Jump to content
keremmm

vnc

Önerilen İletiler

merhaba arkadaşlar

elim de tsg 070e modeli hmi var.  vnc programını indirdim. vnc üzerinden hmi ye sadece ethernet kablosu bağlıyken bağlanabildim. wifi üzerinden hmi bağlanamadım.  şöyle yaptım. modemden çıkan ethernet kablosunu hmi ye bağladım daha sonra pc den wifi ile modeme bağlandım. ve pc üzerinden vnc aracılığıyla hmi ye erişmek istedim ama erişim sağlayamadım. 

1. hmi vnc üzerinden ayni modem üzerinden nasıl bağlanırım.

2. dışarıdan mesela telefonla dışarıdan hmi ye nasıl bağlanırım?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

LAN da IP dağıtan router varsa onun tabanında bir IP HMI a tanımlamanız yeterli, PC niz otomatik IP de ise zaten PC niz routerın verdiği IP den alacaktır.

Böyle bir mekanizma olmayan yönetimsiz bir switch varsa bu durumda mesela HMI a 192.168.1.10 PC ye 192.168.1.11 gibi bir IP tanımlayarak ta  ayarlamaları yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hanifi, 2 saat önce yazdı:

LAN da IP dağıtan router varsa onun tabanında bir IP HMI a tanımlamanız yeterli, PC niz otomatik IP de ise zaten PC niz routerın verdiği IP den alacaktır.

Böyle bir mekanizma olmayan yönetimsiz bir switch varsa bu durumda mesela HMI a 192.168.1.10 PC ye 192.168.1.11 gibi bir IP tanımlayarak ta  ayarlamaları yapabilirsiniz.

sadece modem var. router mevcut değil . normal pc den hmi ye nasıl bağlanıyorsak vnc üzerinden de o şekilde bağlanabiliyorum. başka şekilde bağlanamadım.  mesela HMI a 192.168.0.100 PC ye 192.168.0.101 gibi bir IP tanımladım vnc üzerinden böyle baglanıyor ama internetten aynı ağdan ve farklı bir ağdan hiçbir şekilde bağlamadım.

. pdesniger programında yardım kismindaki pdf yi okudum. vnc ile bağlanmak için java eklentisi olması gerekiyormuş böyle bir şart var mı vnc ile baglanmak için.

tarihinde keremmm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet modemde 4 tane ethernet  port mevcut. Evet ethernet portuna hmi nin IP si verilince ve hem HMI yı hem de PC yi kablolu bir şekilde modeme bağladığımda vnc  çalışıyor . muhtemelen pc üzerinden hmi verilen ip, kalbo ile  modeme gidiyor  ordan geri dönüp hmi yi buluyor. Ama  ethernet portuna otomatik IP verilip hem HMI yı hem de PC yi kablolu bir şekilde modeme bağladığımda vnc çalışmamaktadır. Her halükarda ethernet portuna hmi nin ip sini vermeyince vnc çalışmıyor. Başka nasıl bir yöntem denemeliyim.

tarihinde keremmm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Modem ip leri belli bir düzende verir. Siz bu modemin kurduğu ağa bir ürün bağlamak istediğinizde, 

- Ya ürün otomatik ip alabilmeli (ki PC otomatik ip alabilir) 

- Ya da ürüne siz ip vermelisiniz. (HMI otomatik ip alamaz, siz vermelisiniz) 

Bir ürünü bir ağa bağlarken o ağa uygun ip, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi ayarları yapılmalıdır. 

Bilgisayarınızın ağ ayarlarını otomatik yapıp ağa bağlanın ve onun ayarlarını inceleyin, HMI nın ayarlarını buna uyvun yapın. 

Bu şekilde ayarlar yapılırsa kablolu, kablosuz farketmez her şekilde bağlanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

teşekkür ettim hocam ağ içinden bağlanabildim. peki başka bir internet ağından erişim nasıl oluyor. port yönlendirme olacakta. ben diş ip den aldığım değerleri 5900 port üzerinden hmi IP sine mi aktaracam? diş ip :178.243.122.77    iç ethernet IP:192.168.1.148 .   HMİ İP:192.168.1.147 . dış bağlantı için hangi ip değerini nereye yönlendirmeliyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş