Jump to content
tayfun

GSR-2118R Saniyeyi Saydırma

Önerilen İletiler

Merhaba,

GSR-2118R de CPU_RTC'sini kullanarak 10 gün sonrasını hesaplayıp hesapladığı bu 10 günü geri saymasını sağlayan bir program yazmak istedim.  CPU_RTC'sindeki tarihten 10 gün sonrasını ay, gün, saat, dakika, saniye olarak hesaplatıyorum fakat geri sayım başladığında gün, saat, dakika yı geri saydırıyorum fakat saniyeyi geri saydırmasını(59, 58, 57, 56, 55 ....) saydırmasını yapamadım. Bunu alt program oluşturup C dilinde nasıl yapabilirim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TON Timer'da birim olarak gün seçebiliyorsunuz. Timer aktif olduğunda yanlış hatırlamıyorsam her 1 ms sayac artıyor, yani timer'ın sayacı size geçen ms 'yi veriyor. RTC yerine timer üzerinden gidilmesi daha mantıklı geliyor bana. 10 günü ms çevirirsek 10*24*60*60*1000= ‭864.000.000‬, ‭864.000.000‬ - timer_sayac size kalan sürenin ms cinsinden değerini verir. 

kalan_gun = kalan_sure_ms%86400000;
kalan_saat =  kalan_sure_ms%3600000‬;
kalan_dakika =  kalan_sure_ms%60000;
kalan_saniye =  kalan_sure_ms%1000;

bu size kalan süreyi verecektir. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

gün geri saydırmak istendiğimde istenilen günü saniye olarak matematik işlemi ile bulup saniye çevrim komutuna aktarıp orada 1 eksilt komutu ile saniye osc ile geri saydırılabilir. tayfun arkadaş belki programını yapmıştır ama başka bir arkadaşın ihtiyacı olabilir.  

gün_geri.JPG

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş