Jump to content
fatih88

Alt program

Önerilen İletiler

alt progaram dediğimiz c dilinde fonksiyon  ben gmt de alt program mantıgını anlamadım alt program örneği çok zayıf

alt program yazılımda sürekli tekrar tekrar kullanacağın komutları fonksiyondan çağırıp işlemin tamamlanmasından sonra fonksiyondan çıkılır

gmt de ben bir malzemeyi kilitleme açma döndürmem gerekiyor cok sık clamp ve unclamp yapılıyor projede ben bunu alt programlarda topladım problem alt program cağrıldıktan sonra satırları icra edip hemen çıkıyor alt programda timerler var onlar bitmeden satırları tarayıp çıkıyor ben fonksiyon tamamlandıktan sonra alt programdan çıkmak istiyorum ben bunun c de şu mantıkta yapabilirim

void clamp ()
{
	uint8 x=1;
	while(x)
	{
		sensörü bekle 
		eger sensör bilgisi 500ms içide gelmezse alarma git
		sensör bilgisi geldiyse x=0;
	}
	return
}

ladder diyagramında bu işi nasıl yapabilirim iyi çalışmalar 

tarihinde fatih88 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hanifi bey evet sistem olarak öyle ama ben bunu nasıl kandırabilirim sistem içinde 100 den fazla clamp unclam çağrılacak her seferinde o kadar diyagramı çizmek zor olacak 

Öncelikle teşekkür ediyorum sabırla cevap verdiğiniz için ben leadder yazan biri değilim (otomasyonucu) mikrodenetleyicilere yazılım yapıyorum firmamda bazı makinalarımızda servo eklemem gerekiyor mcu ile servo surmedigim için hiç bir fikrim yok iş yerimde delta ss2 var lakin gmt ile çalışmak istiyorum 

İş yerine geçtigimde alt programı atsam yardımcı olabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş