Jump to content
Maestro

HMI da olayla açılan formun öncesine dönülmüyor

Recommended Posts

Gerçekleşen bir olayla bir form sayfasına geçiş yaptırıyorum. Yalnız olay gerçekleşmeden önce açık forma direk dönemiyorum. Farklı bir forma geçip geri dönmem gerekiyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim?

Link to post
Share on other sites

Sayfa yönetimini plc üzerinden yapabilirsiniz. Böylelikle önceki ekranı bildiğiniz için bir önceki ekrana geçiş yapabilirsiniz onun içinde Veri Tabanı Komponentlerinde PLC Kontrol nesnesi var onu kullanabilirsiniz. Ya da Windows Bileşeni ile farklı ekranları tek bir frame üzerinden gösterip kendiniz ekran yönetimini index olarak tutarsanız. Alarm ya da event frame gösterdiğinizde tek yapacağınız şey ana frame e dönmek olacaktır. Ana frame deki alt frame'in indexi zaten registerda kayıtlı olduğu içinde uyarının gösterildiği ekrana dönmüş olursunuz.

Link to post
Share on other sites

Cevabınız için teşekkürler. Bu şekilde problemimi çözebilirim. Yine de olayla birlikte geçtiğim pencerede, bir önceki sayfa fonksiyon tuşunun neden pasif hale geldiğini anlayabilmiş değilim.

Link to post
Share on other sites

Hımm fonksiyon tuşu pencere modu önceki pencereye git dediğiniz zaman pasif hale geliyorsa muhtemelen pencere geçmişini siliyordur. Bunun sebebi ise tahminimce fonksiyon tuşu dışında bir sayfa değişiminde geçmişi tamamen siliyordur muhtemelen sayfa değişimlerini kendi içinde takip edebiliyor sadece

Link to post
Share on other sites

Evet problemi anlamış oldum. Yalnız fonksiyon tuşlarını menü barı olarak kullanıyorum. Yani fonksiyon tuşlarını sayfayı kapat yapamam. Hepsi farklı bir sayfaya gidiyor. Belki olay ile tetiklendiğinde gözüken menü butonunu şartlı göster ile sayfayı kapat haline getirebilirim fakat çok kullanışlı bir çözüm değil. Tetiklemenin açılır pencere yerine pencere değiştir şeklinde çalışması sorunumu çözerdi. Menü barını farklı şekilde oluşturmak benim için en mantıklısı gibi görünüyor. Cevaplar için teşekkürler.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...