Jump to content
smorc37

GLC-396R GXM40-U pıd kontrol

Önerilen İletiler

çok teşekkürler bügün test yaptım ama 90 derece ıyısyı 900 gostererek aldatma yaparak denedım yinede basarılı bır sonuç aldım sayılır sizden ricam basit bı uygulama ile örnek bi program yükliyebilirmisiniz. bende ordan yola çıkarak yapmaya çalıssam suanda ben bolme islemi yaptıgımdan sıcaklık degerim 0 oluyor yada 1 oluyor çozemedim. soft progragramında ilgili register adresini bulup ıstedıgım yerlerde ayrı ayrı gosterebiliyorum ama bunda sadece tag ismini görüp islem yapıyorum gibi sanırım bıraz fazla zaman ayırmam gerek teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tamam o bölümü hallettim nihayet  zor deyil fakat fazla acemiyim. .))  suanda tek bir sorunum kaldı 1080 derecede eriyen metalim var bu ısının üstünde fire veriyor auto tüneyi 32 derece iken çalıstırıyorum set degere gelmeden 3 oluyor auto tüne olayı bitiyor oysa enda ısı kontrol cıhazlarında oldugu gibi 3 kez set degere kadar gelip yükselme ve sıcaklık düsme durumuna bakmıyor bunu nasl hallederim  auto tune erken hesaplanıp yazıldıgında set degeri geçıyor  ve ıkıncı sonrakı zamanlarda ısıyı yakılıyor ama benim enda ısı kontroldekı olayın aynısını yapmam gerek. konu hakkında yardımcı olabılırmısnız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi günler,

Pid kontrol her uygulamada kullanılabilen bir kontrol formudur fakat herkesin bunu yorumlama şekli farklıdır. Bizim cihazlarımızda tune mekanizması o an okunan sıcaklık ile set değeri arasındaki ısı farkının yarısına kadar ısıtıp buradaki eğimi hesaplamak üzerine kurulmuştur. Burada esas olan sıcaklığı minimum taşım ile sabit tutmaktır. Eğer sıcaklığınız sabit duruyor ise zaten sorunsuz bir çalışma var demektir. Buna rağmen minimum taşım istiyor iseniz pid sertlik derecesini yumuşak yapıp deneyebilirsiniz. Tune yapma metodu her cihazda farklı olacağı için buradaki farklılık aslında bir hata değil yöntemdir cihaz 3 yazıp sistem için mantıklı pid değerleri hesapladı ise sistemi kusursuzca kontrol edecektir.

İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ali bey teşekkür ederim açıklamanız için konu hakkında set degere kadar gelip hesaplama yaptırma seçenegimiz yok sanırım. suanda aldıgım sonuç tatmin edici fakat zaman konusunda bıraz fazla bekletme gibi sorun oluyor. ornek olarak 1080 derece ayarladıgımda ılk çalısmada 1120 ler gözüküyor ondan sonrakı zamanlarda ısı net yakalanıyor. yumsak seçenegimide deneyecegim. 

suanda takıldııgım tek bir sorunum kaldı.

set degeri 10 katı girme zorunlulugunu nasıl kaldırabılırım gosterılen anlık sıcaklık olayını arkadasların bılgı vermesı sonucu 10 bolerek çozdum suan ondalıksız guzel oldu.

suanda set degeri 10 ile çarpmam bı konuda sorun yaparmı acaba. ve bu mevcut sıcaklık degerini 10a bolmem ve gırılen set degerini 10 ile çarpmam auto tune veya pıd calısma mantıgına bı zararı olurmu. kıymetli madenler eritöe projesınde kulanıcagım için hassas olmam gerekıyor aksı halde çok fazla fıre verecek sistem enda ısı kontroller bu konuda cok yeterli onları haberlestırme formulleri varmı bılmıyorum ama durumum bu yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi günler,

40U sıcaklık sensör giriş modülleri sıcaklığı ondalık hane ile okuma yapabildiği için okuduğu sıcaklığı ondalık hane ile gösterir bundan dolayı da set değerini ondalık hane ile girmeniz gerekecektir yani 10 ile çarpmanız gerekir bunun da sisteme ve çalışmaya hiçbir zararı dokunmaz. Bu arada pid kontrol yöntemi kontrol çıkışını birim zamanda sürekli olarak aç kapa yaptıracağı için röle çıkışlı cihazların bir süre sonra çıkışları rölenin mekanik çalışma ömrünü dolduracağı için kullanılmaz hale gelebilir. Sıcaklık kontrol çıkışınızı transistör çıkışı ile kontrol etmeniz sizin için daha performanslı ve uzun ömürlü olacaktır.

İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş