Jump to content

Ahmet AKSU

Members
 • Content Count

  81
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Ahmet AKSU last won the day on February 22

Ahmet AKSU had the most liked content!

Community Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. GMT macrolarına maalesef hakim değilim. data alanını tek macro yazarak transfer edebişleceğim bir örnek paylaşırmısınız? Birden çok datayı aynı anda HMI tarafında nasıl reçete kayıt esnasında çekebilir ve reçete yükleme esnasında transfer edebilirim? Yukarıdaki belirttiğim adresleri macro ile reçeteye kaydedip sonra geri yükleme yapabileceğim bir örnek paylaşıabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
 2. GMT tarafında farklı türdeki dataların bir arada reçetelenmesi yönünde bir çözüm yok mu? Makinayı bu akşama kadar teslim etmliyim. Hertürlü desteğinize açığım. Teşekkürler.
 3. Sorulardaki adreslemeler SIEMENS plc adresleridir. Burası GMT plc forum sitesi. Kontrolkalemi forum sitesinden daha net cevaplar alabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/
 4. Merhabalar. GMTSuite programında hazırladığım programı HMI tarafında reçelendirmek ve bu reçeteleri "RecipeArea Wiev" elementi ile görüntülemek istiyorum Fakat karşılaştığım sorunları aşamadım Şöyleki GMTSuite tarafındaki Modbus adresleri ve data tipleri karışık olduğu için birtürlü reçeteye aktaramadım. 40001 ve 40002 Word tipi adresleri reçeteye alıyor ama diğerlerini alamıyorum. Bu dataları reçeteye almak ve "RecipeArea Wiev" elementi ile gösterecek program için yardım rica ediyorum. GMTSuite tarafındaki Modbus adresleri ve data tipleri şu şekilde = 40001
 5. Evet bir Timer çalışacak. Görselde 0.11 ile 100 çarpımının sonucu bende 10 olarak çıkıyor. Nedenini bulamadım. Data tiplerinide resim olarak eklermisiniz? Malum bazı durumlarda 1 saniye çok uzun bir süre.
 6. PLC 196T modeli. sanırım 100 ile bölmek maalesef doğru sonuç vermez. Örneğin 11.11 REAL sayısını 100 ile bölerseniz SONUÇ= 0.1111 çıkar. GMT plc'lerde yapılan REAL bir bölme işleminde tamsayı ve kalan kısmının tutulduğu alanı görebilirmiyiz?
 7. resimde görülen Sayı girme kompanentinde İşlem Süresi girişine yazılacak olan süre dakika.saniye cinsinden oluyor yani 12.50 demek 12 dakika 50 saniye demek Dolayısıyla virgülden sonra 00-59 arasında yazılması isteniyor. Bunu HMI ekranında nasıl yapabilirim onu öğrenmek istiyorum.
 8. plc içerisinde işlerim orası kolay ama müşteri makinayı elindeki çalışan diğer makinalarla aynı şekilde olmasını istiyor ve müşterideki 6 makinanın hepside aynı arayüzde hazırlanmış. O nedenle HMI tarafında bu şekilde bir çözüm arıyorum.
 9. Merhabalar. TSG070 HMI ekrandan girilmesi gereken bir süre var ve bu süre dakika ve saniye cinsinden bir arada girilecek. Örneğin 12.05 demen 12 dakika 05 saniye olarak işlenecek. 12.50 demen 12 dakika 50 saniye olarak işlenecek. Burada HMI compenentleri içerisinde bu işlemi yapacak bir element bulamadım. HMI ekrandan dakika.saniye şeklinde nasıl değer girişi sağlayabilirim? NOT= Saniye bölümü 00-59 arasında girilmeli bunun dışında girilmeye çalışıldığında ekrana bir hata uyarısı dönmeli. Teşekkür ederim.
 10. Merhabalar. 496R model plc kullanıyorum. IP04 girişine bağlı bir sensör durumuna göre Micno serisi sürücü kontrol ediyorum. IP04 giriş filtresini 0 (sıfır) olarak ayarladım ve bu girişe gelen sinyale göre RS485 üzerinden sürücüyü stop moduna alıyorum. Stop moduna almak için ilgili adrese 5 veya 6 göndermeme rağmen her stop moduna almamda durması gereken noktalarda bir miktar kayma meydana geliyor. Sürücü parametrelerinden Hızlanma ve Durma sürelerini en düşük zamana ayarladım. Bu kaymayı engellemek için filtreyi 0 (sıfır) yapmak dışında önerebileceğiniz bir yöntem mevc
 11. Merhaba. Bugün GMTsuite v0.9.9.0 sürümüne güncellendi. Peki bu versiyon güncellemelerinde programda ne gibi değişiklikler ve yenilikler oldu bunu nasıl görebilirim? Bu değişiklikleri bilmek editörü daaha verimli kullanmamızı sağlayacaktır. Teşekkürler.
 12. Merhaba. TSG101 serisi HMI kullanıyorum. Bu HMI içerisindeki elementlerin bir bölümüne macro yazmak istiyorum. PDesigner içerisinde Macro yazma yardımcı editörüne benzer birşey bulamadım. Elementlere işlem öncesi ve sonrası, ON veya OFF durumuna göre macro'lar nasıl yazabilriim? Teşekkür ederim.
 13. Merhabalar. GMTsuite ile yazılan programı şifreleyerek açılmaya çalışıldığında şifre isteyerek doğru şifre girildiğinde açılmasını nasıl sağlayabilirim? Help dosyasında ve menülerde böyle bir seçenek göremedim. Teşekkürler.
 14. Katılıyorum bu biraz can sıkıcı bir durum. isim boyutuna göre simgenin genişliğininde otomatik olarak değişmesi yada görüntülenecek karakter sayısının arttırılması programlayan açısından çok elverişli olacaktır.
×
×
 • Create New...