Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Today
 2. Merhaba Bilal Bey, Belirttiğiniz isteğinizi HMI cihazı ile yapabilmeniz mümkün değildir. İyi günler.
 3. Yesterday
 4. Merhabalar; Üretimde kullandığımız ekte yer alan formu operatörlerin GOP HMI panel üzerinden her gün için doldurması ve hafızaya kaydetmesi mümkün müdür? Yoksa trend eğrisi mi çizdirmek gerekli? Saygılarımla; İyi Çalışmalar.
 5. Last week
 6. Merhaba Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.
 7. PDesigner için yapılmış, farklı data tipleri içeren, tablolu yapıyı kullanan reçete demosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. PDESIGNER_RECETE_YENI_TABLO.rar
 8. GMT macrolarına maalesef hakim değilim. data alanını tek macro yazarak transfer edebişleceğim bir örnek paylaşırmısınız? Birden çok datayı aynı anda HMI tarafında nasıl reçete kayıt esnasında çekebilir ve reçete yükleme esnasında transfer edebilirim? Yukarıdaki belirttiğim adresleri macro ile reçeteye kaydedip sonra geri yükleme yapabileceğim bir örnek paylaşıabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
 9. PLC tarafında farklı adres bloklarını kullandığınız için standart komutlar Current Recipe üzerinden gönderme yapmayacaktır. Data transfer sıralı adrese gönderim yapar. Çözüm olarak, oluşturduğunuz data alnını tek macro yazarak data transferi yapabilirsiniz yada birden çok data transferi kullanarak yapabilirsiniz.
 10. GMT tarafında farklı türdeki dataların bir arada reçetelenmesi yönünde bir çözüm yok mu? Makinayı bu akşama kadar teslim etmliyim. Hertürlü desteğinize açığım. Teşekkürler.
 11. Sorulardaki adreslemeler SIEMENS plc adresleridir. Burası GMT plc forum sitesi. Kontrolkalemi forum sitesinden daha net cevaplar alabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/
 12. Merhabalar. GMTSuite programında hazırladığım programı HMI tarafında reçelendirmek ve bu reçeteleri "RecipeArea Wiev" elementi ile görüntülemek istiyorum Fakat karşılaştığım sorunları aşamadım Şöyleki GMTSuite tarafındaki Modbus adresleri ve data tipleri karışık olduğu için birtürlü reçeteye aktaramadım. 40001 ve 40002 Word tipi adresleri reçeteye alıyor ama diğerlerini alamıyorum. Bu dataları reçeteye almak ve "RecipeArea Wiev" elementi ile gösterecek program için yardım rica ediyorum. GMTSuite tarafındaki Modbus adresleri ve data tipleri şu şekilde = 40001
 13. Malikenes teşekkür ederim, 1000'e bölünce oldu. geri sayımı da ancak bu işlemden sonra yaptırabildim.
 14. Sıkıştırılmış dosyayı direkt olarak program içerisinde açamazsınız. Programı öncelikle sıkıştırılmış dosyadan ayıklamanız gerekir. Sonra örnekte Zaman ile Örnekleme seçilmiş. Onu ekte gördüğümüz sayfada Tetikleme ile Örnekleme olarak değiştireceksiniz. Tetikleme durumunu da seçeceksiniz. Aşağıda Tetikleme Adresi aktif olacak. Oradan Plc Adresini seçebilirsiniz. Yan tarafında ise opsiyonel olarak seçebildiğiniz duraklama ve silme adresleri var. Onun için bilmeniz gereken duraklama adresinin bir fazlası olan adresi silmek için kullanırız. Örn: LB0 duraklama adresi iken, LB1 silme adresidir.
 15. PLC de timer sayma değerini 1000' e bölmelisiniz.
 16. Öncelikle merhaba, ben bir görev drone'u yapmaya çalışıyorum. Gerçekleştireceğim görev 330ml'lik dolu bir su şişesini belirlenen alana bırakmak. Aklımdaki görev mekanizmasında şişenin konulacağı haznenin alt kapatlarını servo motor ile açıp kapatmak gibi bir fikir var. Ancak nasıl bir devre kurmalıyım, nasıl bir servo seçmeliyim bilmiyorum. Arduino üzerinden kodlama yapmayı planlıyorum. Daha önce böyle bir proje yapmış olan ya da bilgi sahibi olan kişiler cevap verebilirse çok sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim...
 17. Merhabalar; Gmt suit'te çalıştığım projemde TON tipi timer içeriğini (saniye) okuyacağım sayaç adresini HMI'ın adres tag listesine ekleyerek okumak istiyorum. Süre değerini saniye saniye artacak şekilde görmek istiyorum fakat, saniyeden daha küçük değerler de görülüyor. HMI dan veri ayarlarını değiştirip tek haneye düşürdüm fakat bu sefer ** göründü. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardım lütfen. 10 saniye olarak ayarladığım timer süre değeri timer on konumunda iken sayaç adresinden saniye saniye artan bir değer olarak okunabilmelidir diye düşünüyorum. Teşekkürler.
 18. Hmi da tanınladığın adresle gmt suite programındaki timer ın süre giriş adresi aradında bir uyumsuzluk olabilir. Hmi a adres tag eklerken gmt suitten adres adını kopyala, yapıştır. Hmi adres tag eklemede veri tipi ayarlarının doğru yapılması gerekir. Aklıma gelenler bunlar.
 19. Tork değil hızlı sayıcı mantığı normalde plc yapılacak inverterle olurmu sensör masura nin çapı büyüdükçe hızını düşürecek
 20. Zannımca Tork Kontrolü yapmayı planlıyorsunuz. Konu ile makale yayınlanmış. Paylaşıyorum.
 21. İyi çalışmalar bobin sarmak için devir kontrolü yapmak istiyorum Masura karşında sensörle dönüş turunu sayıyor aynı zamanda masura büyüdükçe haliyle çap büyücek set değerine sabit tutacak hız bilgisini inverter le yapmayı düşünüyorum böyle bir parametre si varmı yardımı ci olurmusunuz
 22. Merhabalar, Bende aynı konu hakkında bilgi rica ederim. Ben gerekli uygulamayı simülasyonda gerçekleştirebiliyorum lakin HMI ve PLC arasında bu durum gerçekleşmiyor. PLC den ilgili sinyal geliyor ancak HMI tarafında gerekli grafik durdurma işlemi gerçekleşmiyor. Bununla birlikte start sinyali gelmeden de grafik çizme işlemi devam ediyor. Örneği incelemek istedim lakin açamadım sanırsam bazı dosyaları eksik olabilir. Konuyla ilgili yardımlarınız rica ederim.
 23. Earlier
 24. Hayır Enda cihazı var bu cihazda bir yerin hem nem hem de sıcaklık parametrelerini okutabiliyorsunuz. Bu cihazı kullanarak oransal vanaya komut vermek istiyorum. Şöyle ; Sıcaklık set değerim 25 olsun bu cihaz sıcaklık değerini okuyacak bende bu değer 25 dereceye gelene kadar oransal olarak odaya buhar vereceğim. Set değerine geldiğinde buhar kapanacak.
 25. Yaman Baş

  Modbus TCP

  Teşekkür ederim. Problemi register adresine 1 offset vererek çözdüm. 51E(1310) yerine 51F(1311) adresini okutarak değer aldım. Bazı programlarda gerçek adres yerine bir arttırılmış adres kullanmek gerekebiliyor . Ya da en azından benim kullandığım plc de değişik programlarla çalıştığımda böyle oluyor. Aynı problemle yüzleşebilecek olanlar için aşağıdaki bilgileri veriyorum. HMI -> Modbus TCP - 192.168.0.200 - 502 port PLC -> Modbus TCP Slave - 192.168.0.250 - 502 port aşağıdaki şekilde PLC deki 1310 adresli register deki değeri okuyabildim ,
 26. malikenes

  Modbus TCP

  Gerektirmiyor. Ama ben ver tipi nedir sorumu yineliyorum? Zira deneyerek sonuca varmanız zor olur. Bir de PLC nin protokolünün de Modbus TCP olması gerekmiyor mu? Sizin ayarlarda Modbus TCP Slave ayarlı. Oraya bir odaklanın.
 27. Yaman Baş

  Modbus TCP

  Veri tipi DINT. 4X dahil tüm adres tiplerini denedim. PLC adres tiplerinde '[16] Server not ready' ya da '[2] PLC No response 00-01-3' hatası veriyor. Ama kablo, adres port numarasında herhangi bir hata yok. Aynı ayarlarla Modbus Poll haberleşip oda sıcaklığı değeri olan 25,1(251) değerini okuyor. HMI direk PLC bağlantısında crossover kablo gerektiriyor olabilir mi ??
 28. malikenes

  Modbus TCP

  51E(1310) nolu adrese sahip verinin cinsi nedir? word, integer, real?
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...