Jump to content

leventtoker

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

leventtoker last won the day on December 6 2018

leventtoker had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

403 profile views
 1. Merhabalar, GLC 196R ile GXM 88TA konfigürasyonu birlikte çalışabilir. İyi çalışmalar.
 2. Merhabalar, Encoder takip komutu ile ilgili dokümantasyon üzerinde çalışılıyor. En kısa sürede Gmt forumdan paylaşım yapılacaktır. İyi çalışmalar.
 3. Not: Yukarıda belirtmiş olduğum madde 3 de CPU üzerinde tek analog olacağı için ikini analog kontrol için GXM-02AN önerilmiştir. Eğer GXM-02 AN kullanılacaksa ek modül ile iki tane analog çıkış elde edebilirsiniz. İki çıkışı da analog modülden alacağınız için GLC-196T de tercih edilebilir.
 4. Merhabalar, Burada auto tune yaptığınız takdirde hesaplamaları otomatik olarak kendisi yapacaktır. Yukarıda bahsetmekte olduğum PID Kurulum komutunda durum bloğu burada ki hesaplamayı doğru yapıp yapmadığı ile alakalıdır. Oransal seçim belirlenen set değerinde gelen proses değerini sabit tutmaya çalışır. İyi çalışmalar.
 5. Merhabalar, 1. Ladder diagram olarak yazacağınız programınızı tercih ettiğiniz arayüzü Gmt Suit olması takdirinde yeni komutlar için yapmanız gerekenler aşağıda ki dokümanda mevcuttur. 2. Transistör çıkışı istenildiği için GLC-296T, GLC-396T,GLC496T kullanılmalıdır. GLC 196 serisi bir CPU tercih edilmemesinin sebebi ise analog çıkışının bulunmamasından kaynaklıdır. 3. CPU üzerinden tek bir analog çıkış olduğu için GXM- 02AN ek modül tercih etmeniz gerekmektedir. 4. Pıd yaparken dikkat edilmesi gereken auto tune yapıldığı sırada durum belirten '' PID KURULUM '' komutunda yer alan durum bloğunda hesaplamayı yapıp yapmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. 5. Pıd yapılırken bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise PID Kurulum komutunun pıd çıkışını analog çıkışa yönlendirilmelidir.
 6. Merhabalar, Output relay HMI çıkış röleleri olduğu anlamını taşımamaktadır. HMI adresi ''Lokal Bit'' adresi LB bit adresinden bahsedilmektedir. Yani output relay burada lokal bit adresinin bit anlamını taşımaktadır kelime anlamı olan çıkış rölesi değildir. HMI çıkış röleleri yoktur. İyi çalışmalar.
 7. Merhabalar, GOP Serisi ekran panellerinin haberleşme adresleri aşağıda mevcuttur. Bu adresler üzerinden haberleşme gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 8. Merhabalar, Bit register ; LB, LW.B, RB, RBI, FRB, FRBI Word register ; LW, RW, RWI, ERW0~2, ERWI0~2, FRW, FRWI LB = Lokal bir bittir. Kalıcı hafızaya almaz. LW = Lokal bir word adresidir. Kalıcı hafızaya almaz. RW = Kalıcı hafızaya yazılan word adresidir. RB = Kalıcı hafızaya yazılan bit adresidir. RWI = Kalıcı hafızaya yazılan word adresinin ötelenmiş değeridir. RBI = Kalıcı hafızaya yazılan bit adresinin ötelenmiş değeridir. LW.B = Lokal word adresinin içinde ki bir bitin adresidir. FRB ~ FRBI = Gelen bit değerini flash belleğe kaydeden adreslerdir. FRW ~ FRWI = Gelen word değerini flash belleğe kaydeden adreslerdir. ERW0 ~ ERWI = Harici depolama adreslerdir. SD kart, U disk vb. İyi çalışmalar.
 9. Merhabalar, GMTCNT GOP Serisi ekranlar için kullanılan adresler arasında girilen değeri kalıcı hafızaya alarak ram kaydeden adreslerdir. RWI lokal adresi RW adresinin ötelenmiş değeridir. Ötelemeyi LW9000 ile gerçekleştirir. Daha net anlatacak olursak LW9000 değeri ''sıfır'' ise RW1 adresinde bulunan değer RWI1 adresinde de aynıdır fakat LW9000 değeri öteleme işlemi gerçekleştirdiğin de (örn. 10 word bir alan) RW1 öteleme yaparak RWI10 değerinde yazılı olan değeri göstermektedir. Yani RW girilen değerin kendisini gösterirken öteleme yapıldığında RWI ötelendiği kadar bulunan değeri gösterir. Arasında ki ilişki birinin kendisini diğerinin ötelenmiş değerini göstermesidir. İyi çalışmalar.
×
×
 • Create New...