Jump to content
GMTCNT Ekranlı Mini PLC'miz Çıktı Devamını oku... ×
DC Güç Kaynaklarımız stoklarımıza girmiştir! Devamını oku... ×
Ervin

gop 2.5 adres tipleri

Önerilen İletiler

merhaba;

gop 2.2 de  address type kısmında mb, ip, mw ler görülüyordu, yani parantez içinde yazılıyordu.  benim gibi acemiler için çok iyi oluyordu. ama 2.5 te ben göremedim. yeni olarak 1x 4x gibi ifadeler gördüm sanki(şimdi baktığımda göremedim gerçi). genel olarak  hmı da kullanılan bu tiplerle ilgili bir döküman  var mıdır?  yoksa size zahmet en sık kullanılan mw,mb, dı, qp leri nasıl kullanabiliriz açıklayabilir misiniz? 

bir de gmt suite kullanmaya çalışıyorum.  örnek olarak rampalı puls komutunda hızlanma palsini ekrandan atamak istiyorum. modbus kısmını aktif yaptığım zaman misal 40001 otomatik çıkıyor. bunu hmı da nasıl işlemem gerekiyor...  gmt softa daha basitti. puls mw10 giriyorduk, gopta da data input adr type mw10 seçiyorduk. ama bu 40001 işini anlamadım...   bir yardım lütfen. selamlar...

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin MB, IP, MW vb. adres tiplerinin HMI programının versiyonu ile alakası yok. 

Tamamen seçtiğin driver ile alakalı. Daha doğrusu GMTCNT plc lerden bahsedersek kullandığın yazılımla alakalı. GMTSoft kullandığında bahis mevzuu adresleri yine görebilirsin. 

Ancak GMTSuite yazılımında bu adresler önceden tanımlı değil. Yazılımı yapan tarafından oluşturuluyor. 

Burada da adres tag dosyası oluşuyor. Bu dosyayı HMI da import ettiği de adresleri oluşturduğun isimlerle HMI programında görebiliyorsun. 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

cevap için teşekkürler. gop ta gmt plc ya da gmt sutie seçilince dediğiniz gibi farklı adres tipi çıkıyor.  ben bunu gop versiyonu ile alakalı sanmıştım, doğrusunu öğrendik sayenizde.

yukarıdaki örnekte gmt plc ve gmt ekran adres tipleri import ederek oluyor. ama bunu tag import etmeden nasıl yapıcaz. ilk mesajımdaki gibi suite programında modbusu aktif ettik, operand adresi otomatik 40001 oldu. bunu hmı da adr type kısmına direkt yazıcaz öyle mi??

bir de yine ilk mesajımdaki sorulardan biri bu hmıda kullanılan  rw rwı hwr ... açıklaması nedir? ya da   bitler için ld, wordler için RW, IP için LD  gibi bir liste yapabilir misiniz? 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kolay yolu tag import etmek. 

Ama sen ben adres yazmak istiyorum diyorsan, senin de dediğin gibi gördüğün adresi yazacaksın. Mesala 40001 için 4X 1. 

Bahsettiğin adres tipleri HMI nın dahili asresleri. 

  • Thanks 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×