Jump to content
ngazi

Sinyale göre zamanı kümeye yazmak

Önerilen İletiler

Merhaba,

Elimde 196T plcde vuruş diye bir değişkenim var. Bu değişken her arttığında zamanı, kümedeki toplamda 10 elemana sıra ile yazmak istiyorum. Örneğin 0ıncı elemana yazdığım sayıyı artış kaydettikçe 1inci elemana 2nci elemana... diye kaydırmak istiyorum. Sonra da bu elemanlar arasındaki farkı okumak istiyorum. PWM timera yükselen blok ile artan sayaç bağladım böylelikle her saniyeyi görebiliyorum. fakat küme oluşturma ve kaydetme, küme içindeki elemanları sorgulama gibi konularda tıkanıyorum. Amacım her vuruş arası kaç saniye geçti? bu fark azalıyor mu artıyor mu diye kıyas yapabilmek. Yardımcı olmanızı rica ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla şöyle bir uygulama yaptım belki bir fikir oluşturabilir. TON timerın sayma değerini "artis" bitiyle her tetiklediğimde küme elemanlarına sırasıyla yazıyor. "sira" isimli değişkenin başlangıç değerini operandlar kısmında -1 olarak ayarladım ilk adımda yükselen kenarla birlikte 0 oluyor ve kümenin 0. elemanına sayac_sec değerini yazıyor. Fark değerlerini ise matematik işlemleriyle başka bir kümede gösterdim.

image.thumb.png.6e6a3533eb81b5604405337b40b50241.png

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Sormuş olduğunuz soruya istinaden örnek bir komut hazırladım bu işlemi kümeler kısmımızda bulunan "Küme kayıt girişi" veya komutu ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu komutu kullanmanız için önce "Küme Tanımlaması" yapılmalıdır. Daha sonra eklemiş olduğum görseldeki komutları sırası ile veya tercihinize göre revize ederek çeşitli yerlerde farklı varyasyonlarda kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

forum.thumb.png.4ca98005992b66f4888fb23d8b4d4257.png

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim. Sadece tek bir noktada sıkıntı kaldı. buradan aldığımız 10 adet değişkenimiz var. 4 saniye, 56 saniye, 32 saniye....vb şeklinde.Bu değişkenleri x-y grafik şeklinde HMI de yazmak istiyorum. Bereceremedim bir türlü.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

HMI' ın dahili LW adresiyle yaptım siz de bu adresler yerine PLC nin 4x li adreslerini kullanarak grafik oluşturabilirsiniz. Ben tetikleme ile(belirlediğim LB0 butonuna göre) bu değerleri grafiğe yansıttım dilerseniz siz zaman bağlı olarak yapabilirsiniz. Yaptığım ayarlar aşağıdaki görsellerdeki gibidir. İyi çalışmalar.

AAAAA.thumb.png.5f5890c90c45032fad972bbe1f9cd929.pngv

image.png.bccfcd8753e44914076b1e072df8f513.png

image.png.305ab584e9d47505c6e949fcbd2f0733.png

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

cevaplar için teşekkür ederim. Sorunu şöyle çözdüm: HMI de bir makro ile 10'luk diziye oluşturdum. Bu diziye PLC içindeki istediğim değişkenleri yazdırdım. Sonra yukarıda anlattığınız doğrultuda LW80 adresini verip (adresim 80,81...89) 10 kanal örnekle dedim ve çalıştı. teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş