Jump to content
Catutigernos

Ekran Açılış Logosu Değiştirilebiliyor mu?

Recommended Posts

Merhabalar,

Daha öncede konu açmıştım ama aranıldığında rahat bulunsun diye yeni bir konu olarak açtım. Müşterim ekran açıldığında logosunun ya da firma adının yazı olarak görünmesini istiyor. Bana verdikleri miniplc de normalde GMT logosu çıkması gerekiyorken, "PLC STOP" yazısı çıkıyor.(Sanırım benden önce biraz kurcalamışlar cihazı) Bu da bende yapılabilir gibi bir algı oluşturdu, ama ne kullanım kılavuzunda ne de cihazın kendi ayarları arasında böyle bir şeye rastlamadım. Bu yapılabilir mi, bu birinci sorumdu.

İkinci sorum da daha yeni farkettiğim bir durum aslında. Daha önce cihazın zaman ayarını yapmama rağmen bugün cihazın zaman ayarının sıfırlandığını farkettim. Bu ayarı da geçen hafta yapmıştım zaten. Bunun olma sebebi ne olabilir, gene başıma gelecek muhtemelen. Cihazın firmware'i ve bootloader'ı güncel.

Aslında bir husus daha var. Bu sayıları input olarak alırken büyük sayılar da sıkıntı çıkıyor. İnsanlar elle uzun süre basmak istemiyor ilerde yazılımsal olarak bir tuşla ondalık arttır azalt seçeneği konulabilirse çok iyi olur. Hatta cihaz yapımında bunun için özel iki tuş daha eklenseymiş bu ürün akıllı rölenin direk önüne geçerdi zaten. Bu ürün de zaten onlara rakip olarak üretildi diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Link to post
Share on other sites

Ekteki örnekte açılış ekranında firma metin gösterimi var. Yüksek yoğunluklu image gösterimi cihazı zorluyor, bu sebeple firma adının text olarak gösterilmesi daha uygun olur. Enerjilenme alt programında "Ilk_Ekran" adlı ekran çağrılıyor ve text bu ekranda bulunuyor. Başlatmak için "OK" tuşuna basılır. (Bu bilgi için text olarak ilk ekrana koyulabilir). Ardından F1 tuşu ile virgülün sol kısmı, F2 tuşu ile virgülün sağ tarafı ayarlanır ve bunları toplayarak sonuca yazılır. Bir diğer nokta virgülün solundaki 100'e bölme işlemi virgülden sonra iki basamak alındığı için bu değerler real olarak atanmıştır. 

Zaman ayarı konusu başıma gelmediği için cevap veremeyeceğim. Kolay Gelsin...

Catutigernos.rar

Link to post
Share on other sites

Demir Bey,
Cevabınız için teşekkür ederim. Logo gösteriminden kastım ilk PLC açılırken gösterilen ekran. Bu dediğinizi bir sayaç yardımıyla belli bir süre gösterilebilir, sonra diğer ekrana geçebilir. Bunun versiyonunu yaptım zaten, ama gene açılış ekranında GMT logosu görünecek. Bendeki mini-plcde de ilk açılırken PLC STOP yazısı görünüyor. Bunları devre dışı bırakabiliyorsam eğer bu çözüm benim işimi görür, ama bırakamıyorsak işimi ne yazık ki görmez. İki tane açılış ekranı göstermek de mantıklı olmaz zaten. Burdan anladığım kadarıyla, böyle bir şey mümkün değil.

Büyük sayılardan kastım 10000,50000,100000 gibi sayılar, bunu yazılımsal olarak ekranda çözsem bile mini-plc'nin cihaz ayarları ekranı için 5 sayılık bir pin numarası girmek bile işkence haline geliyor, hem cihaz aylarında hem de yeni pin numarasını tanımlarken . Onun yerine girilen sayıyı 10 ile çarpıp 10 ile bölen bir yapı olsaydı, çok daha iyi olurdu acizane fikrim bu yönde, bunu da ürünün daha iyi hale getirilebilmesi açısından belirtmiştim. Şimdi kendim GMTSuite'deki sayı girişi yerine custom bir giriş yapmaya çalışıyorum ama onda da o ekrandaki bütün sayıların veri tiplerinin hepsinin aynı olması lazım. 

Tekrardan teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...