Jump to content

malikenes

Moderatörler
 • İçerik sayısı

  55
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  7

malikenes kullanıcısının paylaşımları

 1. malikenes

  GMT ekrana program atma sorunu

  USB kablosunu değiştirmeyi ve yükleme yaparken laptop un şarj kablosunun takılı olmaması gibi durumları deneyin.
 2. malikenes

  GÜNCELLEME HATASI

  CPU yu GMTSuite yazılımı ile mi kullanacaksınız.
 3. malikenes

  soft&suit

  Evet bence de Suite. GMT Soft taki eksiklikleri gidermeye çalışmış Suite ile. Hele değişkenlerin HMI ya import edilme özelliği çok harika.
 4. malikenes

  Çevrimdışı simülasyon

  Herhalde editörün derlemek için kullandığı bir kısım vindows komponentleri eksik ya da kullanımına izin verilmiyor. Öyle olsa gerek.
 5. malikenes

  yardımcı M kontaktörü nasıldır

  Herhangi bir isim, mesela yardimci diyebilirsin.
 6. malikenes

  yardımcı M kontaktörü nasıldır

  1 - GMTSuite te değişkenler programcı tarafından istenildiği isimle ve istenildiği kadar oluşturulur. 2 - Eklemeden önce bağlantı koparılmalı ardından yeni operand eklenmeli ve yeniden bağlanmalı. Yani ben böyle yapıyorum.
 7. malikenes

  haberleşme

  Olabilir.
 8. malikenes

  Hmı ve servo yazılım

  Sıcaklık için PID kontrole ilişkin bir sınır yok. Kullandığınız sıcaklık kanalı sayısı kadar PID kontrol yapabilirsiniz. Sıcaklık PID kontrolü sıcaklık modülünün kendisi modülden bağımsız gerçekleştiriyor. Sınır sıcaklık haricindeki değişkenlerin PID kontrolü için geçerli.
 9. malikenes

  Hafıza biti

  GMTSuite yazılımında operandlar tarafınızca oluşturulur. İstediğiniz sayıda ve istediğiniz isimle oluşturabilirsiniz.
 10. malikenes

  GLC 296T Vs GLC 296R

  Kontaktör ya da rölenizin bobin gerilimi 24V DC ise direk kullanabilirsiniz. 220V AC ise arada başka bir röle kullanmanız gerekir.
 11. malikenes

  Hızlanma yavaslama

  Verdiği hatayı hala söylemediniz!
 12. malikenes

  glc-396r basinç okuma

  Adresler ardışıl olmalı.
 13. malikenes

  win10 gmt plc sorunu

  PC nin ip ayarlarını otomatik yapıp deneyin. Yine başarılı olmaz ise yine manuel ip ayarlarından ip adresini 169.254.4.43 yapıp deneyin. Başka ayar yapmadan.
 14. malikenes

  NPN Harici Pozisyonlama

  Tüm GMTCNT servolar NPN puls ile sürülebilir.
 15. malikenes

  Modbus Haberleşme

  http://www.gmtcontrol.com/dosyalar/ornek_uygulamalar/PLC_Micno_Serisi_RS485_Haberlesme.rar linkinde Micno invertör ile haberleşme örneği var. Bunu kendi invertörüne uyarlayabilirsin.
 16. malikenes

  GLC-396R GXM40-U pıd kontrol

  Blok dışında göstereceğiniz değeri 10 a bölmelisiniz. Bu durumda ekrandan da ondalıksız bir set değeri girecekseniz o değeri de 10 ile çarparak işleme tabi tutmalısınız.
 17. malikenes

  DEVİR ÖLÇME

  Bunun haricinde blok kullanmadan da program içinde sensörü bağladığın kanaldan gelen pulse miktarını örnekleme zamanı içinde (örneğin 5 saniye) sayıp 12 ile çarparsan yine pulse / dakikaya ulaşırsın. Örnek sayısı az ise bu yöntem daha kullanışlı olur.
 18. malikenes

  DEVİR ÖLÇME

  Sayıcı blokları gelennpulse miktarını saymakla birlikte saniyede gelen pulse miktarını da hesaplamaktadır. Bu değer 60 ile çarpılırsa dakikada gelen pulse miktarı hesaplanır. 1 pulse 1 devir ise otomatik olarak devir / dakika (rpm) bulmuş olursun. 1 den fazla pulse 1 devir ise ona göre çarpma bölme yaparak yine istediğin sonuca ulaşabilirsin.
 19. malikenes

  yeni başlayanlar için başlangıç videosu

  https://www.youtube.com/channel/UCkTSrtTldg2x-ctHXi0CnLg Linkinden eğitim videolarına bakabilirsin. İlk iki video temeldir, yeni başlayanlar için çok faydalı olacaktır.
 20. malikenes

  GLC-396R GXM40-U

  Yeni alınan bir PLC GMTSoft a uygundur. GMTSuite ile programlanmak isteniyorsa GMTSuite e uygun hale dönüştürülmelidir.
 21. malikenes

  GLC-396R GXM40-U

  Sadece turuncu yanar, normal bir durum. PLC yi hiç mi görmüyorsunuz, görüp bağlanmıyor musunuz?
 22. malikenes

  gxm42A & basınç transmitter

  Anladığım kadarı ile sensörünün besleme ucları ve bir de analog çıkış ucu var. Besleme uçlarını güç kaynağına bağladıktan sonra Analog Çıkış ucunu modülün + ucuna. Güç kaynağının - ucunu isr modülün - ucuna bağlamalısın. Diğer uc topraktır. Bağlantıdan önce konfigürasyon ayarı 4...20mA olarak ayarlanmalıdır.
 23. malikenes

  gop 2.5 adres tipleri

  Kolay yolu tag import etmek. Ama sen ben adres yazmak istiyorum diyorsan, senin de dediğin gibi gördüğün adresi yazacaksın. Mesala 40001 için 4X 1. Bahsettiğin adres tipleri HMI nın dahili asresleri.
 24. malikenes

  gop 2.5 adres tipleri

  Faydalı olacaktır.
 25. malikenes

  gop 2.5 adres tipleri

  Bahsettiğin MB, IP, MW vb. adres tiplerinin HMI programının versiyonu ile alakası yok. Tamamen seçtiğin driver ile alakalı. Daha doğrusu GMTCNT plc lerden bahsedersek kullandığın yazılımla alakalı. GMTSoft kullandığında bahis mevzuu adresleri yine görebilirsin. Ancak GMTSuite yazılımında bu adresler önceden tanımlı değil. Yazılımı yapan tarafından oluşturuluyor. Burada da adres tag dosyası oluşuyor. Bu dosyayı HMI da import ettiği de adresleri oluşturduğun isimlerle HMI programında görebiliyorsun.
×