Jump to content

Orxan

Members
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by Orxan

 1. Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
 2. https://dosya.co/a7qv5ru33mn5/sifreli_sayfa_gecisi.rar.html Küçük bir örnek yaptım, linkden indire bilirsiniz, ama örnek V2.5`de yazılmış. 1,6 versiyonunda denemedim. Ancak register adresleri aynı olur diye düşünüyorum. LW10026 adresinde koydugumuz şifreyi LW9040 içerisine yazarsak sayfa geçişi yapa biliyoruz. Yani şifreyi istediyimiz zaman değiştire biliyoruz.
 3. Merhaba. HMİ'ların pdf dosyası var, ordan güvenlik şifresine uygun sistem registerlarına ulaşa bilirsiniz. 1.6'da da geçerlimi diğilmi onu bilmiyorum. Kolay gelsin.
 4. Merhaba, kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum açıkçası, belki yardımınız olur, aşağıdakı macro kodu plc`e yükleyip deneye bilirsiniz. Ben çevrimdışı simulyasyonda denedim dogru-düzgün çalışmadı. Ama HMİ`da dogru çalışıyor. Başka bir yolu taymerlar ve sayaç (artan sayaç) kullanarak zaman (saniye, dakika, saat) almak olar, Ton ya da PWM timer. Ya da her hangi bir timer`ı çalıştırıp sayaçdan (zaman sayaçı) da matematik işlem yaparak almak olar diye düşünüyorum. Benim bildiğim bu kadar. saniye++; if(saniye == 59){ saniye = 0; dakika++; }; if(dakika == 59 && saniye == 59){ saniye = 0; dakika = 0; saat++; };
 5. Merhaba, sıkıntınız kablolama ile ilgilimi yoksa programlama ilemi? Cihazların modbus adres haritaları varmı? Bura da atarsanız yardım etmeğe çalışırız.
 6. Orxan

  HMI DE RTC AYARI

  Örnek uygulamalarda araştırın, benzer proje bula bilirsiniz.
 7. Merhaba. Konfigrasyondan CPU ve Modül eklendikten sonra, 1ci resimde kırmızı ile işaretlediyim, Sensör Değeri: Sensörden okunan sıcaklığın verisinin yazılacağı adrestir. sıcaklık °C biriminde ve x10 hassasiyetinde (0.1°C) okunur. Yani 50 °C`de o adresse 500 yazılıcaktır. İsterseniz operandın adını değiştire bilirsiniz. Daha sonra karşılaştırma komutlarından (büyüktür, eşittir ve s.) yararlanarak, uygulamalarınızı yapa bilirsiniz. GMTSuit`in kendi yardım bölümünden detaylı bilgiler bula bilirsiniz. 2. resimdeki örnekte sıcaklık 55 °C`nin altındayken röle çıkış vericekdir.
 8. Orxan

  HMI DE RTC AYARI

  Merhaba. 1. soru için Olay planlayıcısı menüsünden yapa bilirsiniz. Ben öyle yapıyorum gerektiğinde, resimdeki örnekde LB 15 biti her gün 18:51:00 `da 1 olucak, 20 saniye sonra ise off durumuna geçicek. 2. sorunu tam olarak anlayamadım, hangi hataları görmek istiyorsunuz?
 9. Orxan

  modbus haberleşme

  Bir tane de direnç kullanarak voltaj bölücü yaparsanız olar diye düşünüyorum, ama o zaman size 10V da lazım, onu da 24V`dan yine voltaj bölücüyle ala bilirsiniz. Arduinoya NTC ve ya PTC sensörler analog girişe bağlanır zaten. Başka bir kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla analog girişler 0-10V ya da 0-20mA akım okumak üzredir, direnç değeri direkt okumaz. Direnç üzerinden akım geçmeli ve bu akıma karşılık gelen voltajı okumalı.
 10. Orxan

  VNC Viewer

  Var aslında, ama VNC, kullanımda en kolayı. Play markete HMİ modbus yazmakla çıkan programları inceliye bilirsiniz. Ama plc Modbus TCP desteklemeli, modbus adreslerine göre kendiniz için bir ekran tasarlıya bilirsiniz, ama bu tip programlar ücretli. Bence en iyisi bir HMİ alıp VNC ile baglanmak Kolay gelsin.
 11. Orxan

  VNC Viewer

  Selam aleykum. VNC için 5900 numaralı port açmanız gerekiyor. Yerel ağdan bağlana bildiyseniz, uzaktan da sorun olmaz. 192.168.1.100 ipisini 5900 numaralı porta yönlendirin, bi de firewall`u kapatın, onnan da ola biliyor.
 12. Merhaba, Evet bu konu beni de ilgilendiriyor, ilk olarak ON süresi ve ya OFF süresi seçimi verseydiler iyi olurdu. Açılış deyerini 1 yapmakla, ya bir röle kullanmakla ya da inverse çıkışla olmuyorsa, 2 zaman rölesinnen kendiniz flaşör z/r yapın 🙂 Gmt_Suite_2_timerdan_flashor.gpf
 13. https://dosya.co/3hzwzqn1k1kv/gecikmeli_sayfa_gecisi.rar.html Merhaba. Eğer hala çözemedinizse, aynı örneye benzer GOP için yapdım, burada asıl dikkat etmeniz gereken şey, Database araç çubuğundakı, PLC Kontrola eklediyimiz Pencere Değiştir fonksyonudur. Zaman rölesi sadece LW0 adresinin içerisine istediyimiz pencereye karşılık gelen numarayı gönderiyor. Örnekte bu 10, Frame 10, penceresine geçmek için. http://forum.gmtcontrol.com/index.php?/topic/861-plcden-hmi-sayfa-değişimi/ şu linkde arkadaşlar, PLC Kontrol`la Pencere değiştirmeyi çok güzel anlatmışlar.
 14. Merhaba. GOP43-070 ETE markalı HMİ`a uzaktan program atmak mümkünmü?
 15. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha vardır. İşaretlediyim zaman değerini HMİ ekranından değişmek şansım varmı? Ya da Function Parts`dakı Timer`in zaman deyerini HMİ ekranından deyişe biliyormuyuz. User manualda registerlar arasında aradım bulamadım. Methodu ON -> OFF tetikleme ile seçip plc`de zaman rölesiyle yapabilirim, ama başka yolu da varmıdır onu bilmek istedim?
 16. Teşekkür ederim cevap için. Peki kanal gizle ne işe yarıyor?
 17. Selam alekum. Geçmiş verileri gösterdeki bu iki pencere ne işe yarıyor?
 18. Merhaba. > PİD için örnek uygulama:0-10 bar 0-10vdc basınç transmitteri ile micno hız kontrol’u 5-50hz arasında.5 barda sabıt tutmak istiyoruz. > > > > P0-03 : (8) hız bilgisi PID. > > PO-10 : 50.0 max.frekans. > > P0-12 : 50.0 max.frekans limit. > > P0-14 : 5.0 min.frekans. > > P0-17 : 0.01 sn kalma zamanı. > > P0-18 : 0.01 sn durma zamanı. > > PA-00 :PID set noktası.Eğer ( 0 ) olur ise.PA-01’den set bılgısı gırılmesı gerekir.Ayrıca ( 3 ) yaparsak hız kontrol cıhazının ustundeki POT’tan set noktası ayarı yapılabilir.Hız bilgisi gibi basınç set değeri artar. > > PA-01 : Set değeri.0-100 arası değer giriyoruz.Bizim set noktamız ( 5 bar ) olduğu için buraya 50 yazıcaz. > > PA-02 : Pıd noktası.Basınc bilgisini veriyoruz.0 yaparsak AI1 , 1 yaparsak AI2 anlamına gelir
 19. Teşekkür ederim, Murat bey. Tam istediğim gibi oldu. Size de iyi çalışmalar. Kolay gelsin.
 20. Murat bey, ilgilendiyiniz için teşekkür ederim. Sorunu T1 rölesinin yardımıyla ve kontaktör kullanarak hall edicem. Siz söylediyinizi denemiştim, motor 0 Hz'den dönmeye başlıyor. Teşekkür ederim.
 21. Merhaba. Bir sorum vardır. Micno model inverterlerde mümkünmü ki, mesela start verildiyinde motorun hızı direk 20 Hz'ten başlasın? Hızlanma zamanım ama en az 10-15 saniye olucak. Yani motorun hızı 20 Hz'den 50 Hz'e ani olarak çıkmamalı. Bu sorunu hangi yolla çöze bilirim? ( sürücü 11 kw).
×
×
 • Create New...