Jump to content
VKU

DC Motor Sürülmesi

Önerilen İletiler

Merhabalar,

Elimde ElectroCraft E240 DC motor (VMax 60VDC, I Boşta 0.2A, IMax 12.5A, 1,69Nm tork, boşta RPM 2186) bir motor ile

Pololu PL1456 24V 23A Yüksek Güçlü DC motor sürücüsü mevcut. PWM girişi ve DIR girişi mevcut.

Önce Arduino'da bir deneme yaptım. Arduino PWM üretici ile registerleri kullanarak kullanıcı tarafından verilen RPM değerini ilişkilendirip PWM puls ürettirdim.

Ardunio'da motoru istenen RPM'de döndürebiliyorum.

Bu çalışmadan amacım elde ettiğim bilgi ile 396T 'de Kanal 0 üzerinden PWM üretip motoru verilen RPM kadar döndürmek idi.

PLC'de Hedef Frekans ile Puls Adeti ilişkisini Linear Fonk. ile X ekseninde 0, RPM, 1600 (düşük değer seçtim), Y ekseninde 0, Hedef Frekans ve 20000 Hz olarak seçtim. Sonra da 5000Hz yaptım. Ancak, RPM 500 verdiğimde Digital Hız Ölçer ile  870 RPM ölçüyorum. Frekans ve puls sayısı ile oynasam da benzer RPM değerini elde ediyorum.

Sanırım en temelde bir şeyi yanlış yapıyorum.

Soru 1. Frekans ile Puls sayısı arasında bir ilişki var mıdır?

Soru 2. Motoru PULS ÇIKIŞI (Hİ) ile çalıştırıp, Reset Mot. ile durduruyorum. Bu işlem doğru mudur?

Soru 3. Verilen RPM uygun PWM değerini oluşturup, DC motoru kontrol kartının PWM girişine bu değeri vermenin daha uygun bir yolu var mıdır?

Not : Bu işlemi başarabilirsen Motor üzerinde bulunan digital artırımlı encoder ile çalışma yapıp yük altında oluşabilecek RPM düşüşlerinde PID ile istenen RPM uygun çalışmak nihai hedefim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

cizim5.jpg

cizim6.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sürücü kartın PWM girişli. 396T PWM çıkışlı değil. Bu sebeple denemelerinde hep aynı devri elde edersin. 

Özetle olmaz. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

396T ile anılan dc motor sürmenin başka bir yolu mevcut mudur? Teşekkürlerimle.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

17 Şubat'taki ihtiyacın çözümü için çaba harcıyorum. Bu kapsamda llk kez kullanacağım STM32 hakkında araştırma yaptım. Model geliştirmeye çalıştım.

Hanifi Bey, STM32 konusundaki deneyimli ekibinizden destek istiyorum. Teşekkürlerimle.

Model :

HMI'dan RPM değeri seçiliyor. Bunu LIN ile ilişkilendirerek, örneğin 0 ila 10Khz arasındaki değeri; PLC 396T HSO Grup 0 QP0 Puls çıkışı olarak ayarlayacağım.

Bu çıkışı STM32F103T8 kartının Timer Capture özelliği ile interrupt'a (örneğin 10sn aralıklı) bağlı olarak frekansı ölçmeği deneyeceğim.

Belirlenen değere bağlı olarak STM32 ile PWM'yi uygun Duty Cyle ile üretip Motor Sürücüsünü besleyemeyi öngörüyorum.

Sorularım:

PLC QP0 24VDC çıkışlı, STM32 PA0 girişi 3.3VDC. LM2596 entegreli DC-DC step down ile 4 ila 40V giriş 1.5 ila 37VDC düşürülebiliyor. 

Bu şekilde (QP0) 24VDC --> (PA0) 3.3 VDC yaptığımda ve her iki sistemin GND lerini bağladığımda, üretilen kare dalga da değişiklik olur mu? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş