve ayarlarına ihtiyaç yoktur. Sistem hızlı ve kolay bir şekilde devreye alınır. Kolay kurulum : SCADA Internet tarayıcı üzerinde çalışır, dolayısı ile extra program kurulumu, ayar vs gerektirmez. Ekonomik : Tüm 49X ve üstü PLC serilerinde kullanılabilir ve ücretsizdir herhangi bir tag, PLC adedi veya zaman sınırı bulunmaz. Yaygın : Tüm işletim sistemlerinde (Windows, Mac, Linux vs çalışır) Mobil : Tüm tablet ve mobile cihazlarda problemsiz çalışır. Yeni teknoloji :Endüstri 4.0 sistemine uyumludur. PLC CPU'ları IOT tanımında çalışır. Uzmanlık gerektirmez : PLC'ler ile haberleşmesi internet üzerinden gerçekleşir. Sistemi çalıştırmak için karmaşık router ayarları, yönlendirmeler, güvenlik duvarı ayarları vs ihtiyaç duyulmaz. Güvenli haberleşme : Tüm PLC ve scada sistemi güvenli SSL haberleşme protokolü kullanır. Haberleşme yapısı GMTScada sistemi cihazlar ile haberleşmede sınır tanımaz. Haberleşme ethernet katmanında ve internet üzerinden gerçekleştiği için tek bir SCADA sayfasından dünyanın farklı noktalarında çalışan PLC'lere ulaşabilir ve kontrol edebilir üstelik bunu internet bankacılık sektörünün de kullandığı en yüksek güvenlik teknolojisi ile gerçekleştirir.
×
×
 • Create New...