Jump to content

Orxan

Members
 • Posts

  37
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Orxan last won the day on August 4 2020

Orxan had the most liked content!

Reputation

15 Good

1 Follower

About Orxan

 • Rank
  Newbie
  Newbie
 • Birthday 11/26/1991

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Merhaba. HMI'in üzerine mouse sag tuşu ile açılan menude change initial window falan bir seçenek var, oradan degiştire bilirsiniz.
 2. Orxan

  Loadcell sorunu

  Merhaba şu konuda tecrübesi olan varsa yardım etsin lütfen. Şimdilik 3 tane terazi baglanmış. Terazilerin her biri 4 tane 1 tonluk loadcellden ibaret. Toplam 4 ton yani. Hiç bir datasheet falan yok. İlk önce modül konf`dan soruyum. 1. Tam yük deyeri ne kadar önemli? 2. Giriş deyeri yüksüzken, bazılarında 100 falan oluyor, bazılarında 900 falan, bazılarında 600 falan. Ve asıl sorum, bu giriş değeri çok fazla aşagı yukarı oynuyor. Filtreyi artırsam da olmuyor. Konfigürasyonda tam yük değerini artırdıgımda da oynamalar daha çok oluyor. Topraklama yok. Kablolar resimde göründüyü gibi. Ben topraklama ve pano içinde de ekranlı kablo tavsiye etdim. 1 tanesi Çinden geleni direk baglatdırdım, onda giriş değerinde oynama yok. Böyle bir terazini hangi agırlıkla kalibrasyon yapmayı tafsiye edrdiniz?
 3. Merhaba. Denemedim, ama mümkün olmaması için bir sebep görmüyorum. Standart modbus rtu. Arduino için MAX485 TTL to RS485 Converteriniz olmalı. Gerisini internetde araştırın. Mesela 40001 registerinin içerisine 1 yazacaksanız, İf (button ==1) node.writeSingleRegister(0x40001,1);
 4. Ne yaptıysam gitmiyor, plcden yaptıgımda yazıcı çıktı veriyor, ama HMİda olmuyor. Siz bana plcnin printer(rs232) fonksiyonunda yaptıgı şeyi HMİla yapıb örnek olarak paylaşa bilirmisiniz? Bir de yeni veraiyon HMİlarda zebra zpl gelmiş, benim printer da zebra, dili de zpl, onu nasıl kullanırız?
 5. Dökumana bakmıştım, notebookla göndermiştim yazıcı çıktı vermedi. Ben com 2 kullandığım için lw 400e yazmıştım, LB4le de gönderiyordum. Rx Tx 7 ve 8 karşılık olarak printerin 3 ve 2ci pinlerine, gnd 5. Ola bilsin haberleşmede neyise yalnış yapmışım, yine kontrol ederim. 1 soru da soruyum, 100 word 200 karakter ediyor, karakter sayı çok olarsa bi çıkış yolu varmı?
 6. Merhaba, resimdeki şekilde gönderdiyim texti HMİdan nasıl göndere bilirim? PLC ile değişkenlere string atamıyoruz malesef. HMİ'da macro ile ya da başka bir yolla nasıl yapa bilirim? Acil yardıma ihtiyacım var.
 7. Orxan

  sensör

  Merhaba. Arkadaşın söylediyi gibi J tip termokupl. GXM 20UA ve ya GXM-40UA genişlenme moduluyla kullanılıyor. Artı ucu (+) T1'e eksi (-) ucu T2'e baglanmalı. Gerisi ile ilgili forumda ayrıntılı açıklamalar mevcut.
 8. Merhaba. Hareket kontrolü komutlarından hareket komutunu ve bir de CPU_HSO0_toplamPuls CPU_HSO1_toplamPuls adetlerini kullanarak yapa bilirsiniz diye düşünüyorum. İleri geri için her blok çağrıldıgında Set/reset(flip/flop) çıkışını kullanmalısınız. Bir de devri bitirmek için sayac kullana bilirsiniz.
 9. Geçmiş veri gösterimi komponnetini kullanarak, özelliklerinden de kontrol registeri olarak, bir register tamamlıyorsunuz ve ya zaman ile ömekleme yapıyorsunuz. Temel özelliklerden de adres türüne, değeri yazdığınız adresi kayd edin. Resimdeki örnekde ben LB 0 butonuna her bastıgımda, LW 0 `ın içindeki deyeri tabloda kayd ediyor, isterseniz 2ci kanal da açıp, orada da toplam deyeri göstere bilirsiniz.
 10. Merhaba, soruyu dogru anladıysam böyle bir matematik işlem işinize yarar. Eğer her girdiğiniz deyeri de kaydetmek istiyorsanız, onu artık HMİ`da yapa bilirsiniz, deneme.rar
 11. Teşekkür ederim, 40001'i bilmiyordum. Bu tüm slave cihazlarda geçerli mi? Size zahmet diğilse 40001'in nereden kaynaklandıgını söyleye bilirmisiniz? GMTSoftda hep decimal karşılıgı yazıyorduk.
 12. Merhaba, MİCNO hız kontrol cihazının kullanım klavuzunda Kontrol komut girişi, komut word adresi olarak g[sterilen 2000, GMTSuite program;nda 48193`dür. 48193 adresinin nereden geldiyini anlamadım? Bilen varsa söyleyebilirmi?
 13. Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
 14. https://dosya.co/a7qv5ru33mn5/sifreli_sayfa_gecisi.rar.html Küçük bir örnek yaptım, linkden indire bilirsiniz, ama örnek V2.5`de yazılmış. 1,6 versiyonunda denemedim. Ancak register adresleri aynı olur diye düşünüyorum. LW10026 adresinde koydugumuz şifreyi LW9040 içerisine yazarsak sayfa geçişi yapa biliyoruz. Yani şifreyi istediyimiz zaman değiştire biliyoruz.
 15. Merhaba. HMİ'ların pdf dosyası var, ordan güvenlik şifresine uygun sistem registerlarına ulaşa bilirsiniz. 1.6'da da geçerlimi diğilmi onu bilmiyorum. Kolay gelsin.
×
×
 • Create New...