Jump to content

wild_for

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Herkese iyi günler. Endalar bildiğim kadarıyla GMT'ye döndü. O yüzden buraya sorma ihtiyacı hissettim. Yanlış yaptıysam şimdiden özür dilerim. Elimde Enda EOP4-043AT hmi var. İçindeki programı upload ettim. pkg dosyası oluşturdu. Bunu decompile etmeye çalıştığımda şifre istiyor. Default şifre olarak 888888 girince "dosya okunmuyor, bozulmuş olabilir" şeklinde bir hata mesajı alıyorum. Farklı şifre girince şifre hatalı mesajı veriyor. Upload işlemini Enda.EOP.V.1.6 programı ile yaptım. Kullandığım program hmi ile uyumlu değil mi? Yoksa decompile ederken bir yerde eksiklik felan mı var anlayamadım. Bilen arkadaşların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
 2. sabah online bağlantı ile arkadaşlar çözdü. Teşekkürler.
 3. Aşağıdaki program resminde nozul_valf_yrd rölesini restlememe sebebini çözemedim. Hatayı nerde ypıyorum acaba.
 4. enerjiyi kesip açınca düzeldi.
 5. Hmi'de reçete yapmaya çalışırken başlıktaki hatayı vermeye başladı. Bunu nasıl giderebilirim. Teşekkürler.
 6. teşekkürler. Peki filter bölümünü neye bakarak ayarlamam gerekiyor? Loadcellin gösterdiği değer sürekli olarak değişme yapıyorsa bu değeri yükseltmek buna bir çözüm mü olacak?
 7. Benim Loadcelim ZEMIC marka model:L6D-C3-50kg-0.4B, output:1.958mV/V şeklinde. Benim ayarlarım aşağıdaki resimdeki gibi. Bu ayarlar doğru mu acaba? Ölçme voltaajını 2 değil de, loadcel üzerindeki gibi 1.958 girsem ölçüm sonucuna nasıl bir etkisi olur? Aslında bu konfigürasyon bölümündeki ifadelerin her birisinin ölçüm sonucuna etkisi nasıl olur? Bu değerlerin artmasının, azalmasının hassasiyet vb durumlara etkisi nelerdir? Bunları kısaca izah edebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
 8. GLC196T plc'ye küçük bir program atıp deneme yapmak istiyorum. Ancak donanım eşleşme hatası diyor, hata ledi yanıp yanıp sönüyor. İçindeki programı nasıl değiştirebilirim.
 9. Sıfırdan yeni hmi programı yapınca onunla haberleşebildim. Halbuki aynı hem plc tarafında hem de hmi tarafında aynı ayarlamaları yaptım 🙄. İlginç bir durum.
 10. Teşekkürler. Size de iyi çalışmalar.
 11. gmtsuite tarafındaki ayar ile gop tarafının ayarları resimlerdeki gibi. Haberleşme hatası vermiyor ancak; ekrandaki ayrı butonlar tek butonmuş gibi, değerler tek değermiş gibi oluyor. PLC tarafında herhangi bir işlem yapmıyorlar.
 12. Merhabalar. GLC196T PLC, GOP43-O70ET HMI ile haberleşmeyi sağlayamadım. Suite tarafından rs-485'i aktif ediyorum. Ayarları default olarak kalıyor. Gop tarafından plcyi GMTSuite seçsemde, ModbusRTU seçsemde haberleşmiyor. Gop tarafında com0 rs485-2 seçili olmasına rağmen bazen haberleşme hatası alıyorum. Bazen haberleşme hatası vermiyor, butonlar gözüküyor ancak plc tarafında herhangi bir işlem yapmıyor. Farklı farklı adres tagi olan butonlar ekran tarafında birlikte çalışıyor, ama plc tarafında herhangi birşey yok. Farklı adres tagları olan sayısal değer girme alanları yine ekranda aynı değeri gösteriyor ama plc tarafında herhangi bir değişiklik yok. Nerede hata yapıyor olabilirim. Teşekkürler.
 13. İlginiz için teşekkürler. Kalibrasyon ile ilgili dosyada: "maximum calibrasyonda loadcell'in üzerine bilinen bir ağırlık koyulur. bilinen ağırlık değeri Lineer fonksiyonda Y2 kısmına girilir. ve max_calib tuşuna basılır." ifadesinde geçen bilinen ağırlığın değeri önemli mi? Loadcell kapasitesinin yarı değerinden büyük olması gibi bir şart var mı? Yoksa 3-5 kg lik bir ağırlık aynı hassasiyeti yakalamamı sağlar mı?
 14. Herkese iyi günler. Öncelikle GMT ile daha önce tanışmama rağmen şimdiye kadar gerçek bir uygulama yapma imkanım olmamıştı. GMT de yeni sayılırım. Elimde GLC196T plc, GOP43-070ET hmi ile 2 adet GXM-10L modülü var. Benim yapmak istediğim kısaca şöyle: Ekrandan girdiğim gramaj değerine göre girişten gelen sinyale göre çıkışları kontrol etmek istiyorum. Bununla ilgili bir örnek uygulama var mı? veya yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
×
×
 • Create New...