Jump to content
TUMER

çift hızda çalışma

Önerilen İletiler

merhabalar,

micno ac drive ile motorumu iki hızda kontrol etmek istiyorum. 1. giriş aktif olduğunda ayarladığım hız, ikinci giriş aktif olduğunda da diğer belirlediği hızda dönsün istiyorum.

kullanma klavuzunda terminal girişleri olan DI1 ve DI2 için p4-00 ve p4-01 parametrelerini 12 ve 13 olarak ayarlamam gerektiği yazıyor. fakat 12 ve 13 parametrelerde çıkmıyor. 

parametre ayarlarıyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

belki aynı sorunu yaşayan çıkabilir diye kendime cevap vereyim :)

aslında pek bir şey yapmaya gerek yok. start komutunu nereden verecekseniz p0-02 den ayarladıktan sonra p0-03 ü 6 olarak ayarlıyoruz.

p4-02 ve p4-03 fabrika ayarlarında 12 ve 13 olarak ayarlıydı zaten. d3 ve d4 terminal girişlerini kullanacağım için PC parametre bölümünde bu girişlerin yüzdelik olarak değerlerini belirlemek kalıyor. pc-00 fabrika değerlerinde 10 olarak belirlenmiş eğer herhangi bir giriş yoksa ve sürücü run komutunda ise p0-10 ayarladığımız maximum frekans değerinin yüzde 10 bir hızla motoru hareket ettiriyor, ben 0 olarak ayarladım. 

herkese kolaylıklar dilerim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TUMER, 18 saat önce yazdı:

merhabalar,

micno ac drive ile motorumu iki hızda kontrol etmek istiyorum. 1. giriş aktif olduğunda ayarladığım hız, ikinci giriş aktif olduğunda da diğer belirlediği hızda dönsün istiyorum.

kullanma klavuzunda terminal girişleri olan DI1 ve DI2 için p4-00 ve p4-01 parametrelerini 12 ve 13 olarak ayarlamam gerektiği yazıyor. fakat 12 ve 13 parametrelerde çıkmıyor. 

parametre ayarlarıyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

iyi çalışmalar

Merhabalar;

Fabrika ayarlarında DI3 ve DI4 klemenslerine sabit hız değerleri atalıdır. Aynı anda bir değer iki farklı klemense atanamaz.

Bu sebepten dolayı P4-02 ve P4-03 parametrelerinin içerisine fabrika ayarlarında atalı olan sabit hız komutları değiştirilerek başka digital girişlere atanabilir.

Sabit Hız Parametre Ayarları

P0-03=6 --> Sabit Hız Seçimi

PC-00= Sıfırıncı Sabit Hız (Yön sinyali alması cihazın belirlenen hızda dönmesi için yeterlidir.)

PC-01= Birinci Sabit Hız

PC-02= İkinci Sabit Hız

COM-D1 tetiklendiğinde= Cihaz Sıfırıncı Sabit Hızda döner.

COM-D1-D3 tetiklendiğinde= Cihaz Birinci Sabit Hızda döner.

COM-D1-D4 tetiklendiğinde= Cihaz İkinci Sabit Hızda döner.

İyi Çalışmalar

Kolay Gelsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abdurrahman1, 7 saat önce yazdı:

Ben Bakude ilac ve gida fabrikinde calisiyorum. inverteri iki modda calistirmak istiyorum. birincisi operatorun istedigi hizi vere bilecegi sekilde olsun ikincisi 10 hzden baslayip 30hz e 30 dkda yukselsin. bu mumkunmu? iki mod icin nasil yapa bilirim?

simdiden tesekkur ederim

Merhabalar. Konuyla ilgili çözüme daha rahat kavuşmamız için bir sorum olacak. Örneğin, operatorün 14Hz'de sürücüyü çalıştırdığını varsayalım(farklı herhangi bir frekans da olabilir). ikinci modta 10hz'den 30hz'ye 30dk'da yükselecek demişsiniz. burada da bir sorun yok. ama 14hz'de çalışırken ikinci moda geçtiğimizde, sürücü önce 10hz'ye düşecek sonra 30hz'ye mi çıkacak? yoksa 14hz'den 30'a mı yükselecek? Bunun sizler için bir önemi var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam oncelikle zaman ayirip cevap verdiginiz icin cok tesekkur edreim. senaryonun ikinci kismi degisti. ikinci kisim ikinci butona basildiginda3  farkli sabit hizda her hizda farkli surelerde calisacak ve duracak. birinci mod ise ilaclarin hazirlanmasi uzun surdugu icin operatorun insiyatifinde kaliyor istedigi zaman istedigi hizi veriyor. ben bu senaryo icin su sekilde bir ayarlama dusundum.
1. mod P0-03=4
2. mod P0-04=7
P0-07=2
P4-02=18(bu parametrede 17den sonra direkt 19-a geciyor, 18 yapamiyorum.)
PC00=20
PC01=30
PC02=40
PC18=600sn
PC20=1000sn
PC22=1000sn
PC16=0
------------------ ayarlari bu sekilde yaparsam 1. butona (K1) bastigimda P0-03 modunda operatorun istedigi ayarlamada, ikinci butona(K2,K3 ) bastigimda 10,15 ve 20 Hzde belirlenen surelerde donecek ve duracak. Dogru mu? Dogru olup olmadigini kontrol edemedim cunku bu(P4-02=18) parametrede 17den sonra direkt 19-a geciyor, 18 yapamiyorum. Bunun sebebi nedir? benden once yapilan ayarlamalardan dolayi mi? benden onceki ayarlama harici bir butonla invertere start vermek ve istenilen zamanda istenilen hzde ayarlama yani benim dedigim senaryonun ilk modu. 

tekrardan cok tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yaptim hocam calisti herkese cok tesekkur ederim. 

malikenes, 04.11.2023 - 13:12 yazdı:

18 parametresi başka bir girişe atalı ise bu girişe atanamayacağından atlıyordur. Diğer girişlerin parametreleri olan P4-03, P4-04, P4-05 ve P4-06 yı kontrol edin. onlardan birine atalı ise mod değişimi için o girişi kullansanız da olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş