Jump to content
askb

Step Komutları Kullanımı

Önerilen İletiler

Merhabalar, Step komutları ile alakalı, GMTSuite Help deki örnek yeterli gelmedi. Fazla birşey anlayamadım.

Step komutlarını delta plc de kullanıyordum. Sıralı işler yapan PLC programı için Adım kontrol bulunmaz nimet. Programın yazılımı takibi vb. işlemler çok kolay.

Bu komutları ben GMT PLC de de Kulanmak istiyorum. Bununla ilgili birkaç örnek program daha verebilirmisiniz. Olayı tam olarak kavrayabilmemiz için.

Şimdiden tşk. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanıt için teşekkür ederim. Verdiğiniz örneği daha önce incelemiştim. Bu örnekten pek bişey anlamadım o yüzden Foruma yazdım.

Help menüsünde Step komutlarıyla ilgili detaylı bilgi verilecekmi? Ne zamana hazır olur.? 

Step komutuyla alakalı başka örnek paylaşabilirmisiniz.?

İkinci sorum da şu şekilde olacak. Alt programda C dili ile "eger input0 = 1 ise output =1" Şeklindeki bir komutu nasıl yazabilirim.

İf (input0==1)

{

output=1;

}

Şeklinde yazdım olmuyor. Acaba Nerde yanlış yapıyorum.?

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi gunler,

Forum icerisinde verilen ornekler komut ile ilgili yazilimda bir revizyon olmadigi surece degisim gostermez ve burada amac yapilmak istenilen uygulamaya birebir kopyala yapistir tarzinda eklenebilecek bir uygulama ornegi sunmak degil fonksiyonun calismasini anlatmaktir, 1 adim bile gosterilmis olsa dahi sizler bunu gelistirip kendi uygulamaniza uyarlayabilirsiniz.

İyi calismalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forum içindeki Step örneğini çözemeyince aşağıdaki örneği geliştirdim. eksiği olabilir. onlarda moderatörlerin veya işi bilenler düzgün şeklini paylaşırlar diye düşünüyorum.

Örnekte anlaşılması kolay olması yönünden 

1: PWM TİMER kullanılmıştır. sayıcı girişlerine sinyal vermesi yönünden

2: 2 adet ARTAN SAYAÇ kullanılmıştır. step noktalarının hızla geçip çalıştımı çalışmadımı konusu görünsün diye

3: Karşılaştırma komutu kullanılmıştır. step noktalarının ikincisine geçiş durumu görülsün diye

Sistem operantı 1.depo devreye girince çalışsın diye aynı input kullanılmıştır.

Step Örnek.gpf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş