Jump to content

fatihA.

Members
  • Content Count

    4
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
  1. Modbus haberleşme ile alakalı başka bir sorun ortaya çıktı. Modbus haberleşmesi normal çalışırken, bir şekilde enerji kesilip geldiğinde haberleşmeyi kesiyor. Sistem açıkken yeniden adresleme yaparak plc'ye program yüklersem yine haberleşmeye devam ediyor.Taki enerji kesilene kadar. Küçük bir ayrıntı sadece Plc enerjisi kesilirse haberleşmede sıkıntı olmuyor. Slave cihazların enerjisi kesilince oluyor. Bu konuda bir öneriniz var mı?
  2. Sorunu buldum PLC com1 adresi ile modbus'taki cihaz adresi aynı olduğu için çakışma yapıyormuş. Slave cihazların adreslerini değiştirdim. Şu an okuma yapabiliyorum.
  3. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Input Register adresini (30001) girdim. Plc veriyi okudu, fakat 1 voltun üstü değerlerde haberleşmeyi kesiyor. ( plc üzerindeki RS485 durum ledi sönüyor) Mesela 0,3 volt değerini plc 3 olarak okuyor. daha yüksek değerlerde okuma yapamıyorum.
  4. Gmtsuite programı kullanarak 2 voltmetreden gelen verileri plc ile modbus üzerinden okumak istiyorum. Ama bir türlü başarılı olamadım. GLC-296R ve GXM-88T Plc 2 Adet ENDA voltmetre Modbus RTU ozellikli. Hat sonuna ve başına 120 Ohm direnç bağlı. Cihaz adresleri 1 ve 2 olarak ayarlı. Önceki GMTsoft programında modbus haberleşme komutları vardı ve kullanımı kolaydı. Yeni programda bulamadım bunları. Nasıl yapılacağını belirtme imkanı olan varmı.
×
×
  • Create New...