Jump to content

Hansem

Members
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Everything posted by Hansem

 1. Ethernet portu üzerinden de bu işlemler yapılabilir. Bu konuyu açıklayan daha önce paylaşılmış doküman:
 2. Adım (step) komutlarının öncelikle step motor sürme ile ilgili bir komut olmadığını belirtmek isterim. Bu komut seti ladder da işlem satırlarının istenilen sırada yapılmasını sağlar. Mesela bir uygulamanız da ölçtüğünüz bir değer ve extra bir koşul olduğunu düşünelim. Bu değer x değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca, 17. satırda belirtilen işlemler yapılsın ardın 23. satırdaki işlemler yapılsın. Yada bu değer Z değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca 30. satır ardından 23. satırdaki işlemi yapsın gibi... Bu belirtiğim örnek ladder da Adım komutları kullanmadan da yapılabileceğini de belirtmek isterim.
 3. Hansem

  hmı vnc bağlantı

  HMI a internet üzerinden bağlanmaya çalışıyorsanız. Port yönlendirme yapmanız gerekir. Öncelikle Aynı LAN içinde veya PLC-HMI birebir bağlı şekilde deneyerek, ayarlamalarınızda problem olup olmadığını teyit edebilirsiniz. İkinci aşama olarak internet üzerinden ulaşmak için ayarlamaları yapabilirsiniz.
 4. GMTSoft programında analog çıkış registerı SI0 dır ve skalası 0-16383 arasındadır. Bu register içine 0 yazdığınızda 0V, 16383 yazdığınızda 10V çıkış alabilirsiniz. Mesela 0-5V aralığında çalışmak istiyorsanız SI0 nolu register için 0-8192 arası değer yükleyebilirsiniz.
 5. Ekteki programı inceleyebilirsiniz. GMTSuite_basit_C_ornegi.gpf
 6. Sadece bir PLC ye ait tag listesini alabilecektir. Referans PLC değil isimdir.
 7. Birden fazla data gösterilirken. İstenilen kanalın gösterimini engellemek için kullanılır. Yani tabloda 1.2.3 kanal olarak datalar var. Kanal gizle bölümüne belirlediğiniz adrese girdiğiniz değere göre istediğiniz kanalı gizletebiliyorsunuz
 8. Geçmiş veri sorgulama kısmı geçmişe dönelik kaydedilen dataları çağırmak içindir. iki methodu vardır. Tarihe göre veya dosyaya göre.
 9. Uzak bağlantı, program yükleme ve online olmaya imkan verir. Upload sadece LAN içinden veya direk bağlanan PLC ler için geçerlidir.
 10. GMTSoft yazılımında CPU üzerinde analog çıkış SI0 nolu registerda, analog giriş SI1 nolu registerdadır. SI0 için 0-16383 arasında değer yazarsanız 0-10V üretmiş olursunuz. SI1 içinde 0-10V sinyaline karşı 0..4095 değerini okursunuz. Bu registerları kullanarak uygulamanızı yapabilirsiniz.
 11. Hansem

  GMT Suite Mail Atma

  Aşağıdaki gibidir.
 12. Hansem

  GMT Suite Mail Atma

  GMTSuite 496 serisi CPU için email fonksiyonu aktiftir. Kullanabilirsiniz.
 13. GMTSuite de bu bitler yerine enerjilenme sayfası şeklinde ayrı bir sayfa vardır. Bu sayfadaki operasyonlar ilk run da bir kere çalışır.
 14. Hi, Connection diagram is as below. The servo default Rs485 settings are 9600,8,none,1
 15. Hatalı şifre diyorsa, cihazdaki şifre değiştirilmiştir. Bunu bilmek gerekir. Eğer upload sırasında başka bir hata veriyorsa, upload pasif yapıldığından çekemiyor olabilirsiniz. Versiyon farkından kaynaklanan bir problem olma ihtimali öngörülmez ama en son versiyon 5.0.1.8 ile deneyebilirsiniz.
 16. IP ler fiziksel inputlardır. HMI dan basamazsınız. HMI dan QP ye komut vermek için PLC de MB seri QP yapıp, HMI dan MB ye sinyal gönderin.
 17. Hansem

  recete3 örneği

  Reçeteyi tabloda satırın üstüne basarak seçebilirsiniz. Seçilen satırın üstünde istediğiniz komponente basarak değerini değiştirebilirsiniz. Reçeteyi PLC ye göndermek için, Data transfer bloğunda HMI0_CRW_XXX adresini seçerek gönderiyorsunuz. forumdaki örnek programı inceleyebilirsiniz.
 18. GMTSuite kullandığınızda, Reçete için kullandığınız PLC hafıza alanının modbus adreslerini sıralı tanımlamalısınız. Mesela reçete ismi için is1,is2,is3,is4 diye 4 word tanımladıktan sonra bunların adreslerini 40001,40002,40003,40004 şeklinde yapmalı, Devam eden reçete koşullarını da yine sıraya uygun vermelisiniz. Böyle yaptığınızda reçete isimlerinin rakamsal karşılıkları PLC deki adreslere yerleşecektir. PLC ye transfer yaparken toplam reçete ismi dahil tüm değişkenler kadar veri transferi yapmalısınız.
 19. "Geçmiş veri göster" fonksiyonu ile değerlerinizi csv olarak alabilirsiniz. Bunları excel de günlük, aylık vs analizleri yapabilirsiniz. Yada "veri kaydedici" fonksiyonu kullanıp veri kayıt periyotunu seçtikten sonra. "verilerin raporsal gösterimi" fonksiyonu ile aylık, günlük raporlama yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için fonksiyonların açıklamalarını inceleyebilirsiniz.
 20. Hansem

  delta dvp

  HMI yazılımı yardım menüsünden, HMI and PLC connection guide yazan pdf dökümanın ilgili bölümü size yol gösterecektir.
 21. Probleminiz tam olarak nedir. Ürüne PC den bağlantı mı kuramıyorsunuz.
 22. Hızlı girişler 5V okuyacak şekilde dizayn edilmemiştir. Belirttiğiniz bağlantı çalışmayacaktır.
×
×
 • Create New...