Jump to content
erdemx80

Değer kaydetme

Recommended Posts

Ladder üzerinden bir değer (Agirlik) atadım. O değeri her değiştirdiğimde bu verileri bir yere kaydetsin istiyorum. Sonucunda da toplam değerleri toplayıp ekranda göstermek istiyorum.  

Link to post
Share on other sites

İki register ve bu registerları düzenli olarak kontrol ederek bunu yapabilirsiniz. Eğer registerlardaki değerler birinden farklıysa toplama işlemini gerçekleştirip o an ki değeri 2. registera yazarsınız. İki registerdaki değerler farklı oldukça bu işlemi yapacağı için istediğinizi gerçekleştirecektir. Bu eski verileri başka yerde kullanacak mısınız yoksa sadece toplama işlemi için mi lazım.

 

 

 

degisim.rar

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
4 hours ago, erdemx80 said:

Teşekkür ederim Catutigernos gibi yapıp günü kurtardım diyebilirim. HMI tarafında nasıl yapılıyor bilmiyorum. Orxan Bey anlatabilir misiniz o kısım nasıl? 

Geçmiş veri gösterimi komponnetini kullanarak, özelliklerinden de kontrol registeri olarak, bir register tamamlıyorsunuz ve ya zaman ile ömekleme yapıyorsunuz.  Temel özelliklerden de adres türüne, değeri yazdığınız adresi kayd edin.  Resimdeki örnekde ben LB 0 butonuna her bastıgımda, LW 0 `ın içindeki deyeri tabloda kayd ediyor, isterseniz 2ci kanal da açıp, orada da toplam deyeri göstere bilirsiniz. 

gophmi.jpg

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...