Jump to content
şef112

gmt suit basınca göre pid kontrol

Önerilen İletiler

merhaba forum yöneticileri;

Bir sistemde basınç transmitteri yardımı ile basınca göre pid yaptırmak istiyorum.4-20 mA analog okuduğum değere göre ekrandan girilen set değeriyle 0-10v çıkış alıp bu çıkışı sürücünün analog girişine bağlayıp bir PID uygulaması yapmak istiyorum. Sıcaklıktaki ile aynı şekilde mi uygulanıyor. 

sistemimde P-I-D katsayalarını elle girmek yerine oto tune yaptırmak istiyorum,basınç uygulamalarında oto tunıng yapıp sistemi en optimum şekilde katsayıları hesaplattırmak mümkün mü?

basınç trnsmitter range aralığım, 0-16 bar pompa ile tank basıncını 3ila  6 barda sabit tutmak istiyorum.

forumda sıcaklık ve extruder pid kontrol dışında basınç transmiteri ile yapılan örnek veya uygulama bulamadığım için konuyu açıyorum.Aşada örnek bir uygulama yaptım fakat düzgün sonuçlar vermiyor.

BASINCA GÖRE PİD KONTROL.gpf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

weron, 7 saat önce yazdı:

Sanırım sizin uygulama ile alakalı sadece çıkışı analog uygulamış 

https://youtu.be/KABEMjFE0Mg

Merhaba videoda plc nin analog çıkışı kullanılmış. 

Forumda araştırma yaparken sizinde pid 40ua başlığında konu açtığınızı gördüm, siz pid nin kurulumunu testini yaptınız mı nasıl kararlı optimum çalışı mu? Görüşlerini almak istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sıcaklık PID örnekleri basınç veya herhangi bir PID için yönlendiricidir. Komutlar aynı komutlardır.  PID çıkışı 0-1000 aralığında analog çıkış ürettiğinden bu değer analog çıkış registerına işlenerek yönlendirilir.  Basınç uygulamalarında genelde tune yapılmadan manuel değerler ile sistem çalıştırılır. 

Örneğiniz için,

Analog girişi 4-20mAseçmelisiniz.

PID, aralığa göre değil set değerine göre çalışır. Yani mesela 4,5 bar set değeri olarak seçebilirsiniz.

Okunan basınç değerini belirleyen sizin basınç sensörünüzün skalasıdır.  Program içinde skalandırma için okunana analog değeri 0-160 olarak skalandırın set değerini 45 yapıp ilerleyin.

PID çıkış 3-6 aralığında değil 0-1000 aralığında değer ürettiğinden analog çıkışın X ekseni 0-1000 olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hanifi, Bir saat önce yazdı:

Sıcaklık PID örnekleri basınç veya herhangi bir PID için yönlendiricidir. Komutlar aynı komutlardır.  PID çıkışı 0-1000 aralığında analog çıkış ürettiğinden bu değer analog çıkış registerına işlenerek yönlendirilir.  Basınç uygulamalarında genelde tune yapılmadan manuel değerler ile sistem çalıştırılır. 

Örneğiniz için,

Analog girişi 4-20mAseçmelisiniz.

PID, aralığa göre değil set değerine göre çalışır. Yani mesela 4,5 bar set değeri olarak seçebilirsiniz.

Okunan basınç değerini belirleyen sizin basınç sensörünüzün skalasıdır.  Program içinde skalandırma için okunana analog değeri 0-160 olarak skalandırın set değerini 45 yapıp ilerleyin.

PID çıkış 3-6 aralığında değil 0-1000 aralığında değer ürettiğinden analog çıkışın X ekseni 0-1000 olmalıdır.

Teşekkür ederim, dediklerinizi uygulayacam, oto tune yapmadan 

Kp kı, kd değerlerini elle girin yazmışsınız bunlar tık diye oturmuyor, p, yi artırıken I, yı düşürsek deneme yanılma metodu ile basınçı ayarlamak hayli bir zor overshort yapma ihtimali çok yüksek. Ve pid yi oturtmak çok meşaketli olur diye düşünüyorum. 

Gmt plc ile Sıcaklık uygulamasında tuning çok şahane çalışıyor, basınç uygulamasında neden tuning işlemini tavsiye etmiyor sunuz? 

Set değerini 45 yazmamızın özel bir sebebi varmı, yoksa, farazi bir değer midir? 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş