Jump to content

TUMER

Members
 • Content Count

  74
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by TUMER

 1. merhaba programı gmt süite yazılımı ile yeniden yazmanız gerekiyor.
 2. merhabalar, gmt süite ile uzaktan bağlantı kurduğumuz plcden program çekmek mümkün mü? mümkünse kısaca açıklarsanız çok sevinirim. iyi çalışmalar.
 3. TUMER

  GMT Suite Mail Atma

  günaydın, gmt süite mail atma föksiyonu etaplarını kısaca açıklayabilir misiniz? soft yazılımında mail fonksiyonunu çağırıyorduk süitte göremedim. iyi çalışmalar dilerim.
 4. merhaba, Servo sürücü kullandığınızı varsayarak; yön değişikliği için 1) Servo sürücü parametre ayarlarında ileri ve geri pulslar ile yön değişikliği tercih edildiğinde plc tarafında QP0-QP1 puls çıkışları kullanılarak her bir puls çıkışı bir yöne tayin edilebilir. 2) sürücü parametre ayarlarında puls ve ileri/geri sinyaller olarak tercih yaptığınızda; 2.1 Mutlak pozisyonlamada GMT plc yukarıda da belirtildiği gibi QP0-QP1-QP2 çıkışlarını puls çıkışı, her bir puls çıkışı için yön sinyallerini sırasıyla QP3-QP4-QP5 olarak tayin etmektedir. 2.2 Incremental (artırımlı) pozisyonlama yapmak istediğinizde puls çıkış kanalı seçtikten sonra diğer kalan çıkışlardan herhangi birini yön çıkışı olarak tayin edebilirsiniz. programda QP0 puls çıkışı ve QP3 yön sinyali olarak tayin edildiğinde. QP0+QP3 == motor ileri yönde QP0 == motor geri yönde şeklinde çalışacaktır.
 5. TUMER

  GMT Suite Mail Atma

  teşekkürler farketmemişim
 6. İyi çalışmalar, GMT Suite mail atma fonksiyonu henüz aktif edilmedi sanırım. alternatif olarak üretim adetlerini otomatik olarak plc den çekebileceğim bir öneriniz var mı acaba? CPU 496T ve HMI GOP07ET kullanıyorum. Teşekkür ederim. Kolay gelsin
 7. merhaba soft ile yazılmış bir programı süite ile açmanız mümkün değil
 8. merhaba, gmt plcler soft yazılımına uygun geliyor. süite ile programlamak için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekli
 9. merhaba arkadaşların söylediklerine ilave olarak eğer bilgisayarınızda gmt gop software yüklü ise gmt deki lib klasörünü nb designer lib klasörüne kopyalayın böylece nb designer gmt plc ayarlarını otomatik olarak tanıyacaktır. tüm gmt adresleri çıkacaktır. iyi çalışmalar
 10. Cevap için teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
 11. İyi çalışmalar GMT ailesinin Spindle motorlar için önerdiği bir sürücü modeli var mı? Teşekkürler.
 12. Merhaba, PLC'nin röle çıkışlarını kullanarak dahili pozisyon modunda da servoyu kullanabilirsiniz.
 13. merhaba Erdal bey 1. step sürücü pul + ucu kanal 1 puls çıkışına, 2. step sürücü pul + ucu kanal 2 puls çıkışına, 3. step sürücü pul + ucu kanal 3 puls çıkışına bağlanır. Eğer mutlak pozisyonlama yapacaksanız gmt süite sırasıyla ( 0-1-2 çıkışlarının puls çıkışları olması nedeniyle) 3-4-5 nolu çıkışları yön çıkışları olarak atamakta. bu çıkışları da ilgili step sürücülerin dır + uçlarına bağlamanız gerekir. Eğer mutlak pozisyonlama yapmak istemiyorsanız plc de herhangi bir çıkışı yön olarak belirleyebilirsiniz. Pul - ve dır - uçlarına 0 v vermeyi ve direnç bağlamayı unutmayınız iyi çalışmalar.
 14. öncelikle cevap için teşekkürler, ileride yazılıma bununla ilgili ilave yapabilirseniz kullanıcılar açısından oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum zira satır uzunluğu yüksek olan programlarda operandları tek tek bulup çıkarmak oldukça zaman alabilir. bir de başlıkla alakası yok ama uzak giriş/çıkış modülü üretme projeniz var mı? öğrenmek istedim. iyi çalışmalar.
 15. merhabalar, gmt süitte kullanmadığım operandları görüp gerektiğinde silebilceğim basit bir yöntem var mıdır acaba?
 16. merhaba function key control settings bölümünde triger register in yanında bulunan kutuyu işaretlediğinde istediğin biti ayarlayabilirsin
 17. merhaba programları ekleme şansınız var mı? daha kolay yardımcı olabilirim. iyi çalışmalar
 18. merhaba, gmt süite kullandığını farz edersek programda timer zaman birimini saniye olarak ayarla, süre kısmına bir isim ver ve mobdus adresini aktif et. hmi bölümünde adres tag bölümünden plcde oluşturduğun adresleri aldıktan sonra ekrana bir number input yerleştir. number input ayarlarında "use adres tag" tikini işaretledikten sonra ilgili adres bölümünde timer süresin için belirlediğin adres çıkacaktır. başka model plc kullanıyorsan eğer mantık plc de atadığın adresin ( interger, Word, float) Hmi bölümünde tanıtmandır. umarım yardımcı olmuştur.
 19. Ayrıca anlık puls ve toplam puls bilgisini alabileceğiniz ( CPU_HSO0_anlikPuls ve CPU_HSO0_toplamPuls) adresler mevcut, yapacağınız işleme göre bu adresleri kullanarak karşılaştırma da yapabilirsiniz.
 20. TUMER

  Modbus TCp

  merhaba, rs485 bağlantısı yaparak rahatlıkla iki plc arasında veri okuma ve yazma yapabilirsin. gerekli örnekler site içinde mevcut eğer takıldığın bir yer olursa yardımcı olabilirim. iyi çalışmalar
 21. merhaba, gmt plc 3 adet hızlı puls çıkışı mevcut. artırımlı ve mutlak pozisyonlama komutları kullanılabiliyot ancak interpolasyon özelliği bildiğim kadarıyla yok. yani tek komut ya da fonsiyon bloğu ile tüm eksenleri kordine etmeniz mümkün değil.
 22. TUMER

  haberleşme

  merhabalar, GLC 496T model CPU ile 296T CPU Ethernet üzerinden veri alışverişi yapabiliyor mu? Daha açık sormak gerekirse 40 adet 296 T Cpu'ya gelen verileri Ethernet üzerinden 496T ye aktarmak mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar
 23. TUMER

  Hareket Komutu

  Cevabınız için teşekkürler. İlk resimdeki satırı eklediğimde İkinci resimdeki aynı çıkış hiç işlev görmüyor. panel butonu toggle olarak ayarlandı.
×
×
 • Create New...