Jump to content

Hansem

Members
 • Content Count

  84
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Hansem

 1. Hansem

  web server

  HMI da gmtport gibi yönlendİrmesiz bir mekanizma şuan bulunmamaktadır.
 2. Hansem

  reçete

  LW9000 registerını değiştirdiğiniz sayı giriş elemanının ayarlarını şekilde gösterildiği gibi yaparsanız bahsettiğiniz 2 konuyu da halletmiş olursunuz. 7 li 100 reçete için:
 3. Operantlar bölümünden sistem bitleri kısmına geldiğinizde, Her SB nin etiketinde hangi işlevi olduğu yazmaktadır.
 4. Resetlemek istediğiniz çıkışları içeren küme oluşturup küme reset fonksiyonu ile aynı anda küme içindeki tüm çıkışları resetleyebilirsiniz.
 5. Hansem

  PID örnekleri

  Örnek program PID nın nasıl çalıştığını göstermektedir. Bundan sonraki aşama uygulamanıza göre bunu kurgulamaktır.
 6. Tam olarak PLC den yapmasını istediğiniz nedir?
 7. Mevcut değildir. Ladder da yapmanız gerekiyor.
 8. Encoderden gelen hızınız CPU tarama frekansınızın altında olduğu müddetçe, karşılaştırma ve standart set-reset komutları işinizi görecektir.
 9. Hansem

  BARKOD SCANER

  Barkod okuyucular ASCII veri gönderirler. HMI seri port üzerinden ASCII data okuyabilirler. Barkod okuycular Modbus RTU/ASCII gibi protokol genellikle kullanmazlar
 10. ASCII ve RTU yu farklı portlardan kullanmıyor musunuz? Bu bilgilerin karışması söz konusu olmamalı. PC yazılımından kaynaklı duruyor.
 11. Bu durumda örnek yeterli olmalı. Eğer değilse firmayı arayıp destek almalısınız.
 12. Malumunuz PID kontrol proses değeri ile Set değeri arasındaki ilişkiye göre, proses değerine etki etkiden çıkışa gereği kadar çıkış vermeyi sağlar. PID kullanımı ile ilgili örnek yukarı da verilmiş. Bundan sonrası bunları kurgulamak oluyor. uygulamanızda 1 analog bilgi 1 motorumu kontrol edecek yoksa, Herbir analog bilgi ilgili her iki motorumu kontrol edecek.
 13. P4-28...P4-31 parametleri ile takip edecek cihazların hangi oranda döneceklerini ayarlayabilirsiniz. Fabrika ayarlarımda birebir takip ederler.
 14. Ethernet portu üzerinden de bu işlemler yapılabilir. Bu konuyu açıklayan daha önce paylaşılmış doküman:
 15. Adım (step) komutlarının öncelikle step motor sürme ile ilgili bir komut olmadığını belirtmek isterim. Bu komut seti ladder da işlem satırlarının istenilen sırada yapılmasını sağlar. Mesela bir uygulamanız da ölçtüğünüz bir değer ve extra bir koşul olduğunu düşünelim. Bu değer x değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca, 17. satırda belirtilen işlemler yapılsın ardın 23. satırdaki işlemler yapılsın. Yada bu değer Z değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca 30. satır ardından 23. satırdaki işlemi yapsın gibi... Bu belirtiğim örnek ladder da Adım komutları kullanmadan da yapılabileceğini de belirtmek isterim.
 16. Hansem

  hmı vnc bağlantı

  HMI a internet üzerinden bağlanmaya çalışıyorsanız. Port yönlendirme yapmanız gerekir. Öncelikle Aynı LAN içinde veya PLC-HMI birebir bağlı şekilde deneyerek, ayarlamalarınızda problem olup olmadığını teyit edebilirsiniz. İkinci aşama olarak internet üzerinden ulaşmak için ayarlamaları yapabilirsiniz.
 17. GMTSoft programında analog çıkış registerı SI0 dır ve skalası 0-16383 arasındadır. Bu register içine 0 yazdığınızda 0V, 16383 yazdığınızda 10V çıkış alabilirsiniz. Mesela 0-5V aralığında çalışmak istiyorsanız SI0 nolu register için 0-8192 arası değer yükleyebilirsiniz.
 18. Ekteki programı inceleyebilirsiniz. GMTSuite_basit_C_ornegi.gpf
 19. Sadece bir PLC ye ait tag listesini alabilecektir. Referans PLC değil isimdir.
×
×
 • Create New...