Jump to content
VKU

Timer Durdurup Çalıştırmak

Önerilen İletiler

Merhabalar,

GMTCNT HMI'de (Master) modbus üzerinden irtibatlı iki adet sensörüm (Slave) var. Bunlar Proses başlamadan PC üzerinden özel bir yazılım ile kalibre edilmeleri gerekiyor.

Sensörleri çıkartıp kurduğum modbuslı bir sistem ile kalbre ediyordum.

Ancak, bu yeniden bağlantılarda sıkıntılar yaratabiliyor. Bu nedenle HMI, PLC modbus hattına PC ye bağladığım RS485 USB dönüştürücüyü de bağladım.

* HMI çalışınca yaklaşık 10 kadar timer devreye girip iki sensörden gelen bazı değerleri 5-10 sn. aralıklarda alıyorlar.

Kalibrasyon yapmak istediğimde timerlar da devrede olduğu için PC deki yazılım sorun çıkartıyor.

Özet olarak;

* Kalibrasyon anında, HMI, PLC ve PC (rs485 dönüştürücü) modbus hattı devrede olacak ancak timerları durdurmak istiyorum.

Böylece timerlar ile sensörlerden veri okunmayacak. Sadece PC deki özel yazılım devrede olacak.

Sonra timerlar yeniden çalışacaklar. Timer durdurup yeniden çalıştırmak için bir örnek verebilir misiniz.

Teşekkürlerimle.

forum.JPG

tarihinde VKU tarafından düzenlendi
yazım hatası
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı hatta sadece 1 tane master cihaz bağlanır. 

Fiziksel olarak bağlayıp farklı zamanlarda sorgu yaparsanız da olur. 

Bu durumda birisinin manuel olarak sorguyu durdurması gerekir. 

HMI da timer ın sorgu yapmasını şarta bağlarsan şartın sağlanmadığı durumlarda sorgu yapmaz, siz de kalibrasyon işlemini yaparsınız. 

Sorguyu durdurmak için Tetikleyiciyi Register adres ile seçip, 

Ardından bir tetkleyici adresi de manuel olarak 1-0 yaptığınızda sorguyu çalıştırıp durdurabilirsiniz.

Umarım faydalı olur. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı hatta sadece bir adet master bağlantısını yapmak için Pakosan PN901/10 enversör şalter aldım. Şemadaki gibi bağladım. Şalter 1 durumunda iken PLC ve HMI hattında, 2 durumunda iken ise RS485 ve PC hattında modbus aktif oluyor.

Bu şekilde sorunu çözdüm. Teşekkürlerimle.

forum1.JPG

tarihinde VKU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş