Jump to content

Ahmet AKSU

Members
 • Content Count

  43
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Ahmet AKSU last won the day on July 27 2018

Ahmet AKSU had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. GMTsoft yerine GMTsuite yazılımını kullanmanızı tavsiye derim. Daha güncel ve basit bir programdır.
 2. IP adresleri fiziksel girişi temsil ediyor sanırım simulatör fiziksel girişleri kullanmanıza izin vermiyor.
 3. Bilgi için teşekkür ederim. Yayınlamış olduğunuz örnek programda yer alan P , I , D katsayıları neye göre belirlenmelidir? Help dosyasında bu komutlarla ilgili bir açıklama maalesef güncellenmemiş. Ben burada sanırım oransal seçim yapmalıyım değil mi?
 4. Merhabalar. 2 adet bölgeden sıcaklık okuyacağım. Bu sıcaklıklara PID uygulayarak bir kanaldan 0-10V. diğerinden 4-20mA. çıkış alarak bunlarla bir kart vasıtasıyla tristör süreceğim. Daha önce PID uygulaması yapmadım. GMT ile bu işlemi hangi model plc ve modüllerle yapabilirim ve PID hesaplaması yaparken nelere dikkat etmeli ve nasıl yapmalıyım. Bilgi ve döküman rica ediyorum. Teşekkürler.
 5. High speed counter interrupt kullanmak istiyorum. Encoderden gelecek Z fazı ile ve bazı durumlardada A fazı ile yapacağım karşılaştırmalarla işlemler yaptırmam gerekiyor. Bununla ilgili bir örnek rica edebilirmiyim.
 6. Merhabalar. Elimde 496T serisi cpu mevcut. Bununla İnterrupt uygulamasını nasıl yapabilirim? Help dosyasına baktım ama göremedim.
 7. Teşekkür ederim. Resimdeki konfigürasyon ayarlarında yapılması gerekenler neklerdir? Slave tag listesi oluşturmalımıyız ve neden ?
 8. Merhabalar. Elimde 496T cpu ile Omron NX1P2 bulunmakta. Bun iki cihazı birbirleriyle Ethnet/IP ile haberleştirerek veri okuyup yazmak istiyorum. Omron master 496T slave çalışacak şekilde GMT tarafında yapmam gereken yapılandırma ne şekilde olmalıdır? 496T IP adresini nasıl değiştirebilirim ve ayarları ne şekilde olmalı? Birde GMT scadayı bu sisteme entegre edebilirmiyim? Teşekkür ederim.
 9. GMT servo ürünlerinde ethercat haberleşme protokolünü destekleyen ürünler varmı?
 10. cevap için teşekkürler. dediğiniz gibi ekran koruyucuyu ayarladım. Açılış logosunu nasıl değiştirebilirim?
 11. GMT operatör panellerde ekran koruyucu ve açılış logosu nasıl koyulur?
 12. Start stp komutunu haberleşme üzerinden vermenizi tavsiye etmem. Düşünün haberleşme üzerinden motora start verdiniz. plc ile inverter arasındaki haberleşme koptuğu anda motor enerjisi kesilene kadar startta kalacak ve dönmeye devam edecek ve sizin kontrolünüzden çıkmış olacak mekanik hasar ve işkazası riski çok yüksek olur. Tavsiyem plc ile bir röle çektirin ve bu röle ile start stop verin. Böylece inverter ile plc arası haberleşme kopsa dahi acil stop düğmesine basıldığı anda çekili olan röleyi bıraktırarak inverter stop konumuna geçirebileceksiniz.
 13. Ali Bey; Teşekkür ederim. GMT plc çıkışlarının PNP olduğunu manuellerinizde gördüm Henüz plc almadım ama yapacağımız makinelerde gmt servo kullanmayı düşünüyoruz ve bundan dolayı genel amaçlı bir bilgi almak istedim.
×
×
 • Create New...