Jump to content
VKU

DC Motor Sürülmesi

Önerilen İletiler

Merhabalar,

Elimde ElectroCraft E240 DC motor (VMax 60VDC, I Boşta 0.2A, IMax 12.5A, 1,69Nm tork, boşta RPM 2186) bir motor ile

Pololu PL1456 24V 23A Yüksek Güçlü DC motor sürücüsü mevcut. PWM girişi ve DIR girişi mevcut.

Önce Arduino'da bir deneme yaptım. Arduino PWM üretici ile registerleri kullanarak kullanıcı tarafından verilen RPM değerini ilişkilendirip PWM puls ürettirdim.

Ardunio'da motoru istenen RPM'de döndürebiliyorum.

Bu çalışmadan amacım elde ettiğim bilgi ile 396T 'de Kanal 0 üzerinden PWM üretip motoru verilen RPM kadar döndürmek idi.

PLC'de Hedef Frekans ile Puls Adeti ilişkisini Linear Fonk. ile X ekseninde 0, RPM, 1600 (düşük değer seçtim), Y ekseninde 0, Hedef Frekans ve 20000 Hz olarak seçtim. Sonra da 5000Hz yaptım. Ancak, RPM 500 verdiğimde Digital Hız Ölçer ile  870 RPM ölçüyorum. Frekans ve puls sayısı ile oynasam da benzer RPM değerini elde ediyorum.

Sanırım en temelde bir şeyi yanlış yapıyorum.

Soru 1. Frekans ile Puls sayısı arasında bir ilişki var mıdır?

Soru 2. Motoru PULS ÇIKIŞI (Hİ) ile çalıştırıp, Reset Mot. ile durduruyorum. Bu işlem doğru mudur?

Soru 3. Verilen RPM uygun PWM değerini oluşturup, DC motoru kontrol kartının PWM girişine bu değeri vermenin daha uygun bir yolu var mıdır?

Not : Bu işlemi başarabilirsen Motor üzerinde bulunan digital artırımlı encoder ile çalışma yapıp yük altında oluşabilecek RPM düşüşlerinde PID ile istenen RPM uygun çalışmak nihai hedefim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

cizim5.jpg

cizim6.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

396T, mevcut hali ile Duty Cyle %50 gibi sabit bir şekilde çıkış sinyali üretiyor. Bu nedenle hep aynı devir elde ediliyor.

Fırçalı DC motorlarda hız kontrolünü sağlamanın bir yolu Duty Cyle değiştirmektir. Bu nedenle, STM32'yi PWM üretici olarak kullandım.  Modelde, HMI master, stm32 slave olarak modbus rtu konuşuyor. HMI'den alınan rpm bilgisine göre duty cyle hesaplanıp motor sürücü devresine veriliyor.

Bu uygulama sayesinde 60 yaşından sonra stm32 öğrenmeye başladım.

Sizden ricam, PLC grubunda duty cyle içeren pwm sinyali çıkış imkanının da oluşturulmasıdır. Böylece kulağı tersten göstermemiz gerekmeyecek, ayrıca, GMTCNT ürünlerine  yeni bir yetenek de kazandırılmış olacaktır.

Teşekkürlerimle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

VKU, 10.01.2020 - 11:44 yazdı:

DC motor (ES240-026-0888-1) +dc motor sürücü (PL1456)+396T PLC bağlantısında,

"PWM PULS INIT" komutu ile 25, 50, 75 ve 100 duty cycle  değerleri ile artan oranda RPM elde ettim.

Çabalarınız için teşekkür ederim.

Sayın VKU,

Çaba ve çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim.

"PWM PULS INIT" komutunu nasıl kullandınız?. Şuan ki versiyonda PWM Jeneratörü olarak gözüküyor ve örnekteki adımları izlediğim halde benzer uygulamada bir sonuç alamadım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın wera, çalışma üzerinden zaman geçti. Kayıtlarımı kontrol ettim. PLC den direkt PWM çıkışı almak için aşağıdaki gibi bir bağlantı yaptım. Ancak bu deneme idi. Çünkü PLC çıkışı 24V, motor kontrol kartı girişi ise 5V  idi. Bu nedenle önce kontrol kartı olmadan deneme yaptım PWM ürettiğini gördüm. Sonra bu çıkış (24V) ile hız kontrol kartını (5V) voltaj düşürücü bir devre ile irtibatladım. Ancak,  voltajı sabit tutamadığım için aşağıdaki safhayı gerçekleştirmek zorunda kaldım.

Kontrol kartı ile ilgili olarak STM32 kartını kullandım. Farklı sistemler arasındaki haberleşmeyi de Modbus ile gerçekleştirdim. Hız kontrolü de HMI ekranından seçildi, ancak STM32 nin PWM çıkışını kullandım. Bu uygulamada PLC PWM direkt olarak kullanmadım. Sanırım Konu açılış BAŞLIĞI ile gerçekleşen biraz farklı oldu.

image.png.20c153ec85f1816c949b7310a44d8137.png

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

VKU, 5 dakika önce yazdı:

Sayın wera, çalışma üzerinden zaman geçti. Kayıtlarımı kontrol ettim. PLC den direkt PWM çıkışı almak için aşağıdaki gibi bir bağlantı yaptım. Ancak bu deneme idi. Çünkü PLC çıkışı 24V, motor kontrol kartı girişi ise 5V  idi. Bu nedenle önce kontrol kartı olmadan deneme yaptım PWM ürettiğini gördüm. Sonra bu çıkış (24V) ile hız kontrol kartını (5V) voltaj düşürücü bir devre ile irtibatladım. Ancak,  voltajı sabit tutamadığım için aşağıdaki safhayı gerçekleştirmek zorunda kaldım.

Kontrol kartı ile ilgili olarak STM32 kartını kullandım. Farklı sistemler arasındaki haberleşmeyi de Modbus ile gerçekleştirdim. Hız kontrolü de HMI ekranından seçildi, ancak STM32 nin PWM çıkışını kullandım. Bu uygulamada PLC PWM direkt olarak kullanmadım. Sanırım Konu açılış BAŞLIĞI ile gerçekleşen biraz farklı oldu.

image.png.20c153ec85f1816c949b7310a44d8137.png

Sayın VKU,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Dün gece eğitim videolarını karıştırarak komutun "yükselen kenar" kontak ile değil, "normalde açık" kontak kullanılarak çalıştığını gördüm.

Projenizde kullandığınıza benzer bir motor sürücü kartı kullanıyorum. Basit bir gerilim bölücü yaparak Puls genliğini değiştirip motor devir kontrolü yapabildim. 

Sanırım yaşadığım sıkıntı örnekteki versiyonla şuanki versiyonun farklı olmasından kaynaklı. "PWM PULS INIT" komutu şuan "PWM JENERATÖRÜ"  olarak geçiyor ve önceki komuta göre "Hedef Frekans" kısmı eklenmiş. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş