Jump to content

VKU

Forum kullanıcıları
 • İçerik sayısı

  31
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

1 Neutral

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. VKU

  IO-Link

  Sick marka sensör ve aktüatörlerde IO-Link protokolü ile veri aktarıyorlar. GMTCNT HMI'lerin bu protokol desteği mevcut mudur? Yok ise planlanmakta mıdır? Bknz. http://blog.wago.com.tr/io-link-hakkinda-bilmeniz-gereken-6-bilgi/ İyi Çalışmalar.
 2. VKU

  GMTSuite Komut Ekleme

  Emre Bey, satır kopyalama ve yapıştırma da işimizi kolaylaştırır. GMTsuite güzel bir yazılım, geliştirmesi için açılacak platforma önerileriyle katkıda bulunmak isteyen bir çok kardeşimizin olacağını düşünüyorum. Ayrıca her ana bölümün altına sık sorulan sorular (SSS) bölümünü eklemek de faydalı olacaktır. İyi Çalışmalar.
 3. VKU

  IP Port

  IP2 portuna bir START düğmesi bağladım. Çevrim içi simülasyonda F0, F1 ve Nrm ne anlama gelmektedir? MB1 set etmek için IP2'de hangi tuşa basacağım? İyi Çalışmalar.
 4. Merhabalar, HMI'deki bazı değişken değerlerini belirli bir koşul oluştuğunda (örn. faal. başlangıcı/bitimi, başlangıçtaki sıvı miktarı, kalan sıvı miktarı vb.) makro içinden USB belleğe yazdırmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler, İyi Çalışmalar.
 5. VKU

  HMI lokal değişkeni PLC değişkenine makro ile yazmak

  Emre Bey, çok teşekkür ederim. İkinci yöntemi kullanıyordum. timer sayısı artınca makroya toplamak istedim.
 6. Merhabalar, HMI'de bulunan bir değişken değerini HMI'deki bir başka değişkene aşağıdaki gibi yazdırabiliyorum. short buf[2] = {0}; ReadLocal("LW", 2002, 2, (void*)buf, 0); WriteLocal("LW", 600, 2, (void*)buf, 0); Ancak, LW2002'de bulunan lokal değişken değerini (5.2706) PLC ye yazdırmak ile ilgili örneğe ihtiyacım var. Bunun için makro'da en altta bulunan parameters bölümüne aşağıdaki satırı ekledim. Datatype paramname PLC no. PLC adres Adres Word Optmode Array double param1 0 4X 2027 4 R/W No Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar.
 7. VKU

  GMTSuite işlevlere ilaveler

  Merhabalar, GMTSuite Ladder editörde; + Çalışma sayfasının boyutunu değiştirme, + mail gönderme özelliği, /* eğer makro ile yapılabiliyor ise örnek kod */ + Satır kopyalama ve yapıştırma ilavesinin tahmini zamanı belirli midir? İyi çalışmalar.
 8. VKU

  Aç/Kapa ve Acil Stop Anahtarları

  Otomasyon panosuna Emas marka aç/kapa ve Acil Stop butonu bağladım. Set ile mühürleme ve klasik mühürleme ile MB0 olarak tanımladığım bit türü bellek değişkenini aktif edemedim. Bu değişkeni HMI üzerinden tanımladığım bir başka değişken ile aktif edebiliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.
 9. VKU

  Seviye Sensörü Bağlantısı

  Merhabalar, kullandığım seviye sensörü bağlantısında cihazın NO veya NC seçimine bağlı olarak; https://www.baumer.com/de/en/product-overview/process-sensors/level-measurement-/level-switch-/high-temperature-hygienic-applications/lffs/p/medias/__secure__/Baumer_CleverLevel-LFFS_MA_EN_1706_11109132-07.pdf?mediaPK=8852796080158 sayfa 7'de, +24VDC, -24VDC ve Output ucu kullanılıyor. NO bağlantıya göre +/-24VDC irtibatladım. Cihaz çalışınca hertz olarak bir sinyal döndürüyor. GMT396T IP 1'e OUTPUT ucunu irtibatladım. 0-10 Hz. arası bir bilgi dönüyor. "Bu değer çok daha fazla olmalı", diyor üretici firma. Bağlantıyı GLC_TR dokümanı, sayfa 8'deki girişlere fotosel bağlanmasına göre yaptım. PLC'de input portlarını npn bağlantıya göre yaptım. Yani COM +. HSC0'da IP1 kullandığıim için "Tek Kanal B" seçtim. Hesap periyodu 1 ms. Başka bir düzenleme yapmama gerek var mıdır? Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar.
 10. VKU

  Yaprak Röle Selonoid Valf Bağlantısı

  Teşekkür ederim.
 11. VKU

  Yaprak Röle Selonoid Valf Bağlantısı

  Bilgilendirmeniz doğrultusunda çizimi güncelledim. sensörden okunan_ısı (örn. 27.0), belirlenen azami_ısı değerinden (örn. 26.0) büyük olduğunda NC özellikli valfı aktif etmek istiyorum. 88R QP4 çıkışını kullanıyorum. Bu kısım için örnek Ladder yazabilir misiniz? Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.
 12. VKU

  Yaprak Röle Selonoid Valf Bağlantısı

  Teşekkür ederim. Çizimi aşağıdaki gibi güncelledim. İyi Çalışmalar.
 13. Merhabalar, PLC bağlantıları hakkında bir bölüm bulamadığım için konuyu buraya açtım. 24VDC ile çalışan bir selenoid valfi, 24VDC/24VDC (TOS 24VDC 24VDC2A) bir yaprak röle aracılığı ile 88R QP4 üzerinden kontrol edeceğim. Aşağıdaki bağlantı doğru mudur? Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar. Yaprak röle bağlantı şeması ektedir.
 14. VKU

  VNC İşlevi şifrelerin izahı

  GMT.GOP HMI yazılımında menüde Help'de, "New Functions of GOP HMIware .. "dokümanında VNC ile bir bölüm yer almaktadır. LB 9290 aktif hale getirilerek VNC işlevi kullanılabilmektedir. Dokümanda yer alan "mask user operation", "operation password" ve "inquiry password" ibarelerinin anlam ve kullanımı ile ilgili bilgi verebilir misiniz? İyi Çalışmalar.
 15. VKU

  Hex değerin HMI'de kullanımı

  Macro ile çalıştırdım. Teşekkür ederim.
×