Jump to content
wera

HMI ile 2 PLC Haberleşme Hk.

Önerilen İletiler

Merhabalar,

Elimde 1 Adet 10,1 inç Ethernet Portlu HMI ile 2 Adet 496T PLC var. Yaptığım uygulamada HMI üzerinden PLC ye bağlı 4 adet step motor sürmek(2 sürücü bir PLC de 2 sürücü diğer sürücüde bağlı)

(2 adet PLC kullanmamın sebebi, stepleri gerektiğinde ayrı ayrıda sürmem gerekecek.) 

PLC ler ve HMI Ethernet Switch ile bir birine bağlı.

HMI da sayı bileşeni komponentine gireceğim değerler üzerinden 4 step motoru aynı anda sürmek istiyorum. Sayı bileşenindeki değeri hem 1. ci PLC ye hemde 2. ci PLC ye nasıl yazdırabilirim?

PLC ler arasında da HMI dan bağımsız giriş çıkış bilgileri alıp vermem gerekiyor. Bununla alakalı nasıl bir yol izlemem gerekir.

Teşekkürler.

tarihinde wera tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben iki PLC ye aynı komponenten bilgi göndermek istiyorum. Bu seçenekte mevcut değil.

Sanırım önce iki PLC yi master / slave olarak haberleştirip, sonra master olan PLC yi sadece HMI la haberleştirerek sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Bugün deneyip göreceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

wera, 2 saat önce yazdı:

Ben iki PLC ye aynı komponenten bilgi göndermek istiyorum. Bu seçenekte mevcut değil.

Sanırım önce iki PLC yi master / slave olarak haberleştirip, sonra master olan PLC yi sadece HMI la haberleştirerek sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Bugün deneyip göreceğim.

Çözdükten sonra detaylıca anlatırmısınız nasıl çözdüğünüzü

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tekrardan merhabalar,

weron, 5 saat önce yazdı:

Anladım Dediğiniz olayı hmi da Çoklu görev butonu Timer fonksiyonu  komponentlari ile yapabilirsiniz.

Sn. weron, dediğiiz gibi bu komponentlerde projeye göre kullanılabilir. Benim yaptığım projede bu komponentleri kullanamıyorum.

osmankalhan, 12 saat önce yazdı:

Çözdükten sonra detaylıca anlatırmısınız nasıl çözdüğünüzü

Osman Bey, projenizin durumuna göre Weron un  tavsiye ettiği gibi HMI da timer fonksiyonu kullanılabilir. Bildiğim kadarıyla bu fonksiyon bellirtiğiniz sürelerde data transferi yapıyor.
Ben şu şekilde yaptım. Dediğim gibi önce 2 PLC yi master ve slave olarak haberleştirdim. Bununla alakalı bilgiyi aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bende buradaki yönergelere göre önce slave cihazın yazılımını oluşturup kullanacağım giriş çıkışların modbus adreslerini açtım. Sonra master olan cihazın konfigürasyon ayarlarının ethernet bölümünden "Dev.0.IP" kısmına slave cihazın IP adresini girdim. Yanda açılan "Slave Tag Listesi" nede tek tek slave cihazda açtığım modbus adreslerini, PLC adreslerini girdim. PLC adresleri slave ve master cihazda aynı olmamalı.  Dikkat etmeniz gereken diğer hususta adreslerin bit/word /.. ayarlarını doğru seçmek.  Sonrasında iki PLC nizde birbirleriyle haberleşecektir. Slave cihazdaki adresler kullanırsanız eğer master cihazın operandlarındada gözüküyor. 
HMI da master olan cihazla P designerden haberleştirdim. HMI da sayı değişkenleri kullanarak motor pozisyon ve hız sürelerini girdim. Bu bilgileri master cihazdan modbus adresini açtığım slavedeki pozisyon set komponentine eşitle fonksiyonuyla gönderdim. Motorları henüz bağlamadım ama slave cihazı linkten takip ettiğimde yazdığım değerlerin geldiğini gördüm. Sanırım motorları bağladığımdada bir sorun olmayacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş