Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 03/03/20 in all areas

 1. 3 points
  merhaba büyüktür komutu ile 7 den sonra 0 yada 1 eşitlemesi yaparak döngü sağlayabilirsin diye düşünüyorum.
 2. 2 points
  Her ikisi de kısıtlayıcı faktör. Mesela değişken kullanımı %100 olduğunda artık daha fazla değişken ekleyemezsiniz. Ancak değişken eklemeden program yazmaya devam edebilirsiniz.
 3. 2 points
  Merhaba, istediyiniz çıkışları içeren bir küme oluşturup, küme reset fonksiyonu ile hepsini birden rsetleye bilirsiniz.
 4. 1 point
  TB6600 sinyal girişi 5VDC, PLC sinyal çıkışı 24V. Bu nedenle bir gerilim düşürücü gerekiyor. TB6600 dokümanının 2. sayfasında 24V kullanıldığında 2K Ohm bir direnç önerilmiş. Kendi uygulamalarımda GMT396T ile TB6600 bağlantısında 2.2K Ohm 2W direnç kullandım. Bilginize.
 5. 1 point
  İyi günler, Plc olarak QP0 pulse ve QP3 yön çıkışıdır CH0 için ve çıkışlar 24Vdc PNP'dir. Step motor sürücüsüne bağlayacağınız direnç değeri sürücü üreticisine göre değişkenlik gösterebilir ve bunu sürücü üreticisi belirler misal bizim GMT markalı step motor ve sürücülerimizde direnç bağlamaya gerek yok. 24Vdc ve PNP verilerine göre uygun görülen direnci bağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.
 6. 1 point
  Merhabalar, benzer durumu yaşamıştım. Resetleyince sorun çözülmüştü. A. Elektriği kesin. PLC'ye 24 VDC gelmesi lazım bir voltmetre ile girişi ölçün. PLC ek modül takılı ise sökün yeniden takın. B. PLC'yi resetlemek için; * PLC'nin enerjisi kesilir. * PLC reset butonuna basılır. * Butona basılı durumdayken PLC'ye enerji verilir. 1.Bu durumda yaklaşık 10 saniye içinde kırmızı uyarı ledi yanıp sönmesi için beklenir. 2.Bu süre sonunda buton bırakılır. Bu işlem sonunda PLC network şifresi 1234 değerine döner, IP ve DNS ayarları otomatik hale dönmüş olur. PLC içerisine yüklenmiş olan ladder program veya diğer ayarlar silinmez. C. Sorun devam ediyor ise; Gmtsuite Menüde Konfigürasyonda 396T seçili olduğunu teyid edin. Menüden cihazlara tıklayın. EKLE yapın. (Ethernet kablosu ile bağlantı yapıyorsanız kablonun sağlam olduğunu kontrol edin) USB ile bağlantı için bir driver yüklenmesi gerekiyor. http://gmtcontrol.com/tr/yuklemeler/yazilimlar.html den yazılımı yükleyin. Dikkat : driver yükleyince bilgisayarın kapatılıp açılması tavsiye edilir. D. Hala sorun devam ediyor ise firmayı arayın. Kolay gelsin.
 7. 1 point
  PLC ye bağlanıp program yüklediğinizde GMTSuite programının sağ alt köşede tüm bilgiler görülmektedir.
 8. 1 point
  merhaba, şartlarına uyarsa aşağıdaki gibi yanyana ekleyerek daha az satır oluşturabilirsin kolay gelsin.
 9. 1 point
  Merhaba, GMTSuite PLC Editör Programı için sorunuzun yanıtı aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi ilgili seçim yaptığınız HSC kanalının meşgul registerını ladder programınız da istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
 10. 1 point
  Merhabalar GMT PLClerin direk acil stop girişi var mı elimde GMT 196-R PLC var. Acil stop girişi mevcut mudur? Programda her satıra yazmak istemiyorum.
 11. 1 point
  PLC ile dahili sürücülü step motorun RS485 üzerinden pozisyon modunda çalışma örneğidir. IGSS_RS485_PLC.rar
 12. 1 point
  https://dosya.co/a7qv5ru33mn5/sifreli_sayfa_gecisi.rar.html Küçük bir örnek yaptım, linkden indire bilirsiniz, ama örnek V2.5`de yazılmış. 1,6 versiyonunda denemedim. Ancak register adresleri aynı olur diye düşünüyorum. LW10026 adresinde koydugumuz şifreyi LW9040 içerisine yazarsak sayfa geçişi yapa biliyoruz. Yani şifreyi istediyimiz zaman değiştire biliyoruz.
 13. 1 point
  İyi günler, Manuel kontrol için eklediğiniz plc programının görselini paylaşabilir misiniz. GmtSuit programındaki manuel hareket anlık hız değişimine olanak verir. Pozisyon set komutunun ise hız değerini değiştirip aynı pozisyon değeri için tekrar çağırırsanız onun da hızını değiştirmiş olursunuz. İyi çalışmalar.
 14. 1 point
  Merhaba, plc den puls gondererek yapabilirsin. Baska yollari da var , forumdaki ustadlar yardimci olacaktir. Puls gonderme secenegini kabaca aciklamak gerekirse, once servo motor surucusunden pul/dir modunu secmelisin. Surucunun girislerinden birini yön secimi icin secmen gerekir . Bu girise enerji gelirse bir yone gelmezse diger yone donecek. Surucuden sonra plc programinda puls gonderme komutlarini kullanabilirsin. Surekli puls gonderme ve rampali pals . Surekli pulsta, puls frekansi istenilen degere geldigi zaman surekli cikis verir. Rampali pulsta ise kalkis ve durus rampalarini , kalkis durustaki frekansi , sabit hizdaki frekans ve puls sayisini girebilirsin. Puls cikislari icin q0,q1,q2 yi kullanmalisin sende bir motor oldugu icin q0 yani kanal 0 isini gorur. Pals komutlari icin yukselen dusen kenar kullanman gerekir. Ornek 5 tur saga dondu ya , bu hareketin bittigini operandlar sekmesinde hso0 mesgul operandi var,bu bitten anlayabilirsin. Yani puls gonderirken bu bit 1 oluyor, puls gonderme isi sonlandiginnda 0 oluyor. Bu bitin dusen kenarini kullanabilirsin. Selamlar.
×
×
 • Create New...