Jump to content

VKU

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. VKU

  GOP43-070ETE MAC adresi

  Teşekkür ederim.
 2. VKU

  GOP43-070ETE MAC adresi

  GOP43-070ETE MAC adresini nasıl öğrenebilirim. Teşekkürlerimle.
 3. VKU

  DC Motor Sürülmesi

  396T ile anılan dc motor sürmenin başka bir yolu mevcut mudur? Teşekkürlerimle.
 4. Merhabalar, Elimde ElectroCraft E240 DC motor (VMax 60VDC, I Boşta 0.2A, IMax 12.5A, 1,69Nm tork, boşta RPM 2186) bir motor ile Pololu PL1456 24V 23A Yüksek Güçlü DC motor sürücüsü mevcut. PWM girişi ve DIR girişi mevcut. Önce Arduino'da bir deneme yaptım. Arduino PWM üretici ile registerleri kullanarak kullanıcı tarafından verilen RPM değerini ilişkilendirip PWM puls ürettirdim. Ardunio'da motoru istenen RPM'de döndürebiliyorum. Bu çalışmadan amacım elde ettiğim bilgi ile 396T 'de Kanal 0 üzerinden PWM üretip motoru verilen RPM kadar döndürmek idi. PLC'de Hedef Frekans ile Puls Adeti ilişkisini Linear Fonk. ile X ekseninde 0, RPM, 1600 (düşük değer seçtim), Y ekseninde 0, Hedef Frekans ve 20000 Hz olarak seçtim. Sonra da 5000Hz yaptım. Ancak, RPM 500 verdiğimde Digital Hız Ölçer ile 870 RPM ölçüyorum. Frekans ve puls sayısı ile oynasam da benzer RPM değerini elde ediyorum. Sanırım en temelde bir şeyi yanlış yapıyorum. Soru 1. Frekans ile Puls sayısı arasında bir ilişki var mıdır? Soru 2. Motoru PULS ÇIKIŞI (Hİ) ile çalıştırıp, Reset Mot. ile durduruyorum. Bu işlem doğru mudur? Soru 3. Verilen RPM uygun PWM değerini oluşturup, DC motoru kontrol kartının PWM girişine bu değeri vermenin daha uygun bir yolu var mıdır? Not : Bu işlemi başarabilirsen Motor üzerinde bulunan digital artırımlı encoder ile çalışma yapıp yük altında oluşabilecek RPM düşüşlerinde PID ile istenen RPM uygun çalışmak nihai hedefim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 5. VKU

  IO-Link

  Sick marka sensör ve aktüatörlerde IO-Link protokolü ile veri aktarıyorlar. GMTCNT HMI'lerin bu protokol desteği mevcut mudur? Yok ise planlanmakta mıdır? Bknz. http://blog.wago.com.tr/io-link-hakkinda-bilmeniz-gereken-6-bilgi/ İyi Çalışmalar.
 6. Emre Bey, satır kopyalama ve yapıştırma da işimizi kolaylaştırır. GMTsuite güzel bir yazılım, geliştirmesi için açılacak platforma önerileriyle katkıda bulunmak isteyen bir çok kardeşimizin olacağını düşünüyorum. Ayrıca her ana bölümün altına sık sorulan sorular (SSS) bölümünü eklemek de faydalı olacaktır. İyi Çalışmalar.
 7. VKU

  IP Port

  IP2 portuna bir START düğmesi bağladım. Çevrim içi simülasyonda F0, F1 ve Nrm ne anlama gelmektedir? MB1 set etmek için IP2'de hangi tuşa basacağım? İyi Çalışmalar.
 8. Merhabalar, HMI'deki bazı değişken değerlerini belirli bir koşul oluştuğunda (örn. faal. başlangıcı/bitimi, başlangıçtaki sıvı miktarı, kalan sıvı miktarı vb.) makro içinden USB belleğe yazdırmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler, İyi Çalışmalar.
 9. Emre Bey, çok teşekkür ederim. İkinci yöntemi kullanıyordum. timer sayısı artınca makroya toplamak istedim.
 10. Merhabalar, HMI'de bulunan bir değişken değerini HMI'deki bir başka değişkene aşağıdaki gibi yazdırabiliyorum. short buf[2] = {0}; ReadLocal("LW", 2002, 2, (void*)buf, 0); WriteLocal("LW", 600, 2, (void*)buf, 0); Ancak, LW2002'de bulunan lokal değişken değerini (5.2706) PLC ye yazdırmak ile ilgili örneğe ihtiyacım var. Bunun için makro'da en altta bulunan parameters bölümüne aşağıdaki satırı ekledim. Datatype paramname PLC no. PLC adres Adres Word Optmode Array double param1 0 4X 2027 4 R/W No Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar.
 11. Merhabalar, GMTSuite Ladder editörde; + Çalışma sayfasının boyutunu değiştirme, + mail gönderme özelliği, /* eğer makro ile yapılabiliyor ise örnek kod */ + Satır kopyalama ve yapıştırma ilavesinin tahmini zamanı belirli midir? İyi çalışmalar.
 12. Otomasyon panosuna Emas marka aç/kapa ve Acil Stop butonu bağladım. Set ile mühürleme ve klasik mühürleme ile MB0 olarak tanımladığım bit türü bellek değişkenini aktif edemedim. Bu değişkeni HMI üzerinden tanımladığım bir başka değişken ile aktif edebiliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.
 13. Merhabalar, kullandığım seviye sensörü bağlantısında cihazın NO veya NC seçimine bağlı olarak; https://www.baumer.com/de/en/product-overview/process-sensors/level-measurement-/level-switch-/high-temperature-hygienic-applications/lffs/p/medias/__secure__/Baumer_CleverLevel-LFFS_MA_EN_1706_11109132-07.pdf?mediaPK=8852796080158 sayfa 7'de, +24VDC, -24VDC ve Output ucu kullanılıyor. NO bağlantıya göre +/-24VDC irtibatladım. Cihaz çalışınca hertz olarak bir sinyal döndürüyor. GMT396T IP 1'e OUTPUT ucunu irtibatladım. 0-10 Hz. arası bir bilgi dönüyor. "Bu değer çok daha fazla olmalı", diyor üretici firma. Bağlantıyı GLC_TR dokümanı, sayfa 8'deki girişlere fotosel bağlanmasına göre yaptım. PLC'de input portlarını npn bağlantıya göre yaptım. Yani COM +. HSC0'da IP1 kullandığıim için "Tek Kanal B" seçtim. Hesap periyodu 1 ms. Başka bir düzenleme yapmama gerek var mıdır? Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar.
 14. Bilgilendirmeniz doğrultusunda çizimi güncelledim. sensörden okunan_ısı (örn. 27.0), belirlenen azami_ısı değerinden (örn. 26.0) büyük olduğunda NC özellikli valfı aktif etmek istiyorum. 88R QP4 çıkışını kullanıyorum. Bu kısım için örnek Ladder yazabilir misiniz? Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.
×
×
 • Create New...