Jump to content

VKU

Members
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

VKU last won the day on June 12

VKU had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Aynı hatta sadece bir adet master bağlantısını yapmak için Pakosan PN901/10 enversör şalter aldım. Şemadaki gibi bağladım. Şalter 1 durumunda iken PLC ve HMI hattında, 2 durumunda iken ise RS485 ve PC hattında modbus aktif oluyor. Bu şekilde sorunu çözdüm. Teşekkürlerimle.
 2. Merhabalar, GMTCNT HMI'de (Master) modbus üzerinden irtibatlı iki adet sensörüm (Slave) var. Bunlar Proses başlamadan PC üzerinden özel bir yazılım ile kalibre edilmeleri gerekiyor. Sensörleri çıkartıp kurduğum modbuslı bir sistem ile kalbre ediyordum. Ancak, bu yeniden bağlantılarda sıkıntılar yaratabiliyor. Bu nedenle HMI, PLC modbus hattına PC ye bağladığım RS485 USB dönüştürücüyü de bağladım. * HMI çalışınca yaklaşık 10 kadar timer devreye girip iki sensörden gelen bazı değerleri 5-10 sn. aralıklarda alıyorlar. Kalibrasyon yapmak istediğimde timerlar da devrede olduğu için PC deki yazılım sorun çıkartıyor. Özet olarak; * Kalibrasyon anında, HMI, PLC ve PC (rs485 dönüştürücü) modbus hattı devrede olacak ancak timerları durdurmak istiyorum. Böylece timerlar ile sensörlerden veri okunmayacak. Sadece PC deki özel yazılım devrede olacak. Sonra timerlar yeniden çalışacaklar. Timer durdurup yeniden çalıştırmak için bir örnek verebilir misiniz. Teşekkürlerimle.
 3. VKU

  CPU_OSC_1MS kullanımı

  Uyguladım. Faydalı oldu. Teşekkür ederim.
 4. HMI+ PLC ile karıştıcı motorlu bir process kontrol ediyorum. HMI'de senkron motor aktif yapılınca çalışma saatini PLC'de kaydediyorum. Daha sonra geçen süreyi hesaplayıp HMI ekranına yansıtmak istiyorum. Modbus ile değişken kullanmasını biliyorum. Cpu_Osc_1ms özelliği kullanılarak elapsed time hesaplamak istiyorum. Cpu_Osc_1ms kullanımına bir örnek verirmisiniz. Sistem ortalama 1 nano saniyede tarama yaptığı için Osc kullanımının nasıl yapılacağını öngöremedim. Teşekkürlerimle.
 5. VKU

  GOP43-070ETE MAC adresi

  Teşekkür ederim.
 6. VKU

  GOP43-070ETE MAC adresi

  GOP43-070ETE MAC adresini nasıl öğrenebilirim. Teşekkürlerimle.
 7. VKU

  DC Motor Sürülmesi

  396T ile anılan dc motor sürmenin başka bir yolu mevcut mudur? Teşekkürlerimle.
 8. Merhabalar, Elimde ElectroCraft E240 DC motor (VMax 60VDC, I Boşta 0.2A, IMax 12.5A, 1,69Nm tork, boşta RPM 2186) bir motor ile Pololu PL1456 24V 23A Yüksek Güçlü DC motor sürücüsü mevcut. PWM girişi ve DIR girişi mevcut. Önce Arduino'da bir deneme yaptım. Arduino PWM üretici ile registerleri kullanarak kullanıcı tarafından verilen RPM değerini ilişkilendirip PWM puls ürettirdim. Ardunio'da motoru istenen RPM'de döndürebiliyorum. Bu çalışmadan amacım elde ettiğim bilgi ile 396T 'de Kanal 0 üzerinden PWM üretip motoru verilen RPM kadar döndürmek idi. PLC'de Hedef Frekans ile Puls Adeti ilişkisini Linear Fonk. ile X ekseninde 0, RPM, 1600 (düşük değer seçtim), Y ekseninde 0, Hedef Frekans ve 20000 Hz olarak seçtim. Sonra da 5000Hz yaptım. Ancak, RPM 500 verdiğimde Digital Hız Ölçer ile 870 RPM ölçüyorum. Frekans ve puls sayısı ile oynasam da benzer RPM değerini elde ediyorum. Sanırım en temelde bir şeyi yanlış yapıyorum. Soru 1. Frekans ile Puls sayısı arasında bir ilişki var mıdır? Soru 2. Motoru PULS ÇIKIŞI (Hİ) ile çalıştırıp, Reset Mot. ile durduruyorum. Bu işlem doğru mudur? Soru 3. Verilen RPM uygun PWM değerini oluşturup, DC motoru kontrol kartının PWM girişine bu değeri vermenin daha uygun bir yolu var mıdır? Not : Bu işlemi başarabilirsen Motor üzerinde bulunan digital artırımlı encoder ile çalışma yapıp yük altında oluşabilecek RPM düşüşlerinde PID ile istenen RPM uygun çalışmak nihai hedefim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 9. VKU

  IO-Link

  Sick marka sensör ve aktüatörlerde IO-Link protokolü ile veri aktarıyorlar. GMTCNT HMI'lerin bu protokol desteği mevcut mudur? Yok ise planlanmakta mıdır? Bknz. http://blog.wago.com.tr/io-link-hakkinda-bilmeniz-gereken-6-bilgi/ İyi Çalışmalar.
 10. Emre Bey, satır kopyalama ve yapıştırma da işimizi kolaylaştırır. GMTsuite güzel bir yazılım, geliştirmesi için açılacak platforma önerileriyle katkıda bulunmak isteyen bir çok kardeşimizin olacağını düşünüyorum. Ayrıca her ana bölümün altına sık sorulan sorular (SSS) bölümünü eklemek de faydalı olacaktır. İyi Çalışmalar.
 11. VKU

  IP Port

  IP2 portuna bir START düğmesi bağladım. Çevrim içi simülasyonda F0, F1 ve Nrm ne anlama gelmektedir? MB1 set etmek için IP2'de hangi tuşa basacağım? İyi Çalışmalar.
 12. Merhabalar, HMI'deki bazı değişken değerlerini belirli bir koşul oluştuğunda (örn. faal. başlangıcı/bitimi, başlangıçtaki sıvı miktarı, kalan sıvı miktarı vb.) makro içinden USB belleğe yazdırmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler, İyi Çalışmalar.
 13. Emre Bey, çok teşekkür ederim. İkinci yöntemi kullanıyordum. timer sayısı artınca makroya toplamak istedim.
 14. Merhabalar, HMI'de bulunan bir değişken değerini HMI'deki bir başka değişkene aşağıdaki gibi yazdırabiliyorum. short buf[2] = {0}; ReadLocal("LW", 2002, 2, (void*)buf, 0); WriteLocal("LW", 600, 2, (void*)buf, 0); Ancak, LW2002'de bulunan lokal değişken değerini (5.2706) PLC ye yazdırmak ile ilgili örneğe ihtiyacım var. Bunun için makro'da en altta bulunan parameters bölümüne aşağıdaki satırı ekledim. Datatype paramname PLC no. PLC adres Adres Word Optmode Array double param1 0 4X 2027 4 R/W No Teşekkürlerimle. İyi Çalışmalar.
 15. Merhabalar, GMTSuite Ladder editörde; + Çalışma sayfasının boyutunu değiştirme, + mail gönderme özelliği, /* eğer makro ile yapılabiliyor ise örnek kod */ + Satır kopyalama ve yapıştırma ilavesinin tahmini zamanı belirli midir? İyi çalışmalar.
×
×
 • Create New...