Jump to content
bakkalamca

Eş - Parallel Döngülü Adım Programlama

Önerilen İletiler

İyi Günler,

Bir projede her zaman kullandığım fatek plc yerine gmtcnt plc kullanmayı istemekteyim.  Fatek plc lerde step komutlarında paralel döngü özelliği var. Bu özellik benim programladığım birçok makinelerin istasyonlarının senkronu için önemli.  Mesela bir bant üzerinde 5 istasyon var. Bant servo motor ile istenen hatve kadar gidince , 5 istasyon bir birinden bağımsız şekilde kendi steplerine göre aynı anda çalışacak, hepsi steplerinin  sonuna gelince , tekrar bir iç tetik bandı 1 hatve daha çalıştıracak ve tekrar parallel döngüler çalışacak. Kendim çok temel bir program yazdım ama offline similasyonda döngü olarak çalışmıyor. Ayrıca bir adım bitip diğer adıma geçince bir önceki adım hala aktif gözüküyor. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. 

step_deneme.gpf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir önceki adımın hala aktif gözüküyor olma sebebi birden fazla adim değişkeni tanımlanmasından ve bu değişkenlerin değerlerinin istenilen koşula hala uymasından kaynaklanmaktadır. Yapmak istediğiniz proje için kolaylık sağlaması açısından tavsiyemiz adım komutları yerine karşılaştırma ve eşitle komutlarının kullanılması yönündedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 hour ago, egecanbiryan said:

Bir önceki adımın hala aktif gözüküyor olma sebebi birden fazla adim değişkeni tanımlanmasından ve bu değişkenlerin değerlerinin istenilen koşula hala uymasından kaynaklanmaktadır. Yapmak istediğiniz proje için kolaylık sağlaması açısından tavsiyemiz adım komutları yerine karşılaştırma ve eşitle komutlarının kullanılması yönündedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz. İyi çalışmalar.

İstasyonları alt-programlara böldüm. Bu özellik hoşuma gitti. Diğer plclerde genellikle interrruptlar alınıyor, bu şekilde yapılması büyük kolaylık olmuş. Oluşturduğum M - bayrak tarzi iç röleleri set-reset ile çalıştırdım. Similasyon da çalıştı. Eski alışkanlıklardan dolayı uyum sağlamak biraz zaman aldı. Klavye kısa yollarını kullanarak gayet rahat yazılabildim. Sizleri tebrik etmek isterim başarınızdan dolayı. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş