Jump to content

Ahmet AKSU

Members
 • Content Count

  69
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Ahmet AKSU last won the day on July 27 2018

Ahmet AKSU had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Merhaba. TSG101 serisi HMI kullanıyorum. Bu HMI içerisindeki elementlerin bir bölümüne macro yazmak istiyorum. PDesigner içerisinde Macro yazma yardımcı editörüne benzer birşey bulamadım. Elementlere işlem öncesi ve sonrası, ON veya OFF durumuna göre macro'lar nasıl yazabilriim? Teşekkür ederim.
 2. Merhabalar. GMTsuite ile yazılan programı şifreleyerek açılmaya çalışıldığında şifre isteyerek doğru şifre girildiğinde açılmasını nasıl sağlayabilirim? Help dosyasında ve menülerde böyle bir seçenek göremedim. Teşekkürler.
 3. Katılıyorum bu biraz can sıkıcı bir durum. isim boyutuna göre simgenin genişliğininde otomatik olarak değişmesi yada görüntülenecek karakter sayısının arttırılması programlayan açısından çok elverişli olacaktır.
 4. Merhabalar. Aşağıdaki görseldede görüldüğü üzere tek satıra birden fazla TON timer eklenebiliyorken Maalesef TOF timer eklenemiyor. Buda programın online mon,itörde takibini bieraz zorlaştırıyor. Şöyleki şuanda yapmakta olduğum projede aynı bitle tetiklenen 8 tane TOF timer mevcut ve bunları altalta eklediğim zaman gereksiz bir uzunlukta aşağı doğru gidiyor ve online olurken bu timerleri takip etmekte zor oluyor. Tof timerlerıda TON timer gibi ENO çıkışı koyulabilirse kullanım açısından daha kolay olacaktır. Dikkate alırsanız memnun oluruz. Teşekkürler.
 5. Merhabalar. 196R inverter ile 4 gain ve 1 gmd inverteri RS-485 ile haberleştirmek istiyorum. GMD inverter modbus adres listesi sitede mevcut ama gain serisi için bulamadım. Bu iki seri inverter ile ilgili RS-485 haberleşme örneği paylaşırmısınız. Teşekkürler.
 6. Merhabalar. GMTSuite örnekler içerisinde bulunan encoder örneğini inceledim. 196T CPU'ya 25cm boyunda 1000 pulselik lineer encoder bağlayarak pozisyonlama yapmak istiyorum. burada benim için hassaslık önemli bir unsur . Örneğin saniyede 25cm hızla ilerlerken ; 150. palste SET , 200. plaste RESET 250. palste SET , 300. palste RESET 400. palste SET , 450. palste RESET şeklinde çalışmalar yapacağım. Bunun için kullanabileceğim hızlı sayıcılar için özel SET,RESET komutu varmı? Yoksa bunu GMT plc ile nasıl gerçekleştirebilirim? Teşekkürler.
 7. Pardon ben normal plc'ler için değiştirme yolunu anlatmışım. Ekranlı mini plc modelleri hakkında hiçbir fikrim yok.
 8. PLC enerjide kaldığı sürece ON olan bit kullanmak istersek örneğin mov komutunu önüne herhangi bir şart koymadan kullanmak bir hataya neden olur mu?
 9. Merhabalar. GMTSuite tag listesinde ve Help dosyasında AlwaysON , AlwaysOFF , First Scan ON ve First Scan OFF gibi bitleri bulamadım. Bu bitler hakkında bilgi alabilirmiyim ? Teşekkürler.
 10. Merhabalar. GMTsuite ile fonksiyon blok nasıl oluşturabilirim? Teşekkürler.
 11. Birde eklemede ben yapayım. MICNO inverterin 48193 modbus adresine (inv_commad_td1 olarak software konfigürasyondan operandlara ekleniyor) 1 = İleri Start 2 = Geri Start 5 = Stop 6 = Yavaşlamalı (rampalı) Stop bilgisi gönderilerek inverter RS-485 üzerinden kontrol edilmiş oluyor.
 12. O zaman şöyle bir şey sorayım. Sürücü haberleşme hatası (RS-482 için) verdiği zaman ,eğer çalışıyorsa hemen rampalı duruş yaparak motoru durdurmasını , stop konumuna geçmesini ve haberleşme sağlanana kadar bu konumda kalmasını istiyorum. Bunun için gerekli parametre ayarları nasıl olmalıdır?
×
×
 • Create New...