Jump to content

malikenes

Moderators
 • Content Count

  120
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by malikenes

 1. RS485 haberleşmede her bir okuma ve yazma işlemi bir zaman alır ve sırasıyla yapılmalıdır. Örneğin bir invertöre hız komutu gönderme işlemi 100ms tutuyorsa 20 invertör için bu süre 2000ms yani 2sn olacaktır. Bu kaçınılmaz. Mümkünse daha az sorgu yap, sorgu aralarını kısalt ve haberleşme hızını artır.
 2. Ürün kılavuzlarında 300mA olarak belirtilmiş.
 3. malikenes

  Modbus TCp

  O zaman slave olanı da GLC396 veya GLC496 serisinden kullanman gerekir.
 4. http://www.gmtcontrol.com/dosyalar/ornek_uygulamalar/GMTSuite_HMI_RS485_Haberlesme.rar Şöyle bir örnek var.
 5. GXM42A da mA ve V girişleri aynı kanaldan yapılıyor, Yenilenmiş GXM42AN de ise mA ve V girişleri ayrı. Her iki ürün için donanım konfigürasyonu bölümünde giriş tipini seçebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yaklaşık 1 yıldır 42AN satılıyor. 42A değil. Yeni yazılım olan GMTSuite in helpi oldukça güzel ve faydalı. Herşey çok açık anlatılmış. Göz atmanızda fayda var bence.
 6. GMT HMI kullanıyorsan, GMTSuite te yazdığın programda haberleşmek şatediğin tag ları haberleşmeye açıyorsun, Program klasöründe adres tag listesi oluşuyor, Bu listeyi HMI da import ediyorsun, HMI da da bu tag ları kullanıyorsun.
 7. Sıcaklık modülünden gelen değerler gerçek sıcaklık değerlerinin 10 katıdır. Örneğin 23 dereceyi 230 olarak, 34.6 dereceyi 346 olarak okursunuz.
 8. Gerek CPU üzerindeki gerekse genişleme modüllerindeki analog çıkışlar 0...+10V tur. - 10...+10V değildir. Sadece pozitif çıkış elde edersiniz. Maksimum değeri elde edeceğiniz sayı değeri donanımı konfigüre ederken gördüğünüz maksimum değerdir. Bu değer tarafınızca değiştirilebilir.
 9. Tam yük ve mV/V değerleri satın almış olduğunuz Loadcell in değerleridir. Loadcell etiketinden ya da kılavuzundan öğrenmelisiniz. Filtre değeri de PLC tarafından okunan değere uygulanacak filtre katsayısıdır. Filtre katsayısı küçük olursa hızlı okunur, büyük olursa yavaş okunur. Filtre katsayısı küçük olursa da salınımlar artabilir. Optimum bir değer ayarlanmalıdır.
 10. malikenes

  Plc donanım

  Bir aksilik olduğu kesin. Sorunun ne olduğunu tespit edebilmek için şunları bilmek gerekir. Power ledi sürekli yanıyor mu? Durum ledi kısa aralıklarla yanıp sönüyor mu? Error ledi yanıp sönüyor mu?
 11. malikenes

  haberleşme

  Ethernet üzerinden haberleşme yani Modbus TCP sadece GLC396 ve GLC496 serilerinde vardır.
 12. 3 yan bir sön donanım eşleşmeme hatasıdır. İletişim hatası değildir. Bence siz GMT yi arayıp uzak bağlantı desteği alın.
 13. Buton durumunu ilişkilendirilen değişkenin durumuna göre konumlandırır. Enerji gidip geldiğinde bitin durumu değişmez ise buton da değişmez.
 14. Cihaz Ethernet kablosunun durumuna göre ikaz vermez.
 15. Hızlı okuma yapmak istediğin girişin filtre değerini 0 yapmalısın.
 16. Çok doğru düşünmüşsün. Kesinlikle çözüm olur.
 17. Sürücü kartın PWM girişli. 396T PWM çıkışlı değil. Bu sebeple denemelerinde hep aynı devri elde edersin. Özetle olmaz.
 18. GMTPort' a kayıt ücretsiz. Bunun için örnek bir video yayınlamışlar. Ayrıca bir makale var, Destek mevzusunu da firma ne zaman ararsan veriyor. Bu konuda hiç cevapsız kalmadık.
 19. sin çalışıyor muymuş yani. Hangi kütüphane bu?
 20. GMT nin Serverları sadece Scada yazılımlarınızı saklayıp istediğiniz her yerden erişip çalıştırmanıza izin veriyor. Program dosyalarınızı saklamak için bir hizmet sunmuyorlar. Bunu kendi imkanlarınızla sağlamalısınız. Hanifi Beyin belirttiği Google Drive ve Dropbox uugun çözümlerdir.
 21. Okumak istediğiniz adres Holding Register ise adresi 40001 ile, Input Register ise 30001 ile toplamanız gerekir.
 22. 192.168.2.100 olarak gözüken IP mi değişmiyor, Yoksa bu IP olan yere ne yazarsam yazayım cihaz hep aynı IP ile işlem yapıyor mu demek istiyorsun?
×
×
 • Create New...