Jump to content
muhammed kork

Analog Çıkış

Önerilen İletiler

0-10 volt analog çıkış almak istediğimde 

örneğin

çıkışa 15750 sayı değerini yolladığımda + - 10 volt alırsam

çıkışa -15750 sayı değerini yollarsam   - + 10  volt elde edermiyim. 

10 volt çıkışa karşılık gelen sayı değeri nedir. elimde analog çıkışlı bir plc olmadığı için simule edip göremiyorum 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gerek CPU üzerindeki gerekse genişleme modüllerindeki analog çıkışlar 0...+10V tur.

- 10...+10V değildir. 

Sadece pozitif çıkış elde edersiniz. 

Maksimum değeri elde edeceğiniz sayı değeri donanımı konfigüre ederken gördüğünüz maksimum değerdir. Bu değer tarafınızca değiştirilebilir. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

PLC ve HMI arasında gerekli fiziksel bağlantıları kurun. GMTCNT.gop programı içerisinde yeni bir proje oluşturun. "Grafik Nesneleri" penceresindeki HMI menüsünden elinizde bulunan HMI modelini seçin. PLC menüsünden ise "GMTSuite PLC"'yi seçin. Connector menüsünden seri portu seçip HMI ve PLC'yi COM0 üzerinden birleştirin. HMI ayarlarına çift tıkladığınızda önünüze gelecek olan pencereden COM0 ayarlarına tıklayın. Tür'ü RS485-2 olarak seçip Tamam'a tıklayın. GMTSuite arayüz programını açın. Konfigurasyon menüsünden elinizdeki cihazın modelini seçip ekleyin. Aynı ekrandaki bölüm kısmından COM2 RS485 ayarlarını seçip aktif edin. Açılan listedeki ayarlar ile HMI programınızdaki COM0 ayarları menüsündeki ayarların aynı olmasına dikkat edin. Operandlar menüsünden, HMI üzerinden kontrol etmek istediğiniz operandı haberleşmeye açın ve projenizi kaydedin. HMI Programınızda veri tabanı araç çubuğunda bulunan "Adres Etiket Listesi" butonuna tıklayın. İçe aktar'a tıklayıp açılan pencereden GMTSuite projenizin kayıtlı olduğu konumdaki .gpf uzantılı dosyayı seçin ve tamama tıklayın. Programınızda kullanmak istediğiniz komutu seçip HMI ekranınıza sürükleyin. Açılan Penceredeki Temel Özellikler Sekmesinde "Adres Etiketi Kullan"ı aktif edip "Adres Türü"nden GMTSuite projenizde haberleşmeye açtığınız operandı seçip onaylayın. Bu işlemleri tamamladığınızda PLC'niz ve HMI'ınız arasında RS485 haberleşmeyi sağlamış olacaksınız. 

İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba.GMTSuite de analog funksiyonunda Rampa ve Analog Band Cikiwindan  istifade etmek istiyorum. CPU-396R VE Giris ve Cikis modullarim 40A ve 02AN secmiwim.Ben 4-20mA giris vermek istiyorum ve 4-20 mA cikiw almak istiyorum.Anlata bbilirmisiniz nasil ede bilirim?

Onceden tewekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

On 4/5/2019 at 7:53 PM, muhammed kork said:

0-10 volt analog çıkış almak istediğimde 

örneğin

çıkışa 15750 sayı değerini yolladığımda + - 10 volt alırsam

çıkışa -15750 sayı değerini yollarsam   - + 10  volt elde edermiyim. 

10 volt çıkışa karşılık gelen sayı değer Nox Vidmate VLCi nedir. elimde analog çıkışlı bir plc olmadığı için simule edip göremiyorum 

GMT Soft ile cok kolay amma GMT Suite ile olmuyor bir turlu.Yardimci  olarsaniz sevinirim.Onceden tesekkurler

•  
tarihinde zafirkalvin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

GMTSuite yazılımında analog çıkış elde etmek GMTSuite yazılımı ile aynıdır.

CPU üzerindeki analog çıkışı kullandığınızı varsayıyorum.

GMTSoft yazılımında;

image.png.466f4cd2154141642a8690d540253915.png

Analog çıkış için atanmış Register SI0' dır. Bu Register 0 ila 16383 arasında bir değer alır. Yani SI0=0 ise çıkış 0 Volt, SI0=16383 ise çıkış 10 Volt tur.

GMTSuite yazılımında;

image.png.73bc76095a71e8d045b3214f2472f548.png

Analog çıkış için atanmış Register CPU_AO_val' dır. Bu Register 0 ila 16383 arasında bir değer alır. Yani CPU_AO_val=0 ise çıkış 0 Volt, CPU_AO_val=16383 ise çıkış 10 Volt tur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş