Jump to content

malikenes

Moderators
 • Content Count

  138
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

malikenes last won the day on April 3

malikenes had the most liked content!

Community Reputation

17 Good

5 Followers

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. İyi düşünmüş ve güzel bir çözüm bulmuşsun. Tebrikler.
 2. Aynı hatta sadece 1 tane master cihaz bağlanır. Fiziksel olarak bağlayıp farklı zamanlarda sorgu yaparsanız da olur. Bu durumda birisinin manuel olarak sorguyu durdurması gerekir. HMI da timer ın sorgu yapmasını şarta bağlarsan şartın sağlanmadığı durumlarda sorgu yapmaz, siz de kalibrasyon işlemini yaparsınız. Sorguyu durdurmak için Tetikleyiciyi Register adres ile seçip, Ardından bir tetkleyici adresi de manuel olarak 1-0 yaptığınızda sorguyu çalıştırıp durdurabilirsiniz. Umarım faydalı olur.
 3. 5000 sağa dön demek ise - 5000 sola dön demektir.
 4. Şayet gelen bilgi ve analog giriş seçimleri doğru ve 0...10V ise bağlantı da doğrudur.
 5. 40A' nın ön resmini daha ayrıntılı gönderir misin? Yazılar okunmuyor.
 6. Bağlantını mA e göre konfigürasyonu ise V a göre yapmışsın.
 7. Başka bir platformda da yazmışsınız Mushviq Akperov, orada sorununuzu program 6 ay önce çalışıyordu şimdi çalışmıyor demişsiniz. Ve sonrasında da küme fonksiyonları silinmiş ekleyince sorunum çözüldü diye eklemişsiniz. Bu beta versiyonunda yapılan güncellemelerden kaynaklanabilir mi sayın Hansem? Küme fonksiyonlarında bir iyileştirme yaptığınızı hatırlıyorum sanki.
 8. Açılış değeri varsa her açıldığında o değerle başlar. Kalıcı olup olmaması farketmez.
 9. Bir network içindeki tüm cihazların birbirleri ile haberleşmesi gerekiyorsa en ideal yöntem ethernet üzerinden ModBus TCP haberleşmektir. Bunun için HMI nın ethernetli, PLC lerin de 396 ve yukarı model olması lazım.
 10. USB kablosu takıldığında PC yeni donanım bulundu demelidir. Bazı durumlarda PC, HMI ya başka bir ayıt olarak tanıyabilir. O durumda driver zoraki değiştirilmelidir.
 11. Kolay olanı HMI Master iki plc nin de slave olması.
 12. 396 ve 496 serisi ürünler Modbus TCP master ve slave olarak çalışabiliyor. Bu sebeple bu ürünler uzak I/O olarak kullanılabilmektedir.
 13. Donanım konfigürasyonunda Exp01_AO0_Val diye belirtilen bir değişken vardır. Onu haberleşmeye aç. Sonrada HMI dan yaz. Bu kadar. Ya da HMI' dan başka bir adrese bir değer yazıp, onu program içinde işleme tabi tutarak ta bir rakam elde edebilirsin. Bu rakamı da Exp01_AO0_Val değerine taşıyarak analog çıkış elde edebilirsin. Exp01_AO0_Val adı yazılım tarafından otomatik olarak atanan isimdir. Bunu da istediğin şekilde değiştirebilirsin.
 14. Donanım konfigürasyonundan çıkış tipi ve minimum ve maximum değerleri ayarlanır. Bu registerın alacağı değer çıkışı belirler.
 15. It is for PLC and mini PLC.
×
×
 • Create New...