Jump to content
smorc37

188t gop-41 070et hmı'den buton kontrol

Önerilen İletiler

merhaba 188t plc ve gop41070 et hmı var hmı'den buton ve ledim var ben hmı'den buton tıklayarak plc den fisiksel çıkıs almak istiyorum ama basaramadım konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz hmıdan hangi adresleri seçmem gerekiyor bununla ilgili koınu bulamadım plc den fısıksel ınput ve çıkıs alabılıyorum ama hmıdan yapamıyorum. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba;

plc ile ekran haberleşmesini yaptın varsayarak; ekteki programa bakarsan  motor start MB0, stop MB1, motor çıkışı için QP0 fiziksel çıkışı mevcut. bu çıkışı ekranda izlemek için de MB 5 sanal röleyi kullandım. 

start  komutu için hmı programında PLC part kısmından bit state switch i sürükleyip ekrana bırak basic attribute sekmesinde sağ tarafta write adres kısmından addr type MB coils i, adresse de 0 ı yazıp OK tıkla.  

aynı işlemi stop için de yap ama stop mb1 olduğu için adress 1 olacak.

motorun durumunu görmek için de (yani MB5 in durumunu) plc part kısmından bit state lamp ı  sürükle bırak.  basic attribute sekmesinde sol tarafta read adress bölümünde addres type coils, adress de 5 olacak şekilde ayarla.  

çok oldu ekran kullanmayalı umarım yanlış bilgi vermemişimdir.   hatam varsa lütfen düzeltin arkadaşlar. selamlar

MOTOR-START STOP.bmp

• Thanks 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ervin, 51 dakika önce yazdı:

Merhaba;

plc ile ekran haberleşmesini yaptın varsayarak; ekteki programa bakarsan  motor start MB0, stop MB1, motor çıkışı için QP0 fiziksel çıkışı mevcut. bu çıkışı ekranda izlemek için de MB 5 sanal röleyi kullandım. 

start  komutu için hmı programında PLC part kısmından bit state switch i sürükleyip ekrana bırak basic attribute sekmesinde sağ tarafta write adres kısmından addr type MB coils i, adresse de 0 ı yazıp OK tıkla.  

aynı işlemi stop için de yap ama stop mb1 olduğu için adress 1 olacak.

motorun durumunu görmek için de (yani MB5 in durumunu) plc part kısmından bit state lamp ı  sürükle bırak.  basic attribute sekmesinde sol tarafta read adress bölümünde addres type coils, adress de 5 olacak şekilde ayarla.  

çok oldu ekran kullanmayalı umarım yanlış bilgi vermemişimdir.   hatam varsa lütfen düzeltin arkadaşlar. selamlar

MOTOR-START STOP.bmp

teşekkürler dediklerinizi uyguladım hmı ssimilasyonda çalısıyor fakat plc den halen çıkıs alamadım mb coıls şeçince haberlesme sorunum oluyor bits state lamp hmı ekranına gelmiyor ozaman sanırım haberlesme sorunum var şimdi onunla ilgileniyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

muhtemelen haberleşmede sorun var dediğin gibi. benim de başıma gelmişti, ekran görünüyor butonlar var ama yazılar yoktu...   232 ile mi deniyorsun? 485 i dene. ben hep 485 ile bağlanmıştım.   

tarihinde Ervin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ervin, 1 dakika önce yazdı:

muhtemelen haberleşmede sorun var dediğin gibi. benim de başıma gelmişti, ekran görünüyor butonlar var ama yazılar yoktu...   232 ile mi deniyorsun? 485 i dene. ben hep 485 ile bağlanmıştım.   

evet 485 ile deniyorum kablo baglantılarım 2 adet yerleri dogru pdf göre yaptım fakat basaramadım henüz hmı den lb seçince sorun  yok mb seçince olmuyor halen ugrasıyorum :) atladıgım ne var bılmıyorum 485 ve 232 anlatımı var ordan yararlandım 2 adet kabloyuda dogru oldugu konusunda eminim baska ne sorun olabılır acaba?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

asyildiz, 15 dakika önce yazdı:

Merhaba, 

Aşağıdaki dökümanı okumanızı tavsiye ederim. 

Kolay gelsin.

GMTSoft_da_PLC_HMI_Haberleşme.rar

uyguladım benim kablomda 9-5 kulanılıyordu ben onu 2-6 yaptım (A-B Aolayına dikkat ettim) gerek plc hmı ayarları dıkkat ederek uyguladım cıhazlarının birinde sorunmu var acaba osıloskobum felan var kontrol edebilirmiyim 3 yıl once alınmıs cıhazlar bunlar ama çalısan bir sistemden sökmüstum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş