Jump to content

malikenes

Moderators
 • Content Count

  174
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by malikenes

 1. Yani 396T ile PWM sinyalmi ürettin?
 2. Pek anlayamadım ama neticede çözüme ulaşmışsın, o yeter. Bu şekilde sıkıntı yaşayan arkadaşlara faydalı olacaktır. Tebrik ederim.
 3. malikenes

  Gmt slave

  Açabilir misin?
 4. Diğer PLC değerleri nasıl okıyor o zaman? Doğrusu senin dediğin gibi ise PLC ayarlarını da Word - Integer şeklinde değiştirip bir kontrol etmekte fayda var.
 5. O zaman buraya PLC modbus haritası iyi gider. Gerisini Omron bilir.
 6. Bu makaleye göz atmanı tavsiye ederim.
 7. Anlattıklarından HMI tarafında birşeyler yapman gerektiği sonucu çıkıyor.
 8. Üstteki konu yardımcı olacaktır.
 9. Reçetenin ilk değişkeni SERBET olmalı mesela. Gerisi otomatik olarak gelecektir. Yeter ki adresleri sıralı olsun. Ve eksik adres olmasın.
 10. Reçetenize uygun adres alanlarını kendiniz oluşturmalısınız ve adreslerini ardışıl olarak atlamadan tanımlamalısınız.
 11. Çünkü GMTSuite ile programlanmış PLC de GMTSoft ta olduğu gibi ön tanımlı adres alanları yok. Adresleri siz oluşturuyorsunuz.
 12. PLC' nin firmware ve bootloader numarası fikir verir. Bunları yazar mısın?
 13. Yapmak istediğin uygulamayı anlatman daha sağlıklı cevap verilmesini sağlayacaktır.
 14. Reçeteye verdiğin ismi PLC ile link kurunca ilgili adres alanlarında harf olarak görmek istiyorsun sanırım. Bu mümkün değil. Harflerin kod karşılıklarını görebilirsin ancak.
 15. Reçete ismini HMI dan girmiyor musun? Girince gözüküyor zaten.
 16. 0-10V çıkış elde edebilmen için kutudan çıkan 500 Ohm luk direnci çıkışa paralel bağlamalısın.
 17. Bu ürün sizin de görebileceğiniz gibi RS232, RS485 ve Ethernet portu üzerinden Modbus TCP haberleşiyor. Servonuz bu yollarla sürülmeyi destekliyorsa elbette olur.
 18. Servo sürücü sürebilmek için hızlı pulse çıkışına ihtiyaç var. Hızlı pulse çıkışı da sadece transistör çıkışlı CPU larda mevcut. Yani dediğiniz şekilde olmaz.
 19. VNC, HMI nın bağlı bulunduğu network ayarları ile ilgili olduğundan GMT nin uzak bağlantı ile yardımcı olması daha faydalı olacaktır.
 20. HMI programı için HMI ve PLC bölümünden GMTCNT TCP seçilir. Connector bölümünden Ethernet seçilip açılan sayfadan Ekle dediğimizde HMI ve PLC' yi GMTCNT protokolünü seçilerek IP' lerini ayarları yapılır.
 21. PLC' ye sabit IP verebilmek için, Ayarlar bölümüne, ardından IP Ayarları bölümüne girilir ve sisteminize uygun IP ayarları yapılır.
 22. Ethernet portundan program yüklenebiliyorsa VNC' nin çalışmamasının tek sebebi LB9290 bitinin aktif edilmemesidir.
 23. HMI ya ethernet portundan program yükleyebiliyor musunuz?
 24. Bu iş için PLC tarafında tek yapmanız gereken sabit ip tanımlamak. HMI lara aynı program yüklenecekse tek program yapıp tüm HMI lara yüklenir. Farklı olacaksa üç ayrı program yapılır. HMI programında GMTCNT TCP seçmeniz yeterlidir. Donanım olarak 5 portlu G-6405 yeterlidir.
 25. Web sitesindeki ürün sayfasında tüm parametreler için bir adres haritası mevcut. Ayrıca kılavuzun sonlarında frekans set değeri, akım, gerilim, DC Bus vb. parametrelerin listesi ve adresleri mevcut.
×
×
 • Create New...