Jump to content

zamzam23

Members
 • Posts

  11
 • Joined

 • Last visited

Reputation

0 Neutral

About zamzam23

 • Rank
  Rookie
  Rookie

Recent Profile Visitors

70 profile views
 1. Hayır doğrudan içerisne "0" yazıyordum. Böyle bir komutu bilmiyordum. Teşekkürler.
 2. Selamlar, GMT296T'de HSC-0 ile A,B kanal bir enkoder okuyorum. Konfigürasyon ayarlarından, "Giriş Sayaç" kısmını ENC_PALS olarak isimlendirdim. (Operandalardan ENC_PALS'in kalıcı hafıza olduğunu görüyorum. Değiştirilemiyor.) Program döngüsünde enkoder okumada bir problem yok ancak ENC_PALS değerini bir fiziksel input ile sıfırlamak istediğimde, input aktifken ENC_PALS sıfırlanırken, giriş kalktığında ENC_PALS değeri tekrar eski haline geri dönüyor. Ben ENC_PALS değerini sıfırlamak ve baştan başlatmak istiyorum ama neden olmuyor? Yardımcı olabilir misiniz? Syg.
 3. Merhabalar, Makineye start verdiğimde, HMI ekranının izlenebilmesi fakat ekrana müdaha edilememesi gerekiyor. Ta ki fiziksel stop butonuna (HMI üzerinde değil) basıncaya kadar. Start verdiğimde başka bir pencereyi çağırmak gibi şeyler düşündüm ancak ben mevcut penceremde komponentlerin tamamını geçici olarak müdahale edilememesini sağlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Syg.
 4. Selamlar, HMI'da radiobutton tarzı seçim kutuları yapabiliyormuyuz? Kullanıcıya 3'lü seçim yaptırmam gerek ancak bu 3 seçimden sadece birini seçebilir olmalıdır. 3 tane radiobutton görünümlü buton yapıp state 0-1 şeklinde seçim yaptırabilirim ancak bunu yaparsam sadece birini nasıl seçtirebilirim? veya doğrudan radiobutton koyma imkanımız var mı? veya 3 durumlu switch de olabilir? Syg.
 5. Selamlar, Bazı PLC'lerde first scan bayrağı oluyor. PLC osilatörünün oturduğu ve taramanın tam olarak çalışmaya başladığı an çeken bayrak. GMT'lerde böyle bir bit var mı? Syg.
 6. Teşekürler. Ben rampadan önce açık kontak kullanmadım. Bu haliyle simülasyonda rampa sonunda sıfırlanıyor nedense. Dediğiniz gibi deneyeceğim. Teşekkürler. PLC yarın öbürgün elimde olur. O zaman gerçekte denerim belki sorun simülasyondadır.
 7. Bu söylediklerini bilmeyen mi var. Ben ne soruyorum sen ne söylüyorsun. Üstelik emir kipiyle. Eşlenikleri kullanmanın öneminden bahsedip yöntemini soruyorum.
 8. Selamlar, 1-) Analog rampa bloğunun Değer kısmına analog kanal çıkışını yazınca kabul etmiyor. Bunu nasıl sağlayabilirim? Amacım sürücü referansını rampa şeklinde sürücüye göndermek. 2-) Değer kısmına normal bir değişken ismi girdiğimde rampa sonunda bu değişken sıfırlanıyor. Sıfırlanmamasını nasıl sağlayabilirim? Tşk.
 9. Selamlar, Aranıza yeni katıldım. STM32 kullanıcısıyım uzun yıllardır. Elimde A, A', B, B' kanalları olan (Z yok) bir enkoder var. HSC0 modülü aktif ettiğimde encoder tipini seçerken bu encoder tipi yok. Acaba sadece A,B kanallarını mı kullanayım yoksa A' ve B' kanal tersleri için HSC1'i aktif etsem bu şekilde bir kullanım yapılabilir mi? STM32 işlemci kullanırken kanal değillerini, daha hassas ölçüm ve parazit hat kontrolü için kullanabiliyordum. (Ek fotoğraf) GMT PLC'de bunu nasıl kurabilirim? Syg. 1.jfif
×
×
 • Create New...