Jump to content
ssimsek

RS232 haberleşme durması.

Önerilen İletiler

Merhaba,

GLC296 PLC kullanıyorum.  RS232  CONFIG ASCII Bloğunu başlangıçta yapılandırıp program içinde Com1 RS232 portuna gelen 38400 b.r   28 byte + sonlandırma karakterinden oluşan datayı alıp değerlendiriyorum. 

Bazen günlerce problemsiz haberleşme yapıyor. Fakat arızaya geçtiği zaman, data geldiği halde, data geldi biti enable olmuyor.  Logic analyzer ile data hattına datanın normal aktığını görebiliyorum.  PLC Haberleşeme durum registerinde hata görünmüyor.  PLC enerjisini  kesip yeniden başlattıktan sonra haberleşme devam ediyor.  Haberleşmenin neden duruyor olabileceği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.  Ayrıca herhangi bir sistem registerinden haberleşmeyi soft olarak restart edebileceğim bir adres olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

RS232  CONFIG ASCII bloğu yeniden çalıştırmanın problemi ortadan kaldırdığı anlaşıldıktan sonra, bunu SB[0] sistem biti ile değil Memory bit ile yapmaya karar verdim.

Açılışta sabit set değeri ile açılan bit NO kontak ile RS232  CONFIG ASCII  bloğunu çalıştırıyor. Alt satırda reset oluyor. Böylece SB[0] gibi açılışta bir kere çalışmış oluyor.

Daha sonra haberleşme koparsa bu bit tekrar set ediliyor. (PLC yi yeniden başlatmadan yazılımsal çözüm olmuş oluyor.) Haberleşme devam ediyor. 

Problemin teşhisi ve düzeltilmesi zamanımı aldı. Bu yüzden konuyu silmeyip , benzer problemleri yaşayabileceklere ipucu olması açısından bırakıyorum.

İyi çalışmalar dilyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ssimsek, 24.08.2022 - 09:51 yazdı:

RS232  CONFIG ASCII bloğu yeniden çalıştırmanın problemi ortadan kaldırdığı anlaşıldıktan sonra, bunu SB[0] sistem biti ile değil Memory bit ile yapmaya karar verdim.

Açılışta sabit set değeri ile açılan bit NO kontak ile RS232  CONFIG ASCII  bloğunu çalıştırıyor. Alt satırda reset oluyor. Böylece SB[0] gibi açılışta bir kere çalışmış oluyor.

Daha sonra haberleşme koparsa bu bit tekrar set ediliyor. (PLC yi yeniden başlatmadan yazılımsal çözüm olmuş oluyor.) Haberleşme devam ediyor. 

Problemin teşhisi ve düzeltilmesi zamanımı aldı. Bu yüzden konuyu silmeyip , benzer problemleri yaşayabileceklere ipucu olması açısından bırakıyorum.

İyi çalışmalar dilyorum.

Örnek projeyi buraya yükleyebilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş