Jump to content

sukarakila

Members
 • Posts

  74
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

sukarakila last won the day on November 15

sukarakila had the most liked content!

Reputation

13 Good

1 Follower

About sukarakila

 • Rank
  Apprentice
  Apprentice

Recent Profile Visitors

394 profile views
 1. Çalışmasını önleyen farklı bir durum olabilir. Ben böyle bir durum yaşamıyorum. Bilgisayar ile alakalıdır büyük ihtimalle.
 2. Büyük ihtimalle PLC Id No ile Hmi arasında uyuşmazlık olmuştur. HMI I/0 giriş listesi PLC ID no'ya dikkat ediniz.
 3. Sizlere tavsiyem Loadcell Kalibrasyonu yapmak ardından da sistemde hız verisini nasıl veriyorsanız (Haberleşme, Analog) istenilen ağırlığa ulaştığında değiştirmek. Sistemde hassasiyet istediğinizden analog kullanmanızı tavsiye ederim.
 4. Bu video size çok yardımcı olacaktır. Bağlantılar ile de alakalı kullanma kılavuzları size çözüm sunacaktır. Takıldığınız yerlerde de foruma yazarsanız cevaplamaya çalışırız. Gmt firmasını da ararsanız arkadaşların teknik desteği çok iyi yardımcı olurlar. Benim de çok projemde yardım etmişlerdi.
 5. Offline simülasyon ile çalıştırmayı deneyin hatanın ne olduğunu daha net görebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla uyarının üzerine tıkladığınızda diğer hataya götürüyor program.
 6. 1-Haberleşmeyi nasıl yapıyorsunuz? TCP, RTU 2- Haberleşme için kullanılacak port aktifleştirildi mi? 3- Haberleşme ayarları doğru yapıldı mı? 4- Hmi tarafında doğru driver ve protokol seçimi yapıldı mı? Aktifleştirilmesi gereken ayarlar varsa yapıldı mı?
 7. İstediğiniz uygulama sanırım VNC. VNC ile alakalı döküman forumda vardı sanırım. Bir de GMT'nin bu tarz işler için ürettiği WSG BOX adını verdiği bir cihazı mevcut. O cihazı kullanarak HMI tasarlar gibi programlayıp Scada gibi kullanabiliyorsunuz.
 8. GLC496X serilerinde WMI Scada var onu kullanabilirsiniz. GLC396X ve GLC496X serileri Modbus Tcp Haberleşmeyi destekler. Onlardan herhangi birisini kullanarak herhangi bir Scada Programını da kullanabilirsiniz. Bu işlemler için hem GmtSoft hem de GmtSuite kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem GmtSuite kullanmanız ve mümkünse Win10 bir cihaz ile kullanmanız. GmtSuite güncel versiyonu da 1.0.0.3 diye biliyorum onu da Gmt'nin sitesinden ücretsiz şekilde indirebilirsiniz. Youtube GMTCNT EĞİTİM sayfasında da eğitim videolarını izleyebilirsiniz.
 9. Evet, sorununuz nedir?
 10. 2 PLC arasında haberleşmek istiyorsak bir tanesini master seçmemiz gerekir. PLC’yi master seçmek istemiyorsak HMI kullanarak Zamanlayıcı ve ya Veri Transferi komponenti kullanarak transfer yapabilirsiniz.
 11. Mesaj Bloğu sadece GLC396X ve GLC496X modellerinde bulunur. Gördüğüm kadarıyla siz GLC196T kullanıyorsunuz.
 12. 1-) Aşağıdaki görsel gibi yaparsanız. Analog kanal çıkışına veri aktarabilirsiniz. Kendi sisteminize göre Min-Max skalasını ve çalışma süresine göre de artis değerini değiştirebilirsiniz. 2-) Bu şekilde yaptığımda sıfırlanma yaşanmadı.
 13. Servo motor hangi marka model kullanıyorsunuz? Hangi modda çalıştırmak istiyorsunuz? Pulse modunu kullanacaksanız GLC X96T serisi ürünlerinden bir tanesini kullanacaksınız. Sırasıyla; Ch0 için, CPU QP0 Pulse CPU QP3 Direction Ch1 için, CPU QP1 Pulse CPU QP4 Direction Ch2 için, CPU QP2 Pulse CPU QP5 Direction uçlarını kullanacaksınız.
 14. Sistemin çalışmasında sıkıntı yok sanırım sadece HMI görseli ile alakalı bir durum geçerli. Hmi içerisinde de o şekilde görmeniz normal çünkü timer sayma işlemini milisaniye cinsinden yapıyor. Onu tek register üzerinden görmek için ladder içerisinde matematiksel işlemler ile dönüşümler yapmanız lazım. Aşağıdaki görselde istediğiniz işlemi yapıyor. Tüm değişkenler integer olarak seçili.
 15. sukarakila

  E-mail

  İstediğinizi yapmak mümkündür. Mesaj içeriğine oluşturduğunuz sayaç değişkenini ekleyerek görebilirsiniz.
×
×
 • Create New...