Jump to content
LAZERON

Servo sürücüye pinyon hatvesi tanıtıp puls değerini kontrol etme

Önerilen İletiler

Merhaba,

Bir router makinası için kullandığım servo motor ve sürücüleri tam daire işlerken tam daire olmuyor yada kırık kenarlar meydana geliyor.

Normalde pulse değerlerim 10mm için 10.000 pulse olması lazım ancak 32,555mm için 10.000 pulse yapınca x ve y eksen değerlerini daire ölçülerine yaklaşabiliyorum.

Benim bilmek istediğim planet redüktöre bağlı pinyonların değerleri servo sürücüye parametrik olarak girilmesi gerekiyor mu?

Yada net bir şekilde tam daire çıkarmam için ne tür parametreleri değiştirmem lazım.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesabınızı şu şekilde yaparsanız belki istediğiniz sonuca varabilirsiniz. Öncelikle kullandığınız servo motorun enkoder çözünürlüğünün16 bit olduğunu kabul ediyoruz.  Bu da bize bir tam tur için 65535 pulse vermemiz gerektiğini söylüyor. Pinyon dişlinizin hatvesi kaç milim ise yani 1 tam turda kaç milimetre hareket ediyorsa ona göre pulse değerimizi doğru orantı kurarak hesaplayabiliriz.  5 mm              65535 pulse

Hedef mm      x Pulse

Burada hedef mm'yi değiştirerek vermeniz gereken pulse'i bulabilirsiniz sanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş