Jump to content

Hansem

Members
 • Content Count

  69
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Hansem last won the day on November 3

Hansem had the most liked content!

Community Reputation

9 Neutral

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Malumunuz PID kontrol proses değeri ile Set değeri arasındaki ilişkiye göre, proses değerine etki etkiden çıkışa gereği kadar çıkış vermeyi sağlar. PID kullanımı ile ilgili örnek yukarı da verilmiş. Bundan sonrası bunları kurgulamak oluyor. uygulamanızda 1 analog bilgi 1 motorumu kontrol edecek yoksa, Herbir analog bilgi ilgili her iki motorumu kontrol edecek.
 2. P4-28...P4-31 parametleri ile takip edecek cihazların hangi oranda döneceklerini ayarlayabilirsiniz. Fabrika ayarlarımda birebir takip ederler.
 3. Ladder da liner fonksiyonu kullanabilirsiniz.
 4. Ethernet portu üzerinden de bu işlemler yapılabilir. Bu konuyu açıklayan daha önce paylaşılmış doküman:
 5. Adım (step) komutlarının öncelikle step motor sürme ile ilgili bir komut olmadığını belirtmek isterim. Bu komut seti ladder da işlem satırlarının istenilen sırada yapılmasını sağlar. Mesela bir uygulamanız da ölçtüğünüz bir değer ve extra bir koşul olduğunu düşünelim. Bu değer x değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca, 17. satırda belirtilen işlemler yapılsın ardın 23. satırdaki işlemler yapılsın. Yada bu değer Z değerine gelince ve Y koşulu sağlanınca 30. satır ardından 23. satırdaki işlemi yapsın gibi... Bu belirtiğim örnek ladder da Adım komutları kullanmadan da yapılabileceğini de belirtmek isterim.
 6. Hansem

  hmı vnc bağlantı

  HMI a internet üzerinden bağlanmaya çalışıyorsanız. Port yönlendirme yapmanız gerekir. Öncelikle Aynı LAN içinde veya PLC-HMI birebir bağlı şekilde deneyerek, ayarlamalarınızda problem olup olmadığını teyit edebilirsiniz. İkinci aşama olarak internet üzerinden ulaşmak için ayarlamaları yapabilirsiniz.
 7. GMTSoft programında analog çıkış registerı SI0 dır ve skalası 0-16383 arasındadır. Bu register içine 0 yazdığınızda 0V, 16383 yazdığınızda 10V çıkış alabilirsiniz. Mesela 0-5V aralığında çalışmak istiyorsanız SI0 nolu register için 0-8192 arası değer yükleyebilirsiniz.
 8. Ekteki programı inceleyebilirsiniz. GMTSuite_basit_C_ornegi.gpf
 9. Sadece bir PLC ye ait tag listesini alabilecektir. Referans PLC değil isimdir.
 10. Birden fazla data gösterilirken. İstenilen kanalın gösterimini engellemek için kullanılır. Yani tabloda 1.2.3 kanal olarak datalar var. Kanal gizle bölümüne belirlediğiniz adrese girdiğiniz değere göre istediğiniz kanalı gizletebiliyorsunuz
 11. Geçmiş veri sorgulama kısmı geçmişe dönelik kaydedilen dataları çağırmak içindir. iki methodu vardır. Tarihe göre veya dosyaya göre.
×
×
 • Create New...