Jump to content
by_elektrikci

Step Motor Yön Kontrolü Sırasında Duruyor.

Önerilen İletiler

Arkadaşlar merhaba Step motor yön kontrolü hakkında yardıma ihtiyacım var. Yön kontrolünü 0-10v potans yardımıyla yapıyorum. Plc ve Analog modül yardımıyla.

Çalışma Şekli ; 5 volttan 0 volta  hızlanarak sola. 5 volttan 10 volta hızlanarak sağa dönecek.  Bağlantıları ve programı yazdım. Çalışıyor fakat şöyle bir problem var.

Potans Yardımıyla sola ve sağa dönüyor birkaç defa sol-sağ yaptıktan sonra mesela sağa dönerken sola çevirdiğimde dönmüyor diğer yöne çevirdiğimde yine dönmüyor.

3-5 saniye sonra düzeliyor. Biraz sol sağ yaptığımda tekrar aynısı oluyor. Sorun program kaynaklı mı bağlantı ve ayar kaynaklı mı çözemedim.

Program ve kullandığım sürücü ve plc resimlerini yükledim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

plc.jpg

Step Motor.jpg

step Sürücü.jpg

Sürücü.jpg

Step yön kontrol.gpf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ss.pdf Enerjilenme sayfasına eksen kurulumu komutunu çalıştırıp. Tekrar deneyebilir misiniz.  Manuel hareket komutlarını kullanabilmek için öncelikle eksen kurulumu yapmanız gerekir help sayfası ekte. Eksen kurulumunu MUTLAKA ENERJİLENME SAYFASINDA YAPMANIZ GEREKMEKTE!

eksen kurulumu.pdf

tarihinde erenaktas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sorunu çözdüm sorunun kaynağı CPU_HSO0_mesgul bitinin meşgul durumda kalması. sürekli 1 kalmasından kaynaklanıyor Yön değiştirirken CPU_HSO0_mesgul'un 1 den 0 ra dönmesini sağlayarak sorun çözülüyor. değerleri okurken 0-49 ve 51-100 aralığında okuyarak CPU_HSO0_mesgul 1 'den 0 a geçmesini sağlıyoruz.

ornek_uygulama.rar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba. Ben denedim ama sorun devam ediyor. Gönderdiğiniz örneğe göre güncelledim. Yanlış yaptığım yer mi var acaba. Birde QP3 çıkışı benim projede yok CPU_HSO0_mesgul için mi kullandınız. 3. Lineer fonksiyonu yazmışsınız. Bunda bir değişiklik yapmam gerekiyor mu? Başınızı ağrıttım kusura bakmayın.

Desktop.zip

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş