Jump to content
Ramazan

Modbus haberleşme sorunu

Önerilen İletiler

Merhaba Arkadaşlar,

Bi konu hakkinda yardimlariniza ihtiyacim var.Gmt ekran ile modbus haberleşme yapan varmı aranızda ben başaramadım bir türlü...

Sürücünün start stop komutlarını veriyorum modbus üzerinden hiç bir sıkıntı olmuyor.programa akim okuma veya devir okuma gibi bazı paremetreleri ekleyince 3 sn de bir ekranda responso yazıyor. Yani okuma hızına yetiştiremiyor ve bu hatayı verirken start biti göndersen onu da algılamıyor inverter iyice kasıyor. 

Acaba adreslerde hatamı yaptım dedim inverterin üretici firmasıyla kontak kurdum ,hiç bir sıkıntı yok aynı programla farklı marka ekranla haberleşiyor. Gözden kaçırdığım bir şey olabilir veya eksik bir seyler yapmis olabilirim diye düşünüyorum , farkli ekranlarda sıkıntı olmuyorsa bunda neden sıkıntı olsun...

Şimdiden teşekürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sürücünün markası nedir. Start vermeden o adresler okunurken hata geliyor mu? 

Eğer hata motor start aldıktan sonra oluyorsa. Bu parazit olma olasılığınI artırır. Bu durumda ona göre iyileştimeler yapmalısınız. Burgulu ve blendajlı kablo. Kabloları elektrik kablolarından uzaklaştırma gibi. 

Eğer hata sürücü start almadan da oluşuyorsa. Yazılımızda hata yada eksik nokta vardır. 

O adresleri tek tek okuyup okuyamadığınızı deneyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikle yorumunuz için tesekur ederim ,

Invertor model  markası control teknik unidrive m200 .

Daha önceleride yine 7 inç gmt ekranla 3-4 kez uygulamalarimda kullandım aynı şekilde control teknik marka invertörler ile oradada çözemedim yaptığım tüm uygulamalar çalışıyor fakat 5-10 sn de bir response yazısı çıkıyor daha sonra yazı kendiliğinden gidiyor.Bu yazı çıktığı an ekran değerleri okuyamıyor veya her hangi ber stop veya start bit göndermişsen o esnada algılamıyor. Yazı çıkmıyorken yaptığın tüm islemleri algılıyor. 

Yaptigim işlem start stop reset birde akim okumak ve modbus haberleşme adreslerini doğru yazdigimdan eminim.

Akim okumayı devreden çıkarıp programı yüklersem sıkıntı yok hata vermiyor.Ama devir ve akim okumada sıkıntı oluyor .haberlesme soketi orijinal gmt soketi acaba soketin içinde direnç veya kapasitör konulmamış  olabilir mi ?

Açıp bakmadım yada direnç veya kapasitör varsa değerleri kaç olmali bu konuda hiç bi fikrim yok , sadece bi kaç defa farklı ekranların şirketinde direnç ve kapasitör gördüğüm için söylüyorum. 

Çünkü her şey normal çalışması lazim eksik bir şey göremedim..Bir çok uygulama yapmama rağmen bu sorunumu çözemedim.   

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş