Jump to content

aboluk

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. aboluk

  Birden fazla CPU

  Merhaba, Elimde 8 adet PWM ile sürülmesi gereken dc ve step motorlar mevcut. Bu motorlara yetecek kadar HSO için 3 adet CPU ya ihtiyacım var. Sorum şu ki bu CPU ları birbirine nasıl bağlarım , ethernet ile mi yoksa rs485 ile mi? Bu haberleşmenin min. hızı ne olacaktır? Bilgi verebilir misiniz.
 2. Teşekkürler. Fakat anlamadığım şey bu işin içinde enkoder tam olarak nerede? Adım kaçırma gibi problemlere karşı nasıl önlem alınacak?
 3. Ayrıca artımsal enkoder yerine analog girişli mutlak enkoder ile de bu durumu gerçekleştirebilir miyim? Yani step motoru tam istedim konuma sürmeyi.
 4. Merhaba, Elimde sürücüsü ile birlikte bir step motor ve bir artımsal enkoder var. Bu cihazlar ile step motorun konumunu kontrol etmek istiyorum. Bu konuda hazır bloklar kullanılabilir mi? Örneğin yapmak istedigim şey: aynı servo motorda olduğu gibi 36° + yöne dön ya da 200° - yöne dön gibi.
 5. Merhaba, Elimde 496T CPU var. Bu cihaz A/B/Z faz NPN/PNP open collector dışında enkoderlerde hangi çıkış türlerini destekliyor? Ve bunları nasıl kullanabilirim? Bilgi verebilirmisiniz. Örn: sin/cos,SSI data line driver RS485,push pull/HTL ,RS422/TTL
 6. Merhaba, Pdesignerden tasarladığımız arayüzü GMTsuite simülatörü ile deneme şansımız olabilir mi? Aynı makina üzerinde yazılımlar arası böyle bir haberleşmeye imkan var mıdır?
 7. aboluk

  PID örnekleri

  Merhaba PID durum 20 ve 21 neyi ifade ediyor? Autotune yapmadan kp kd ve ki yi kendim girmeye çalıştım fakat pid fonksiyon kontağını açıp kapatmadan değiştirilen değerleri sisteme girdi yapmıyor. Ayrica kp kd ki değiştirdim. En sonunda yine başlangıç değerine getirdim ve başlangıçtaki outputu alamadım. Bunu nedeni nedir? Teşekkürler.
 8. aboluk

  PID örnekleri

  Çok teşekkürler.
 9. aboluk

  PID örnekleri

  Pid nin nasıl çalıştığı zaten yardim dosyasında anlatılıyor. Bu konuda örnek bir senaryo ile fonksiyonların açıklanması gerekir. Günlerdir bu iş ile uğraşıyorum fakat gmt nin kendi fonskiyonunu tam anlamıyla cozemedim. Bu nedenle kendim bir pid yazdım fakat yeterince hassas olmadi. Sizden isteğim açıklayıcı bir örnek. Teşekkürler.
 10. aboluk

  PID örnekleri

  PID konusuna yeni giriş yaptım. 2 ac motoru senkron sürmek, encoder bilgisine gore dışarıdan hareket ettirilen motoru stabile etmek ve sıcaklık kontrolü gibi konularda pid yapacağım. Gmt nin pid fonksiyonu bu konuda yeterli olur mu? Yeterli ise forumda ve sitede verilen yenipid_gmt.rar örneği çok zayıf , bu konuda daha ayrıntılı bir ornek ya da bir video paylaşabilir mısınız?
×
×
 • Create New...