Jump to content
yakup

DEVİR ÖLÇME

Önerilen İletiler

MERHABA SORUM ŞU..DİJİTAL İNPUT GİRİŞİNİ KULLANARAK BİR SENSÖRDEN ALDIĞIM PULS İLE BİR MOTORUN DEVRİNİ NASIL BİR FORMULİZE

İLE OKURUM.(RPM)

MOTOR YAVAŞTAN BAŞLIYIP HIZLANACAK HER DURUMDA DÖNÜŞ DEVRİNİ RPM OLARAK ÖLÇMEM GEREKİYOR.

YARDIMLARINIZI RİCA EDİYORUM.TEŞEKKÜR EDERİM

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayıcı blokları gelennpulse miktarını saymakla birlikte saniyede gelen pulse miktarını da hesaplamaktadır. Bu değer 60 ile çarpılırsa dakikada gelen pulse miktarı hesaplanır. 1 pulse 1 devir ise otomatik olarak devir / dakika (rpm) bulmuş olursun. 1 den fazla pulse 1 devir ise ona göre çarpma bölme yaparak yine istediğin sonuca ulaşabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malikenes, 07.07.2018 - 10:58 yazdı:

Sayıcı blokları gelennpulse miktarını saymakla birlikte saniyede gelen pulse miktarını da hesaplamaktadır. Bu değer 60 ile çarpılırsa dakikada gelen pulse miktarı hesaplanır. 1 pulse 1 devir ise otomatik olarak devir / dakika (rpm) bulmuş olursun. 1 den fazla pulse 1 devir ise ona göre çarpma bölme yaparak yine istediğin sonuca ulaşabilirsin. 

Sayın Malikenes,

Kullandığım bir DC motorun devirini bende görmek istiyorum. Motorda mekanik olarak enkoder bağlayacak bir yer olmadığı için 2500 Hz lik bir Endüktif sensör bağladım. Bu sayede motor mili her bir tur attığında sensör PLC ye 1 gönderiyor.

Bunu HSC0 girişinden okumaya çalıştım ancak sonuç alamadım.

Yükselen kenar kullanarak bir arttır komutuyla sensörden gelen girişi saydırabiliyorum.

Ancak bunu nasıl devir dakikaya çevireceğim bir fikrim yok.

Bununla ilgili bir blok mevcut mu yoksa bir algoritma mı oluşturmam gerekiyor?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dakikada 120 Sinyal 2Hz, 1400 Sinyal 23,3 Hz demek. Yani örnekler çok düşük. Bu yüzden frekansı kendimiz hesaplamamız daha doğru olur.

Bunun için yükselen kenarla 1 artır fonksiyonu ile gelen sinyalleri sayıp belli bir sürede sürekli resetlemeliyiz. 

Mesela 10sn de bir sayma yapıp sıfırlama yaparsak okuduğumuz sinyali 6 ile çarpıp pulse/dakika yı bulabiliriz.

Diğer bir örnekte 20sn de bir sayma yapıp sıfırlama yaparsak okuduğumuz sinyali 3 ile çarpıp pulse/dakika yı bulabiliriz.

Sizin de yorumlayabileceğiniz gibi frekans değerindeki değişim resetleme yaptıkça değişecektir. Bu sebeple hesaplama periyodunun çok uzun olması değişimlerin de uzun olması demektir. Mümkün olduğu kadar kısa tutmak gerekir.

Sizin örnekte de örnek sayısı çok düşük.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malikenes, 15 saat önce yazdı:

Dakikada 120 Sinyal 2Hz, 1400 Sinyal 23,3 Hz demek. Yani örnekler çok düşük. Bu yüzden frekansı kendimiz hesaplamamız daha doğru olur.

Bunun için yükselen kenarla 1 artır fonksiyonu ile gelen sinyalleri sayıp belli bir sürede sürekli resetlemeliyiz. 

Mesela 10sn de bir sayma yapıp sıfırlama yaparsak okuduğumuz sinyali 6 ile çarpıp pulse/dakika yı bulabiliriz.

Diğer bir örnekte 20sn de bir sayma yapıp sıfırlama yaparsak okuduğumuz sinyali 3 ile çarpıp pulse/dakika yı bulabiliriz.

Sizin de yorumlayabileceğiniz gibi frekans değerindeki değişim resetleme yaptıkça değişecektir. Bu sebeple hesaplama periyodunun çok uzun olması değişimlerin de uzun olması demektir. Mümkün olduğu kadar kısa tutmak gerekir.

Sizin örnekte de örnek sayısı çok düşük.

Malikenes,

Yanıtın için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla bu yöntem ekranda motor devrinin anlık değilde sayma süremiz ne kadarsa o süre zarfında göreceğiz yada işlemi ona göre yaptıracağız. O yüzden mekanik düzenleme yapıp motor arka kapağını söküp tornada deldim. rotoruda çıkarıp milin arka kısmını delip diş açtım. mile ekleme yaparak arka dıştan motor firmasının manyetik enkoderini bağladım. Sanırım devir ölçmek için biraz uğraştırıcı olsada en sağlıklısı bu. 

İlgin için tekrardan çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş