Jump to content
VKU

Yardım Dokümanı

Önerilen İletiler

Yardım dokümanın bazı örneklerinde komutun nasıl çalıştığını tam olarak canlandıramıyorum.

+HSC ayarında; { Sayma Frekansı: Encoder değişim puls'ların hızının yazılacağı adrestir. Frekans "Hz" cinsindendir. Anlık  olarak 1 saniyede toplam kaç puls değiştiği gösterilir} denilmektedir.

Ancak,

+ "PULS ÇIKIŞI" ivme komutu için { “Ivme” komutunun aktif olması ile birlikte;  “Kanal” kısmında seçilen Kanal 0'ın HSO çıkışından "Puls adedi” (100) kadar puls üreterek “Hedef Frekans” değerine (2000Hz’e) ulaşır.  } açıklaması mevcut.

Soru1: İvmeli kalkış olduğuna göre;   1.1 başlangıçta (aktif olunan ilk döngüde) frekans kaçtır. 1.2 Kaçıncı döngüde istenen frekansa ulaşılır.

frekans = 1/periyod ==> periyod = 1/f ==> p=1/2000 ==> 0,0005sn (0,5ms)

Soru 2 : 2.1 Puls adeti hep 100 mü kalıyor? 2.2 periyod 0.5sn olduğuna göre gerçek puls sayısı 200 müdür?

Talep : Formüle dayalı örnek içerisinde bir değer/değişken vb. belirtildiğinde açıklama da standart yazma türünü kullanabilir misiniz? Örneğin, 2000 Hz yerine 2000Hz/sn. gibi.

Teşekkürlerimle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Bu gune kadar kendi capimda bir kac step motor ve servo uygulamasi yaptim. Cok cok  uzman degilim. Nacizane sorularina cevap vereyim, daha bilgili arkadaslar hatam varsa duzeltir.

Soru 1.1 :Donguden tam kasit ne anlayamadim ama. Ilk puls vermeye basladiktan 100 puls sonunda saniyede 2000 puls vermeye basliyor. Ve bu sekilde her saniye 2000 puls vermeye devam ediyor. 

Soru 1.2:  100 pulsi verdigi anda frekans 2000 Hz oluyor.

Soru 2.1: Puls adedi 100 de kalmiyor. Puls sayisi her saniye 2000+2000+2000 seklinde artmaya devam ediyor.

Soru2.2 Dedigim gibi puls saniyelik olarak artmaya devam ediyor.

Talep: Amacim ukalalik yapmak degil onu belirteyim , ama formulde de belirttigin gibi frekans, bir olayin birim zamanda olusma sıklıgı olarak tanimlanabilir.  Frekans birimi Hertz(Hz) dir. Hz=titresim/saniyedir.  Senin orneginde 2000Hz= 2000puls/saniyedir.  Senin dedigin gibi 2000Hz/sn seklinde yazsak acilimi

2000 puls/saniye/saniye birimi olurdu.  Yani birim puls bölü saniye kare. 

Umarim faydali olabilir aciklamalarim. Selamlar.

tarihinde Ervin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sn. Ervin, cevabın için teşekkür ederim.

Döngüden kastım ladder deki tüm komutların işlenme süresi. PLC bağlandığında gmtsuite sağ alt köşede yazan ... nano sn. içinde yapılan işlemler diye biliyorum.

Puls konusunda bilgilendim. PULS Başlangıç değeri seçimi için pratik bir formul var mı? Örn. Hedef frekansın 10 da, 20 de biri gibi?

Frekans tanımı için ayrıca teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rampa olayi icin  daha uzman arkadaslar cevaplasa daha iyi olur.  Ben biraz kara duzen yapiyorum. Bir turda istenen frekansa gelecek sekilde ayarliyorum. Mekanik olarak sistemi yormamak icin . Tabi uygulamanin hizina gore degisiklik gosterebilir. 

tarihinde Ervin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Malikenes internetimde sorun vardi. Ben yolladim mesajimi sandim ama sen de yollamissin o ara. Simdi baktim da senin cevabina cevap olarak algilaniyor benim mesajim.  Ben uzmanlar cevaplasa daha iyi olur derken kendi bilgimin az oldugunu belirmek icin yazdim onu yoksa senin bilgine birikimene laf atmak haddim degil. Yanlis anlasilma varsa kusura bakma...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş