Jump to content

HaciAkyurt

Members
 • Posts

  28
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

HaciAkyurt last won the day on October 22

HaciAkyurt had the most liked content!

Reputation

7 Neutral

About HaciAkyurt

 • Rank
  Rookie
  Rookie
 • Birthday February 18

Recent Profile Visitors

395 profile views
 1. Merhaba Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz: https://gmtcontrol.com/wp-content/uploads/2021/05/GMTCNT_PLC-_EPLAN_FILES.zip İyi çalışmalar.
 2. Merhaba, pDesigner da PLC modelini GMTSUITE PLC olarak seçin; düzelecektir. İyi çalışmalar
 3. Merhaba, Microstep ayarının (pals ayarının) yükseltilmesi, titreşimin azaltılması için doğru bir tercih ise de çok yüksek hertz rakamları sürücülerin algılama seviyesinin üzerine çıkmakta bu da kayıp pals manasına gelmektedir. Otomasyon uygulamalarında ve Freze (cnc router) uygulamalarında 1600 pals, 2000 pals veya 3200 pals, lazer gibi uygulamalarda titreşimi iyice azaltmak için 5000 pals veya 8000 pals ayarı tavsiye edilmektedir. Ayrıca Forum sayfamızda yer alan step motorların tork-hız eğri grafiklerine bakarak kullandığınız step motorun etkin ve verimli çalıştığı hız-tork aralığını inceleyebilirsiniz: http://forum.gmtcontrol.com/index.php?/topic/494-step-motor-tork-hız-eğrileri/ Eğer GSTD2860 kullanıyorsanız; 1 adet step sürücüyü ürünlerimiz arasında yer alan 180W 3 ÇIKIŞLI TRAFO (TRF180-220-070-3) ile besleyin. Dev/Dk cinsinden step motorun hız hesabı; Dev/Dk =(Gönderilen Frekans (Hz) x 60 (sn)) / (Sürücü switchlerinden ayarlanan pulse) İyi çalışmalar.
 4. Merhaba, RTC'nin plc'de enerji yokken de çalışabilmesi için supercapasitor kullanılıyor. RTC'nin saydığını nereden takip ediyorsunuz? Online olup izleme kısmından mı?
 5. Merhaba, Matematik komutlarından 'eşitle' komutu ile word değişkeni real değişkene dönüştürebilirsiniz. Analog input değerinin operant tipi fabrika ayarı olarak integer tanımlıdır. Integer değeri real değişkene atama örneği aşağıda yer alan görseldeki gibidir. İyi çalışmalar.
 6. Tam istediğiniz gibi olmasa da kaydırma çubuğu ile anlık değişikliği aşağıdaki metotla sağlayabilirsiniz. 'Kaydırma özelliğini kullan' seçeneğini aktif ettikten sonra 'kaydırma değeri'ne bir değer girin. Uygulamada veya simülasyonda kaydırma çubuğunun sağına dokunursanız belirlediğiniz değer kadar ekler soluna dokunursanız belirlediğiniz değer kadar azaltır. İyi çalışmalar.
 7. Merhaba Osman Bey, bunun herhangi bir ayarı yok. Mevcut paneller resiztif özelliğe sahip olduğu için elinizi çektiğiniz an tepki verir.
 8. Merhaba, Bir çok yerde kullandım, sıkıntı yaşamadım. Yaptığım uygulamalarda genelde loadcell den gelen bilgiye göre AC sürücünün frekansını PLC-AC Sürücü haberleşmesi ile değiştirdim. Ayrıca GMT ile yurt dışına bir çok makine gönderdim. Böyle bir sıkıntıdan endişe ediyorsanız; makineyi göndermeden önce testini iyi yapın. Elektriksel gürültüyü azaltmak için güç ve kumanda kablosunu farklı yerlerden taşıyın, kablo seçimine dikkat edin, topraklamanın doğru bir şekilde yapıldığından emin olun. İyi çalışmalar…
 9. Merhaba, HMI ile PLC arasında haberleşme olmadığı için bit durum lambası görünmeyebilir. Ekranda çıkan uyarı da haberleşmenin olmadığının gösteriyor.
 10. Merhaba, Step motorlarda sadece PULSE verilirse 1. yönde dönerken, PULSE ve DIR aynı anda verilirse 2. yönde döner. Malikenes'in dediği gibi PULSE gönderirken DIR girişine daima sinyal gönderirseniz istediğiniz yönde döner.
 11. Merhaba, frenleme direncini herhangi bir parametre değişikliği yapmaksızın cihazın (+) ve PB uçlarına bağlantı sağlayarak doğrudan kullanabilirsiniz.
 12. Merhaba, bildiğim kadarı ile bu şifrenin değiştirilmesini engelleyemezsiniz.Bu problemi aşağıdaki metodu uygulayarak aşabilirisiniz. PLC'ye enerji vermeden önce RUN tuşuna basılı tutarken PLC'ye enerji verip hata ledi bir kere yanıp sönene kadar RUN tuşuna elinizi basılı tutarsanız cihazın bağlanma şifresinini fabrika ayarına (1234) ve cihazın IP'sini otomatiğe almış olursunuz.
 13. Merhaba, benim önerebileceğim sensör yok lakin burada lineer cetvel veya encoder kullanabilirsiniz. Bunlarla alakalı komutların kullanım örneği aşağıdaki linkte mevcut. İyi çalışmalar.
 14. İki CPU haberleştirerek ek modüle yakın bir kullanım sağlayabilirsiniz. Yukardaki sunduğumuz çözüm de bu yönde.
 15. Merhaba. Mevcut step motorlar haberleşme desteklememektedir. Bahsettiğiniz port fabrikada step motorun testlerinin daha kolay yapılabilmesine olanak sağlar. Kullanıma açık değildir. Step motorları, step sürücüleri vasıtasıyla hızlı pulse çıkışına sahip herhangi bir kontrolcü ile sürebilirsiniz.
×
×
 • Create New...