Jump to content
keremmm

modbus haberleşme

Önerilen İletiler

merhaba arkadaşlar,

modbus üzerinden iki plc arasından master slave uygulaması yaptım. uygulamada okuma yapabiliyorum ama yazma yapamadım. master  ekranında tablo oluşturdum. ancak tablo üzerinden kontağı aktif ettiğim halde fiziksel çıkışta kontak çekmedi. lakin fiziksel olarak uçları bir birbirine değdirdiğimde kontaklar çekiyor. neden masterden kontagı aktif ettiğim halde çıkış alamıyorum. yardımcı olacak arkadaş varmı. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kolay gelsin birşey daha sorabilir miyim?

şimdi ben ortam sıcaklığını ölçmek için  1kohm ptc kullanacağım. bu ptc yi normal analog girişten bağlayıp lineer fonksiyon üzerinden okuma yapabilir miyim?. sonuçta analog girişten direnç okuyacağım . eğer analog girişten oluyorsa bağlantısı nasıl olmalı buna benzer örnek varsa önerebilir misiniz 

yoksa GXM20U Sıcaklık modülünü almamı gerekir?

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 hour ago, keremmm said:

kolay gelsin birşey daha sorabilir miyim?

şimdi ben ortam sıcaklığını ölçmek için  1kohm ptc kullanacağım. bu ptc yi normal analog girişten bağlayıp lineer fonksiyon üzerinden okuma yapabilir miyim?. sonuçta analog girişten direnç okuyacağım . eğer analog girişten oluyorsa bağlantısı nasıl olmalı buna benzer örnek varsa önerebilir misiniz 

yoksa GXM20U Sıcaklık modülünü almamı gerekir?

teşekkürler.

Bir tane de direnç kullanarak voltaj bölücü yaparsanız olar diye düşünüyorum, ama o zaman size 10V da lazım, onu da 24V`dan yine voltaj bölücüyle ala bilirsiniz.  Arduinoya NTC ve ya PTC sensörler analog girişe bağlanır zaten. Başka bir kolay yolu varmı yokmu bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla analog girişler 0-10V ya da 0-20mA akım okumak üzredir, direnç değeri direkt okumaz. Direnç üzerinden akım geçmeli ve bu akıma karşılık gelen voltajı okumalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sıcaklık okumak için

1. Sıcaklık bilgisini analog sinyale çevirip CPU üzerindeki analog girişle ya da analog giriş modülleriyle okuma yapabilirsiniz. 

2. Sıcaklık modülü ile okuma yapabilirsiniz. Bu durumda elinizdeki 1kOhm luk ptc yi kullanamazsınız. En ekonomik çözün 10kOhmluk ntc dir. Sıkala aralığı - 50...+150 derecedir. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş