Jump to content

Orxan

Members
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Orxan last won the day on March 7

Orxan had the most liked content!

Community Reputation

11 Good

1 Follower

About Orxan

 • Birthday 11/26/1991

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
 2. https://dosya.co/a7qv5ru33mn5/sifreli_sayfa_gecisi.rar.html Küçük bir örnek yaptım, linkden indire bilirsiniz, ama örnek V2.5`de yazılmış. 1,6 versiyonunda denemedim. Ancak register adresleri aynı olur diye düşünüyorum. LW10026 adresinde koydugumuz şifreyi LW9040 içerisine yazarsak sayfa geçişi yapa biliyoruz. Yani şifreyi istediyimiz zaman değiştire biliyoruz.
 3. Merhaba. HMİ'ların pdf dosyası var, ordan güvenlik şifresine uygun sistem registerlarına ulaşa bilirsiniz. 1.6'da da geçerlimi diğilmi onu bilmiyorum. Kolay gelsin.
 4. Merhaba, kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum açıkçası, belki yardımınız olur, aşağıdakı macro kodu plc`e yükleyip deneye bilirsiniz. Ben çevrimdışı simulyasyonda denedim dogru-düzgün çalışmadı. Ama HMİ`da dogru çalışıyor. Başka bir yolu taymerlar ve sayaç (artan sayaç) kullanarak zaman (saniye, dakika, saat) almak olar, Ton ya da PWM timer. Ya da her hangi bir timer`ı çalıştırıp sayaçdan (zaman sayaçı) da matematik işlem yaparak almak olar diye düşünüyorum. Benim bildiğim bu kadar. saniye++; if(saniye == 59){ saniye = 0; dakika++; }; if(dakika == 59 && saniye == 59){ saniye = 0; dakika = 0; saat++; };
 5. Merhaba, sıkıntınız kablolama ile ilgilimi yoksa programlama ilemi? Cihazların modbus adres haritaları varmı? Bura da atarsanız yardım etmeğe çalışırız.
 6. Orxan

  HMI DE RTC AYARI

  Örnek uygulamalarda araştırın, benzer proje bula bilirsiniz.
 7. Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
 8. Orxan

  HMI DE RTC AYARI

  Merhaba. 1. soru için Olay planlayıcısı menüsünden yapa bilirsiniz. Ben öyle yapıyorum gerektiğinde, resimdeki örnekde LB 15 biti her gün 18:51:00 `da 1 olucak, 20 saniye sonra ise off durumuna geçicek. 2. sorunu tam olarak anlayamadım, hangi hataları görmek istiyorsunuz?
 9. Orxan

  modbus haberleşme

  Bir tane de direnç kullanarak voltaj bölücü yaparsanız olar diye düşünüyorum, ama o zaman size 10V da lazım, onu da 24V`dan yine voltaj bölücüyle ala bilirsiniz. Arduinoya NTC ve ya PTC sensörler analog girişe bağlanır zaten. Başka bir kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla analog girişler 0-10V ya da 0-20mA akım okumak üzredir, direnç değeri direkt okumaz. Direnç üzerinden akım geçmeli ve bu akıma karşılık gelen voltajı okumalı.
 10. Orxan

  VNC Viewer

  Var aslında, ama VNC, kullanımda en kolayı. Play markete HMİ modbus yazmakla çıkan programları inceliye bilirsiniz. Ama plc Modbus TCP desteklemeli, modbus adreslerine göre kendiniz için bir ekran tasarlıya bilirsiniz, ama bu tip programlar ücretli. Bence en iyisi bir HMİ alıp VNC ile baglanmak Kolay gelsin.
 11. Orxan

  VNC Viewer

  Selam aleykum. VNC için 5900 numaralı port açmanız gerekiyor. Yerel ağdan bağlana bildiyseniz, uzaktan da sorun olmaz. 192.168.1.100 ipisini 5900 numaralı porta yönlendirin, bi de firewall`u kapatın, onnan da ola biliyor.
 12. Merhaba, Evet bu konu beni de ilgilendiriyor, ilk olarak ON süresi ve ya OFF süresi seçimi verseydiler iyi olurdu. Açılış deyerini 1 yapmakla, ya bir röle kullanmakla ya da inverse çıkışla olmuyorsa, 2 zaman rölesinnen kendiniz flaşör z/r yapın 🙂 Gmt_Suite_2_timerdan_flashor.gpf
 13. https://dosya.co/3hzwzqn1k1kv/gecikmeli_sayfa_gecisi.rar.html Merhaba. Eğer hala çözemedinizse, aynı örneye benzer GOP için yapdım, burada asıl dikkat etmeniz gereken şey, Database araç çubuğundakı, PLC Kontrola eklediyimiz Pencere Değiştir fonksyonudur. Zaman rölesi sadece LW0 adresinin içerisine istediyimiz pencereye karşılık gelen numarayı gönderiyor. Örnekte bu 10, Frame 10, penceresine geçmek için. http://forum.gmtcontrol.com/index.php?/topic/861-plcden-hmi-sayfa-değişimi/ şu linkde arkadaşlar, PLC Kontrol`la Pencere değiştirmeyi çok güzel anlatmışlar.
 14. Merhaba. GOP43-070 ETE markalı HMİ`a uzaktan program atmak mümkünmü?
×
×
 • Create New...