Jump to content
Tahsin Yeter

GMTSuite Modbus Haberleşme Sınırı

Önerilen İletiler

Ypmış olduğum programda

105 adet float değişkeni

315 adet integer değişkeni

430 adet bit değişkenini 

RS485 üzerinden TSG101E ve GLC 396T arasında haberleştirmek istiyorum. Telefon üzerinden yardım aldığımda 1024 adet operand haberleştirilebileceği söylenmişti.

Bu 1024 byte mi ? yoksa değişken adeti mi? 

byte ise (105x4)+(315x2)+(430/8) üzerinden mi hesap yapılacak?

Diğer bir sorum ise integer değer 16 bit değil mi yani 2byte değil mi ? neden adres tag ile bir integer değeri panele gönderdiğimde listede 32 bit olarak gösteriyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahsin Yeter, 1 saat önce yazdı:

Ypmış olduğum programda

105 adet float değişkeni

430 adet bit değişkenini 

RS485 üzerinden TSG101E ve GLC 396T arasında haberleştirmek istiyorum. Telefon üzerinden yardım aldığımda 1024 adet operand haberleştirilebileceği söylenmişti.

Diğer bir sorum ise integer değer 16 bit değil mi yani 2byte değil mi ? neden adres tag ile bir integer değeri panele gönderdiğimde listede 32 bit olarak gösteriyor?

Haberleştirilecek değişken sayısında bir kısıt olduğunu düşünmüyorum. 

Tek sayfada çokça değişken olursa verilerin tazelenmesi gecikmeli olacaktır o kadar. 

8bit = 1 bayt

2 bayt = 1 word = 16 bit

2 word = 1 integer = 32 bit

Bu durum ürüne göre değişmez, standarttır. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahsin Yeter, 1 saat önce yazdı:

Ypmış olduğum programda

105 adet float değişkeni

430 adet bit değişkenini 

Selamlar,

Haberleşme için öyle bir sınırlama yok sanırım.  Hafıza alanı ve özellikleri aşağıdaki görselde mevcut.
Haberleşmenin daha hızlı sağlanması için haberleşmeyi  ethernet portu ile sağlamanızı tavsiye ederim. Kullandığınız cihazlarda modbus tcp haberleşme mevcut.

Kullandığım farklı marka PLC'lerde integer değer 16bit (-32767 ile +32767 arası tam sayı) yer tutarken GMT'de integer değer 32bit (-2147483647 ile +2147483647 arası tam sayı) yer tutmaktadır. PLC'ler dışında gördüğüm yazım dillerinde ise integer veri tipi 4byte yani 32bit yer tutuyor. Yani yazım dillerinde eğer DINT ve INT veri tipi aynı anda tanımlanmışsa INT 16bit, DINT 32bit olarak aksi durumda INT 32bit olarak gözlemledim.

İyi çalışmalar

GLC_TR.png

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cevap için öncelikle çok teşekkür ederim. Gmt ten telefonla yardım aldığımda modbus için bir sınır olduğu söylendi ve bu sınırdan dolayı zaten programı küçültmeden önce  bir çok değeri haberleştirememiştim. Yukarıda belirttiğim register sayıları programı küçültebileceğim son hali artık ve bu değerleri haberleştirebilecek miyim deneyip göreceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahsin Yeter, 27.11.2021 - 17:58 yazdı:

Ypmış olduğum programda

105 adet float değişkeni

430 adet bit değişkenini 

Merhaba 

Data tipinden bağımsız olarak haberleşmesini aktif yapabileceğiniz değişken sayısı 1024 adettir. Word değişkenlerimiz 16 bit, Integer, Double Word ve Float değişkenlerimiz 32 bittir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Nasıl çözdüğünüz bilgisini verebilir misiniz? 30 Slave ve her bir Slave için 16 değişken olan programı yazıp 396R modelinde kullandığımda PLC modbus  haberleşmeyi başlatmadı(Port üzerindeki veri akışını gösteren ledler çalışmadı). Kademeli olarak sayıyı düşürdüğümde 15 Slave cihazda haberleşmeyi başlattı. Bu konuda destek olacak arkadaşlar var mıdır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş