Jump to content

VKU

Members
 • Content Count

  73
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

VKU last won the day on April 5 2020

VKU had the most liked content!

Community Reputation

5 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. c alt programı kullanarak 0..5 (yani 6 adet rakam üret) /* Intializes random number generator */ srand(time(NULL)); /* bir sayı üret */ sayi=rand()%6; sayi değişkenini GMTSUITE Operandlar bölümünde WORD olarak tanımlayın. Aşağıdaki örnek 2 sn. de bir 0 ila 5 arasında random rakam üretiyor. Sonra tetiklemeyi nasıl yapılacak ise ardından bu alt programı çağırın. Her seferinde 0..5 arasında bir değer dönecek. IF cümlecikleri ile bu değer kullanılabilir. Not : Çevrim dışı Simulasyon ile denedim. ANSI C deki mod işlevinin gmtsuite de farklı bir
 2. Aşağıdaki linkdeki gibi çalıştırdım. Belki işinize yarar.
 3. VKU

  MQTT GMT PLC

  PC'de mosquitto broker çalışıyor. PLC IP 192.168.0.55, PLC adı PLC1 iken --varsayımsal topic adı ile-- cmd'de; mosquitto_sub -h 192.168.0.55 -p "1234" -t "START" (ayrıca PLC1/START ile de denedim) Error: Hedef makine etkin olarak reddetti­ğinden bağ­lantı kurulamadı. hatası döndü. Anaconda Sypder'da; from PyQt5 import QtCore, QtGui, QtWidgets import paho.mqtt.client as mqtt def on_connect(client, userdata, flags, rc): # The callback for when the client connects to the broker print("Connected with result code {0}".format(str(rc))) # Print result of connec
 4. VKU

  MQTT GMT PLC

  Hanifi Bey, yardım menüsünde işlemin nasıl yapılacağını buldum. 396T ve PC arasında zaman kısıtı olmadan kullanım mümkün müdür? Teşekkürlerimle.
 5. VKU

  MQTT GMT PLC

  Hanifi Bey, GMTSuite'de MQTT server adını PC deki ile nasıl değiştirebilirim. PLC'de subs./publ. tanımlama ve değişkeni pub. yapmak için hangi işlemleri yapmalıyım. Teşekkürlerimle.
 6. VKU

  MQTT GMT PLC

  Merhabalar, Mqtt protokolünü biraz inceledim. Kullanışlı gözüküyor. 396T'da bir subscribe/publish client oluşturup, Ethernet üzerinden PC deki Mosquito Broker aracılığı ile Pyton'da hazırladığım GUI'ye bir kaç veri aktarabilir miyim? Örneğin, motor ON/OFF, sensör değeri vb. Teşekkürlerimle.
 7. 1 faz GSSF-L1 Servo sürücü (400 W motor) ile PLC bağlantısında; Servo AIN1 (Analog Input)-19 --> PLC Analog +OUT Servo Aktif-8 --> PLC Digital Çıkış (örneğin QP3) Servo GNDA-21 --> PLC Analog GND yaptım. Ancak Emre Beyin pdf dokümanını incelememe rağmen Servo COM1(pin2) --> PLC (24 VDC girişte) VCC mi yoksa GND ucuna mı bağlanmalı, netleştirir misiniz. Teşekkürlerimle.
 8. Merhabalar, Ucuz bir HMI için sadece seri haberleşme yapan Nextion kullanılabilir. Ancak çabuk arızalanıyorlar. endüstriyel uygulamalar için dikkat etmek lazım. Arduino da Modbus kullanımı için Mega tercih edilmeli, UNO kilitleniyor. Kod içinde delay kullanılmamalı. Örnek Arduino kodu ek'tedir. Arduino-ModbusrtuMaster-1.txt
 9. Selam, QP1 den dc motor sürücüsüne dutycyle ile PWM gönderiyorum. Offine çalışmada, bir kaç derleme sonrası aşağıdaki hatayı aldım. Yardımcı olur musunuz?
 10. Öğretici Projeler Bölümüne; mevcut projeye ilave olarak oluşturulacak bir veya birkaç yeni senaryoya uygun olarak, PLC'nin temel fonksiyonlarını içeren örnekler verilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Bu hem PLC hem HMI özellikli olabilir. Aslında, yardım dokümanında da fonksiyon veya birlikte çalışacağı fonksiyonlar ile PLC için bir çözüm de gösterilebilir. İlişkili fonksiyondan bu proje/ler sayfasına bağlantı konulabilir. Öğretmen okulundan bir arkadaşım toplulumuzun %85 oranında görsel temelli öğrenmeyi tercih ettiğini söyledi. İyi Çalışmalar dilerim.
 11. PLC ile ilgili bazı pdf ve video kaynakların listesi aşağıdadır. pdf dokümanlarda başka markalar olsa da temelini bu kaynaklardan öğrendikten sonra GMTSuite yardım dokümanı ile ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi düşünüyorum. PLC Programlama Teknikleri : http://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/files/074/Plc.pdf PLC Programlama : http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Plc%20Programlama.pdf PLC ye Hazırlık : http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Plc%20ye%20Haz%C4%B1rl%C4%B1k.pdf PLC ile Ünite Kontrolü : http://www.megep.meb.gov.tr/mte_progr
 12. TB6600 sinyal girişi 5VDC, PLC sinyal çıkışı 24V. Bu nedenle bir gerilim düşürücü gerekiyor. TB6600 dokümanının 2. sayfasında 24V kullanıldığında 2K Ohm bir direnç önerilmiş. Kendi uygulamalarımda GMT396T ile TB6600 bağlantısında 2.2K Ohm 2W direnç kullandım. Bilginize.
 13. Merhabalar, benzer durumu yaşamıştım. Resetleyince sorun çözülmüştü. A. Elektriği kesin. PLC'ye 24 VDC gelmesi lazım bir voltmetre ile girişi ölçün. PLC ek modül takılı ise sökün yeniden takın. B. PLC'yi resetlemek için; * PLC'nin enerjisi kesilir. * PLC reset butonuna basılır. * Butona basılı durumdayken PLC'ye enerji verilir. 1.Bu durumda yaklaşık 10 saniye içinde kırmızı uyarı ledi yanıp sönmesi için beklenir. 2.Bu süre sonunda buton bırakılır. Bu işlem sonunda PLC network şifresi 1234 değerine döner, IP ve DNS ayarları otomatik hale dönmüş olur. PL
 14. VKU

  vnc

  Benzer bir sorunu ben de yaşamıştım. Servis sağlayıcım ile telefon ile görüştüğümde (Uydu.net) sabit IP olması halinde Port Yönlendirebilme yapılabildiğini öğrendim. Sizde bir sorun isterseniz.
×
×
 • Create New...