Jump to content

aboluk

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hız ayarlama işini hallettim. Sadece başlatma bitirme konutları nasıl olacak, slave ac surucuye run komutu rs485 üzerinden cpu mu verecek. Master surucu ile yapamaz miyiz?
 2. Peki iki 2 ac surucu kullanmak istesem ve bir ac sürücünün diğerini takip etmesini istesem olabilir mi? Ama şöyle ki takipçi surucu ile cpu arasına rs485 gibi haberleşme yaptırmayacagim. Sadece 1. Sürücüye komut göndereceğim ve 2. Sürücü de onu takip etmeli .mümkün mü?
 3. Peki toplam akımı ağır şart olarak mı yoksa normal şart mi olarak degerlendirmeliyim? Ağır ve normal şarttan kasıt nedir ?
 4. Merhaba tek bir micno 30kw lık av surucu ile 7.5kw lik 4 motoru sürmek istiyorum. Bu motorlar aynı yerde çalışan fan motorları bu nedenle aynı devirde hassasiyetsiz olarak çalışabilirler. Problem oluşur mu?
 5. Merhaba, 1001 çalışma frekansı adresinden okuduğum değer ile o anki frekans değerini görmeye çalışıyorum fakat anlık frekans artışını göremiyorum mesela 25000 hz e doğru haberleşme hızımız son boudrate de iken 400 civarının katları gibi rakamlarla atlırak ulaşıyor. Burda benim görmek istediğim sürücü panelindeki artışın plc den de görülebilmesi. Çünkü motorun anlık olarak hızını görmek istiyorum bu mümkün müdür?
 6. Merhaba, Elimde 8 adet PWM ile sürülmesi gereken dc ve step motorlar mevcut. Bu motorlara yetecek kadar HSO için 3 adet CPU ya ihtiyacım var. Sorum şu ki bu CPU ları birbirine nasıl bağlarım , ethernet ile mi yoksa rs485 ile mi? Bu haberleşmenin min. hızı ne olacaktır? Bilgi verebilir misiniz.
 7. Teşekkürler. Fakat anlamadığım şey bu işin içinde enkoder tam olarak nerede? Adım kaçırma gibi problemlere karşı nasıl önlem alınacak?
 8. Ayrıca artımsal enkoder yerine analog girişli mutlak enkoder ile de bu durumu gerçekleştirebilir miyim? Yani step motoru tam istedim konuma sürmeyi.
 9. Merhaba, Elimde sürücüsü ile birlikte bir step motor ve bir artımsal enkoder var. Bu cihazlar ile step motorun konumunu kontrol etmek istiyorum. Bu konuda hazır bloklar kullanılabilir mi? Örneğin yapmak istedigim şey: aynı servo motorda olduğu gibi 36° + yöne dön ya da 200° - yöne dön gibi.
 10. Merhaba, Elimde 496T CPU var. Bu cihaz A/B/Z faz NPN/PNP open collector dışında enkoderlerde hangi çıkış türlerini destekliyor? Ve bunları nasıl kullanabilirim? Bilgi verebilirmisiniz. Örn: sin/cos,SSI data line driver RS485,push pull/HTL ,RS422/TTL
 11. Merhaba, Pdesignerden tasarladığımız arayüzü GMTsuite simülatörü ile deneme şansımız olabilir mi? Aynı makina üzerinde yazılımlar arası böyle bir haberleşmeye imkan var mıdır?
 12. aboluk

  PID örnekleri

  Merhaba PID durum 20 ve 21 neyi ifade ediyor? Autotune yapmadan kp kd ve ki yi kendim girmeye çalıştım fakat pid fonksiyon kontağını açıp kapatmadan değiştirilen değerleri sisteme girdi yapmıyor. Ayrica kp kd ki değiştirdim. En sonunda yine başlangıç değerine getirdim ve başlangıçtaki outputu alamadım. Bunu nedeni nedir? Teşekkürler.
 13. aboluk

  PID örnekleri

  Çok teşekkürler.
 14. aboluk

  PID örnekleri

  Pid nin nasıl çalıştığı zaten yardim dosyasında anlatılıyor. Bu konuda örnek bir senaryo ile fonksiyonların açıklanması gerekir. Günlerdir bu iş ile uğraşıyorum fakat gmt nin kendi fonskiyonunu tam anlamıyla cozemedim. Bu nedenle kendim bir pid yazdım fakat yeterince hassas olmadi. Sizden isteğim açıklayıcı bir örnek. Teşekkürler.
 15. aboluk

  PID örnekleri

  PID konusuna yeni giriş yaptım. 2 ac motoru senkron sürmek, encoder bilgisine gore dışarıdan hareket ettirilen motoru stabile etmek ve sıcaklık kontrolü gibi konularda pid yapacağım. Gmt nin pid fonksiyonu bu konuda yeterli olur mu? Yeterli ise forumda ve sitede verilen yenipid_gmt.rar örneği çok zayıf , bu konuda daha ayrıntılı bir ornek ya da bir video paylaşabilir mısınız?
×
×
 • Create New...