Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. arkadaşlar plc ile sensör bilğisini send ASCII ile 59-60-61-62-63-64-65 80-81-82-83-84-85-86 gibi byte değerleri bilgisayara gönderiyorum delphi ile gelen rakamlara göre işlemler yapıyorum. sorunum şu modbus rtu kullandığım için wm0 registerine bir değer yazdığım zaman crc degerleri seri portdan geri geliyor. çok nadirde olsa crc degeri bazen 62 olarak geliyor (öyle tahmin ediyorum) crc kodları arasında 62 olunca program sensörden bilği gelmiş gibi anılıyor ve hataya neden oluyor. bu sorunu nasıl çözebilirim. sensör tetiklendiği zaman hızlı bir biçimde bilğisayarın haberi olması lazım bende send ascii ile bu işlemi yapıyorum ama bilğisayardan başka wm registerleri kontrol etmek istediğimde seri portdan geri dönen crc değerleri benim sistemimi bozuyor. sensör bilğilerini A61-A62... B80-B81... şeklinde gönderip pc tarafında gelen degerleri diziye atıp analiz ederek çözebilirmiyim bilmiyorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum saygılarımla
 3. sorunu buldum sanırım plc aptallaşıyordu. iletişim bölümünde yeni başlık açacağım. saygılarımla teşekkürler.
 4. Malumunuz PID kontrol proses değeri ile Set değeri arasındaki ilişkiye göre, proses değerine etki etkiden çıkışa gereği kadar çıkış vermeyi sağlar. PID kullanımı ile ilgili örnek yukarı da verilmiş. Bundan sonrası bunları kurgulamak oluyor. uygulamanızda 1 analog bilgi 1 motorumu kontrol edecek yoksa, Herbir analog bilgi ilgili her iki motorumu kontrol edecek.
 5. EMRE BEY MERHABA. BEN DE MOTOR KONTROLÜ YAPMAK İSTİYORUM SEKRON OLUŞTURMAK. AŞAGIDA VE BAŞKA SAYFADA YAZDIĞIM GİBİ YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ. merhaba ; 4-20 analog çıkış ile senkron olarak inverterleri süreceğim. yapmak istediğim işlem 3 motora bir master hız giriyorum. bu motorlar arasına bağladığım 3 adet loadcell ile 4-20 analog girişim var ve buradan motorlar arası gerilimi ölçüyorum. ekrandan ise motorlar arasında ki olmasını istediğim gerilimi (set) giriyorum ve master hıza göre çalışan motorlar arsında istediğim gerilime göre hız senkronu sağlayarak motorların çalışmasını sağlayacağım. bu projede aslında her şey hazır ve 8 adet motor , ısı kontrolleri vs vs var. ama sadece 3 motora uygulamam gereken bu pıd kontrolü senkron çalışmayı yapamadım. yardımcı olabilir misiniz. örnek uygulama olursa adapte edebilirim. şimdiden çok teşekkür ederim. gmtsuite
 6. Last week
 7. Arkadaslar bir spor komplexinde 18 plc 36 motordan olusan bir sistem var. 8 plc gmt marka normal zamanlarda herhangi bir problem olmaz iken cuma ve cumartesi aksamlari sistem ful yogun calistigi zamanlarda plc lerde arada bir olacak sekilde hatalar oluyor surekli hata yapmadigi icin problemin kaynagini bulamiyoruz. Tek tespitimiz sistemin yogun calistigi saatlerde hatalar olmasi. Plc yi omron 2.5 amper ray tipi power besliyor sadece 1 plc 1 modul ve 2 adet sensor besleniyor. Bu sorun nasil cozulur ne yapmak lazim bir oneriniz var mi acaba. Saygilarim
 8. sahin1905

  koruma

  Süper çözüm ancak, GmtSuite editörün kendisi şifremelidir.
 9. malikenes

  koruma

  Süper çözüm. 👍
 10. Ervin

  koruma

  Merhaba biraz dolayli cozum olacak belki ama, winrarda sıkıstirip sifre koyarsaniz programinizi guvence altina almis olursunuz.
 11. sahin1905

  koruma

  Bu özelliği eklemeniz faydalı olur.
 12. Hanifi

  koruma

  Şuan böyle bir özelliğimiz yoktur. Talebinizi değerlendireceğiz.
 13. sahin1905

  koruma

  Merhaba GMTSuite editör de oluşturduğumuz dosyamızı bilgisayar ortamında şifreleme işlemi yapılıyor mu? Daha da açık anlatmak adına; GMTSuite editör programında *.gbf ekli oluşturulan plc programı açılışta şifre eklemek mümkün mü?
 14. Bu konuda bende sıkıntı yaşıyordum. yardımınız için teşekkürler emre bey 👍
 15. Earlier
 16. Hmi de olacak 3 tane de display
 17. Ekrana hata mesajı mı yazdırmak istiyorsun?
 18. İyi çalışmalar 7 segment display uygulaması yapacam 96 giriş ABCDEF Guruplar olacak her gurupta 16 iplik var iplik koptugunda hangi gurupta ve hangi nolu ip koptuysa yazacak mesajla C 16 gibi.. nasıl yazmam lazım yardımcı olursanız İyi çalışmalar
 19. Cok tesekkur ederim .
 20. Merhaba. Baglanti etmek cok kolar rs485. Software tarafdan yardimci olursaniz guzel olur. HMI da nasil etmek olur? Hangi yonden baslamak lazim .Yardimci olursaniz guzel olur.
 21. Çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık biber hapı
 22. Seçmiş olduğunuz grafik tek durumlu. Çift durumlu olan bir grafik seçmelisiniz.
 23. Pdesigner ile HMI düzenliyorum. Ancak bit durum lambası fonksiyonu eski versiyonla aynı değil. Sadece 0 durumu için bitmap ayarlanıyor. Yapmayı düşündüğüm Pompa pasifken kırmızı olsun aktif iken yeşil olsun. 1 durumu için değişiklik yapamadım. bu konuda yardımcı olur musunuz.
 24. P4-28...P4-31 parametleri ile takip edecek cihazların hangi oranda döneceklerini ayarlayabilirsiniz. Fabrika ayarlarımda birebir takip ederler.
 25. Son da ana motor da 50 ,diger motorlar da 50hz olacakti.
 26. Merhaba, bir projede 4 adet motoru senkron olarak calistirmam gerekiyor. Ana motorun frekansina gore diger 3 motor hizini ayarlamam gerekiyor. Sitedeki ornegi inceledim. Mantik anlatilmis ama hz degerlerinde katsayi carpan vs gibi bir durum var mi acaba? Ornek olarak ana motor 40 hz de iken diger motorlar 30 hz donecek, ana motor 20hz de donerken digerleri 15 hz de donecek... Yoksa ana motor 40 hz de digerleri de mi 40 hz, ya da ana motor 50hz, digerleri de 40hz gibi... yardimlarinizi bekliyorum. Selamlar.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...