Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. Last week
 3. Merhabalar, Uzaktan kumanda valfleri açıp kapatmak için başka bir PLC'den kontrol edilecek olan bir program hazırlamaya uğraşıyorum. Ekteki resimde görülen bir ufak program hazırlayabildim. Genelde isteklerime cevap veriyor fakat ; 1. Örneğin "OPEN" komutunu verip valf açtıktan sonra komut nasıl sonlandırılabilir? 2. Valfe bir komut verdikten sonra geçecek bir süre sonra hata vermesini nasıl sağlayabilirim. Konuyla ilgili destek sağlayacak herkese şimdiden teşekkürler.
 4. Arkadaşlar merhaba; Gümüş kaynağın kopma kuvvetini GMT S Tipi loadcelli PLC'ye bağlayıp HMI'dan okumak istiyorum. Bunu 2000 newtona kadar yapabilir miyim? Bir de ekteki resime loadcelli gümüş kaynağını kopma kuvvetini ölçmek için nasıl bağlamalıyım? Mengene yardımı ile bunu yapabilir miyim? Saygılarımla; İyi Çalışmalar.
 5. .eop uzantılı aslında düne kadar açılıyordu GOP ile.
 6. Sizin program açılmıyor yani. Hangi versiyonda yazılmış? Zira açtığınız son versiyon zannımca. Versiyon uyumsuzluğu olabilir.
 7. Programı kısayoldan açtım. Sonra projeyi açtım yine olmadı. Güvenlik duvarı ile alakalı bir durum olabilir.
 8. Var olan bir projeyi açmayın. Programı kısayolundan açın. Bu durumda açılacak mı?
 9. Merhaba HMI kullanım kılavuzundaki macro bölümünü inceleyebilirsiniz. Butonlar içinde control setting bölümünde trigger macro ile buton basıldığında aynı anda makroyu çağırabilirsiniz.
 10. Merhaba. TSG101 serisi HMI kullanıyorum. Bu HMI içerisindeki elementlerin bir bölümüne macro yazmak istiyorum. PDesigner içerisinde Macro yazma yardımcı editörüne benzer birşey bulamadım. Elementlere işlem öncesi ve sonrası, ON veya OFF durumuna göre macro'lar nasıl yazabilriim? Teşekkür ederim.
 11. Merhabalar Günaydın; Program açılıyor ancak hiçbir çalışmamı açamıyorum. Ekteki gibi sürekli takılıyor. Programı silip baştan yükledim bilgisayarı kapatıp açtım olmadı. Önerileriniz nelerdir? Saygılarımla İyi Çalışmalar.
 12. Merhabalar; 1. Rampalı Puls Komutu: Belirlediğiniz Toplam Puls kadar, belirlediğiniz hızda gider ve işlemini bitirdikten sonra durur. Eğer bu değerleri ekrana taşımak istiyorsanız değişken değerlerine register atamanız gerekiyor. Örn: Hızlanma Puls Adedine MI0 isimli register girebilirsiniz. 2. Sürekli Puls Komutu: Belirlediğiniz hızda belirlediğiniz rampa boyu kadar yavaşça kalkar. Siz kanalı resetleyene kadar Servo/Step dönmeye devam eder. Yine aynı şekilde bu komutun içerisindeki değerleri ekrandan kontrol etmek istiyorsanız ilgili yerlere Register tanımlayarak kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin
 13. İyi günler, Yaptığınız uygulama eğer hobi amaçlı değil endüstriyel insanların kullanımına açık bir uygulama ise sizlere benim tavsiyem hmi ve plc kullanmanızdır. Bu tarz hobi amaçlı üretilmiş kartlar ile yapacağınız uygulamalar ilk etapta size ekonomik gelebilir ama daha sonra kısa sürede arızalanma kullanım eksikliği, servis bakm vs. durumlarda vereceğiniz servis bakım hizmetleri ile size plc ve hmi'dan daha pahalıya mal olacaktır. Ayrıca bu tarz programlama sorunlarıyla da uğraşmamış olacaksınız. Sonuç olarak kullanacağınız endüstriyel şartlar için üretilmiş cihazlar her zaman için size daha faydalı olacaktır. İyi çalışmalar.
 14. resimdeki gibi her şeyi yaptım ama uno ya mesajı gönderemedim rakam kullanmadığım için çevrim komutunu kullanmadım. çalışmayınca onuda ekledim ama sonuç aynı. neyi eksik yapıyorum acaba.? saygılarımla
 15. İyi günler, Aşağıdaki görselde cihazın çalışma aralıkları girilerek lineer fonksiyon ile simule edilmiş bir örnek mevcuttur. İyi çalışmalar.
 16. çık teşekkür ederim saygılar sunarım.
 17. 2118R nin analog girişlerinin skala minimum ve maximum değerlerini, Rutubet için; Minimum = 0, Maksimum = 100, Sıcaklık için; Minimum = - 20, Maksimum = 80, Şeklinde ayarlaman yeterli olacaktır.
 18. 2118R nin analog girişlerini "Analog Giriş 0.Kanal" ve "Analog Giriş 2.Kanal" nin maksimum değerini 2^12 =4096 minimum değerini de 0 olarak ayarladım. Emko'nun skala değerini bilmiyorum ekte emko dökümanını paylaşıyorum. Emko'nun Ölçüm Aralığı (RH) 0...100 %RH , Ölçüm Aralığı (T) -20...+80 °C yazıyor. Emko'nun skala ayarını plc de nasıl kullanabilirim? pronem.pdf
 19. Emko Rutubet ve Sıcaklık transmitteri hangi skala aralıklarında 0...10V üretiyor? 2118R nin analog girişlerini nasıl ayarladınız? Bu bilgileri de verirseniz daha sağlıklı yardımcı olunacaktır.
 20. Merhaba, GSR-2118R PLC ile EMKO PMI-P-H1/T1.1.0 Sıcaklık ve Nem ölçüm cihazı kullanıyorum. İki ürünü de yeni aldım. Fakat sıcaklık ve nem bir türlü doğru okuyamıyorum. EMKO cihazı PLC bağlantısında sarı kabloyu "Analog Giriş 0.Kanal" yeşil kabloyu "Analog Giriş 2.Kanal" bağladım güç beyaz kablo 0V kahve rengi kablo 24V bağladım. Fakat okuduğum sıcaklık ve nem gerçekteki sıcaklık ve nem ile uyuşmuyor(gerçekte sıcaklık 30 derece okunan 20 derece, gerçekte nem 58 okunan 20) nerede hata yapıyorum yada bu cihazlardan biri arızalı mı? Sorunu nasıl çözebilirim?
 21. Merhabalar, Ucuz bir HMI için sadece seri haberleşme yapan Nextion kullanılabilir. Ancak çabuk arızalanıyorlar. endüstriyel uygulamalar için dikkat etmek lazım. Arduino da Modbus kullanımı için Mega tercih edilmeli, UNO kilitleniyor. Kod içinde delay kullanılmamalı. Örnek Arduino kodu ek'tedir. Arduino-ModbusrtuMaster-1.txt
 22. Earlier
 23. İyi günler, GSR-164R ve GSR-2118R ekranlı mini plc cihazlarına ek modül eklenemiyor ayrıca haberleşme portları da mevcut değil. İyi çalışmalar.
 24. GSR-2118R çok iyi olurdu aslında ama giriş çıkış sayısı yetersiz modul takılıyormu diye pdf dosyasına baktım ama göremedim 88ra modulünü ekleyebiliyormuyuz saygılarımla
 25. sahin1905

  Usb

  teşekkürler
 26. Merhabalar; 2 farklı şekilde RSR232 portu üzerinden gönderim yapabilirsiniz. İlgili resimleri ekliyorum. 1. Resimde RS232 portunu ASCII ile nasıl konfigüre edileceği gösterilmiştir. 2. Resimde bir mesaj tanımlayıp gönderimi nasıl yapabileceğiniz gösterilmiştir. 3. Resimde Çevrim komutları üzerinden ASCII sayı gönderimi nasıl yapabileceğiniz gösterilmiştir. Not1: Komutların detaylı anlatımı ve kullanımı için GMTSuite Help menüsünü inceleyebilirsiniz. Not2: Eğer HMI kullanmak istemiyorsanız GSR-164R ve GSR-2118R ürünümüzü inceleyebilirsiniz. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin.
 27. yapmaya çalıştığım rs232 den arduinoya data göndermek 232 ile olmazsa rs485 ile data göndermek. gösterge paneli olarak hmi harici ucuz bir şey bulmam lazım. saygılarımla
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...