Jump to content

sukarakila

Members
 • Content Count

  47
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

sukarakila last won the day on February 21

sukarakila had the most liked content!

Community Reputation

10 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sıkıştırılmış dosyayı direkt olarak program içerisinde açamazsınız. Programı öncelikle sıkıştırılmış dosyadan ayıklamanız gerekir. Sonra örnekte Zaman ile Örnekleme seçilmiş. Onu ekte gördüğümüz sayfada Tetikleme ile Örnekleme olarak değiştireceksiniz. Tetikleme durumunu da seçeceksiniz. Aşağıda Tetikleme Adresi aktif olacak. Oradan Plc Adresini seçebilirsiniz. Yan tarafında ise opsiyonel olarak seçebildiğiniz duraklama ve silme adresleri var. Onun için bilmeniz gereken duraklama adresinin bir fazlası olan adresi silmek için kullanırız. Örn: LB0 duraklama adresi iken, LB1 silme adresidir.
 2. Malik Bey'e katılıyorum. Teknik destek konusunda gerçekten çok başarılılar. Bence ülkenin en iyisi bu konuda.
 3. P Designer Yardım Klasörü içerisinde "Haberleşme Bağlantısı Yardımı" sayfasında gerekli yardımı alabileceğinizi düşünüyorum. Bu tarz durumlarda haberleşmenin daha sağlıklı olması için Plc ile haberleştirmenizi tavsiye ederim.
 4. sukarakila

  ekran

  GMTCNT Eğitim Youtube kanalına abone olmanızı tavsiye ederim. Kaliteli içerikler var. https://www.youtube.com/channel/UCkTSrtTldg2x-ctHXi0CnLg
 5. GmtSuite editör programında dönüşüm işlemlerini "Eşitle" komutuyla yaparsınız. Dönüşümü yapma amacınız nedir? Yapmak istediğiniz işlemde sadece veri türünü değiştirmiş olursunuz. Integer sayılar tam sayılardır. Ondalıklı işlem yapamazsınız. Haliyle real karşılığı yine tam sayı olur.
 6. sukarakila

  ekran

  Hız kontrolün hız bilgisini nereden alıyorsunuz? (Analog, Haberleşme). Timer ve Hız kontrol hız bilgisini "Sayı Girişi (Number Input)" komponenti ile yapabilirsiniz. Yapmanız gereken haberleşme adresi olarak GmtSuite içerisinde kullandığınız ilgili operandın adresi doğru girmek ve yazma işlemi yapacağınız için Sayı Girişini aktif etmek. Hız kontrolü kullanımı ile alakalı da forumda örnekler var onları inceleyebilirsiniz.
 7. Oluşturmak istediğiniz bu görsel midir? Bazı matematik işlemler ile süreyi HMI üzerinden dakika:saniye şeklinde girseniz de bu şekilde saniye dönüşümü yapacak ve kullanmak istediğimiz sistemde süreyi saniye olarak kullanacağız.
 8. Burada gireceğiniz süre bir timer mı çalıştırmakta. Dakika ve saniyeyi ayrı olarak mı girmektesiniz.
 9. D1 ve D2 girişlerine mi jog ataması yapacaksınız. Fabrika ayarlarına göre D1 ileri, D2 geri tanımlı bu şekilde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Haricen jog kullanmak için jog hızları pot ile değiştiremezsiniz. P8-00 parametresi hız parametresi.(maks. frekansın yüzde karşılığı olarak girilir.) P8-01 jog hızlanma süresi, P8-02 jog hızlanma süresidir.
 10. Eşitle komutunu kullanmak için belirlenmiş bir komponent bulunmamaktadır. Hemen her komponent ile kullanabilirsiniz. Sizin uygulamada tetiklemeyi önleyen bir şey olabilir.
 11. sukarakila

  Yardım

  Bu iki video size faydalı olabilir. Burada hem Master hem de Slave haberleşme örnekleri mevcut.
 12. USB Port üzerinden USB ile yükleme yapabilmeniz için "Sistem Ayarları" sayfasına girip download kısmında USB-->HMI seçmeniz gerekir. USB içerisinde program varsa otomatik olarak bulacaktır.
 13. GXM06AN modülü GmtSuite ile uyumlu çalışır. GmtSoft ile kullanamazsınız.
×
×
 • Create New...