Jump to content
TUMER

absolute pozisyonlama

Önerilen İletiler

merhabalar, 

gmt suite ile absolute pozisyonlama yapıyorum. sırasıyla home (yukarı yön) yaptıktan sonra man hareket (aşağı yön) yapıp (bu hareketi timer ile yapıyorum ve belli bir zaman sonrasında aşağı yönü resetleyip ölçülen pozisyonu alıyorum) sonrasında yine home yapıyorum. 

1. ve 2. poziyonlarımı aşağı yönlü yaptıktan sonra 3. pozisyonuma yukarı yönlü olarak gidiyorum. daha sonra yeniden home sensörüne geri gitmek istiyorum ancak son pozisyon değerimi 0 yazdığımda az bir mesafe kalınca duruyor. toplam puls adeti olarak -181 ve çıkış olarak da 2.9 gibi bir değer görüyorum.

sorunu tam çözemedim yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi çalışmalar Ali Bey, 

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. 

Anladığım kadarıyla görme süresinden kastınız sensörün görüş konumundan uzaklaşma mesafesi. eğer böyle ise servo Z ekseninde hareket ederken, aşağıdan yukarıya doğru M12 sensörün tam merkezine geldiği zaman sinyal alıyorum ve aşağı doğru hareket gerçekleştiği an sensörün merkezinden kurtulmuş oluyor. yani sensörün algılama mesafesi ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Diğer taraftan pozisyonlarda da milimetrik kaçmalar yaşanıyor. elektronik dişli oranını düşürüp (2 ye 1 yaptım) ve Kvp değerini yükselterek sorun çözülmüş olarak gözükse de hassasiyeti daha da arttırmak için yapmam gereken bir şeyler var mı öğrenmek isterim.

İlgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş