Jump to content
smorc37

PANELDE HATA MESAJI YAZDIRMA

Önerilen İletiler

Merhaba ustalar. 188t plc de start- stop ile Q1 çıkısını kontrol ediyorum Q1 de çıkıs olabılmesi içinde   4 adette hata siwitchım var eger ınputlara 24 volt gelmesse Q1 çıkısını kapatıyorum. panelde 4 adet ınputuma 24 volt gelmesse hata meseajını yazdırmak ıstıyorum sadece yazı gözükmesini istiyorum ekranda bunun için yardımcı olabılırmısınız panelde ne seçmem gerekıyor yazı için plc bolumunden hata pınlerine panele bılgı vermesı için ne seçmeliyim. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar;

1- PLC Programınızda koşullarınıza bağlı olarak bir arıza biti tanımlayın. (Örn. MB 0)

2- HMI programında Project Database sekmesi altında Alarm Information kısmında arıza bitini tanımlayın. Ve Text Content kısmında Arıza durumunda ekranda yazmasını istediğiniz yazıyı yazıp fontunu ayarlayın.

3- Function Parts kısmında Alarm Bar kompanentini alıp ekrana koyun.

-Arıza Biti aktif olduğu zaman Alarm Bar kısmında belirlemiş olduğunuz yazı görünecektir. Arıza biti pasif olduğu zaman yazı görünmeyecektir.

- Yardımcı olması açısından örnek program ekliyorum.

İyi Çalışmalar

Kolay Gelsin

alarm_bar.rar

• Like 1
  • Thanks 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emre bey çok teşekkür ederim.

Programda plc bölümunde bir sorunum var nasil aşabilirim konuyu çözemedim 

Mb-0 ile start veriyorum  Q1 çikisi set ediyorum.

Mb-1 ile stop yapiyorum Q1 resetliyorum

Buna bagli olarak..

IP-0 hata pini 24 volt gelmesse Q1 çikisi kapamak istiyorum mesajida ekranda yazmasini  istiyorum.

Sorunum şu normalde kapali sensoŕ kullaniyorum hata olmadiginda IP-0 pininde 24 volt oluyor hata oldugunda ise 0 volt oluyor bu sekilde konumlandirabilirmiyim hem plc hem hmi alarm sistemini. Yardimlariniz için çok teşekkür ederim konum tasindigi için farkedemedim cevabi akşam örnek programinizla ilerlemeye çalişacagim çok tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş