Jump to content

malikenes

Members
 • Content Count

  212
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

malikenes last won the day on November 4

malikenes had the most liked content!

Community Reputation

21 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Seçmiş olduğunuz grafik tek durumlu. Çift durumlu olan bir grafik seçmelisiniz.
 2. PLC de bir adrese yazmak diye bir şey yok. Zegbee basitçe şunu yapıyor. Bir PLC ile bir HMI yı RS485 üzerinden kablolu olarak haberleştirelim. Haberleşme ayarları 9600-8-none-1 şeklinde olsun ki bu ayarlar GMTCNT de default ayarlardır. Öncelikle bu şekilde kablolu olarak haberleştşrmede başarılı olalım. Sonra haberleşme kablosunu ortanan 2 ye keselim. Elimizde 2 şerli 2 kablo ucu olur. Bu uclardan bir çiftini bir Zegbee ye, diğer çifti de öbür Zegbee ye doğru bir şekilde bağlayalım. Zegbee ler mutlaka fabrika ayarlarında olsun. Bu şekilde haberleşme gerçekleşir. Birebir haberleşme için default ayarlarda hiçbir değişikliğe gerek yoktur. Daha fazla ayar için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
 3. malikenes

  BARKOD SCANER

  Evet bu gibi ürünlerle haberleşmek mümkün. Haberleşme protokolü önemli. GMTCNT ürünler seri portlardan Modbus RTU ve Modbus ASCII yi, Ethernet portundan da Modbus TCP yi destekler. Bu protokollerle sahip her ürünle haberleşirler.
 4. PLC tarafında bir registerın içine geçmek iatediğin zamanda geçmek istediğin sayfa numarasını yazıyoruz. Ardında da aşağıdaki sayfadakileri uyguluyoruz.
 5. GMT servo motorları auto tune yapmadan kullanınız. Ürünü ilk aldığınızda fabrika ayarlarına dönmenizi tavsiye ederim. PC yazılımına neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Cihazın üzerinden ayarlamaları yapabiliyırsunuz.
 6. malikenes

  Akış Efekti

  Örneği bilmem ama ayrı ayrı iki bileşende de LW0 adresini kullandım diyorsunuz. Değiştirin adresleri.
 7. malikenes

  VNC Viewer

  Öncelikli olarak yerel ağınızdan VNC ile bağlanmayı deneyin. Bunda başarılı oldunuz mu?
 8. Önce PLC leri masa başında kablo ile bağlayıp haberleştirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra da kabloları çıkarıp her bir PLC ye ayrı ayrı 1 er adet zegbee takıyoruz. Haberleşme ayarları 9600-8-none-1 şeklinde olursa ayarlamalarla uğraşmamış oluruz. Sadece 2. ve 3. zegbee ye 2 ve 3 olarak id vermemiz gerekir. Youtube kanalında zegbee ayarı ile ilgili bir video var diye biliyorum. İzlemeni tavsiye ederim. Kolay gelsin.
 9. Açılış değeri 4095 olmalı.
 10. malikenes

  VNC Viewer

  Bu makaleyi okudunuz mu?
 11. 6 yı +In girişine GND yi Güç kaynağının - ucuna şeklinde değiştirin.
 12. PC de yazılacak bir yazılım seri portlar üzerinden ya da ethernet portu üzerinden PLC deki tüm verilere erişip okuma yazma yapabilir. Açık kaynaklı test yazılımları internette rahatlıkla bulunabilir. Bunlardan esinlenebilirsin. Yine bu forumda ethernetten veri okumak için örnek bir C yazılımı da mevcut.
 13. Öncelikle 24V DC bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Güç Kaynağının + ucu 1 numaraya Güç kaynağının - ucu PLC nin +In girişine PLC nin GND ucu 6 numaraya bağlanmalıdır.
 14. If your GLC396T plc is programmed in GMTSoft editor, you can not upload project from PLC. Because this function is not included GMTSoft editor. There is nothing to do.
 15. Aşağıya iki PLC' nin RS485 üzerinden haberleşmesine ilişkin temel ayarlar yapılmış iki program ve temel ayarlarının resimlerini ekliyorum. İki ya da daha fazla PLC' nin aynı ortamda olmadığı durumlarda birbirleri arasında veri alış verişine ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda çözüm böyle olur. master.gpf slave.gpf
×
×
 • Create New...